Ανάσταση με Μέσι η Μπαρτσελόνα

Χάρη σε δύο γκολ του Λιονέλ Μέσι η Μπαρτσελόναπαρέμεινε ζωντανή στη μάχη του τίτλου επικρατώντας με 3-2επί τηςΡεάλ Σοθιεδάδ.

Τα δύο γρήγορα γκολ του Λιονέλ Μέσι στο 17ο και 37ο λεπτό του αγώνα της 31ης αγωνιστικής της Primera Division μεταξύ της Μπαρτσελόνα και της Σοθιεδάδ, έβαλαν σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους.

Τι κι αν ο Ουμτιτί με το αυτογκόλ του έβαλε ξανά στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους, ο Πάκο Αλκάθερ αποκατέστησε και πάλι την τάξη στο 44'. Ένα λεπτό όμως αργότερα ο Πριέτο μείωσε σε 3-2 και έδωσε και πάλι ελπίδες στη Ρεάλ Σοθιεδάδ. Παρά τις προσπάθειες στο δεύτερο μέρος ωστόσο η ομάδα του Εουσέμπιο Σακριστάν απέτυχε να βρει το γκολ που θα "πάγωνε" το γήπεδο και συνάμα τις ελπίδες τίτλου των γηπεδούχων. Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τα 498 τέρματα με την Μπαρτσελόνα και την κρατάει ζωντανή στη μάχη του τίτλου.