7η αγ.: Ο Ρονάλντο ισοπέδωσε τον Βαλβέρδε (VIDEOS)

Το νέο χατ τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο οδήγησε τη Ρεάλ Μαδρίτης σε μεγαλειώδη νίκη επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 5-0 για την 7η αγωνιστική της Primera Division.

Ο Πορτογάλος επιθετικός έδειξε τις διαθέσεις του από το 2ο λεπτό, όταν σκόραρε με κεφαλιά σε σέντρα του Γκάρεθ Μπέιλ. Το... BBC των "μερένγκες" βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα, με τον Ρονάλντο και τον Καρίμ Μπενζεμά να σκοράρουν και τον Ουαλό να μοιράσει (2 ασίστ). Αν και οι γηπεδούχοι... καθυστέρησαν να νικήσουν ξανά τον Γκόρκα Ιραϊθόθ (Μπενζεμά στο 41'), ουδείς ανησύχησε για την έκβαση του αγώνα, αφού όλη η δράση είχε μεταφερθεί στο γήπεδο των Βάσκων.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε φέτος δείχνει ανήμπορη να διαχειριστεί την περσινή επιτυχία και τις αυξημένες υποχρεώσεις και ούσα ουραγός μαζί με Κόρδοβα και Λα Κορούνια, αποδέχθηκε τη μοίρα της στο 2ο ημίχρονο. Καταιγισμός επιθέσεων από τη Ρεάλ και εάν δεν ήταν ο Ιραϊθόθ, το σκορ θα ήταν πολύ μεγαλύτερο. Η ανοιχτή άμυνα της Αθλέτικ "πληγώθηκε" δύο φορές από τον Ρονάλντο και μία από τον Μπενζεμά στο 2ο ημίχρονο, με τον Πορτογάλο να φτάνει τα 13 γκολ σε 7 παιχνίδια φέτος στο πρωτάθλημα και να οδεύει ολοταχώς προς νέα ρεκόρ σκοραρίσματος.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κασίγιας, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος (46' Βαράν), Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος (74' Ιγιαραμέντι), Ροντρίγκες, Μπέιλ Μπενζεμά (79' Ίσκο), Ρονάλντο

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Γουρπέγι, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Ρίκο, Ιτουράσπε, Σουσαέτα (62' Λόπεθ), Μπενιάτ (46' Γκόμεθ), Μουνιαΐν (74' Ετσέιτα), Φερνάντεθ

# Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο 88ο λεπτό και απομένουν μόνο το 17ο και το 53ο για να κάνει... μπίνγκο.