Απότομη προσγείωση για Μπαρτσελόνα μετά το έπος κόντρα στην Παρί

Λίγες ημέρες μετά την ιστορική νίκη της με 6-1 κόντρα στην Παρί, η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια και πλέον η υπόθεση τίτλος δυσκολεύει.

Barcelona's Lionel Messi reacts as Deportivo's players celebrate during a Spanish La Liga soccer match between Deportivo and Barcelona at the Riazor stadium in A Coruna, Spain, Sunday, March 12, 2017. (AP Photo/Paulo Duarte) AP

Δεν πέρασαν παρά λίγα 24ωρα μετά την βραδιά που η Μπαρτσελόνα έγραψε ιστορία στο Champions League επικρατώντας με 6-1 της Παρί και πέρασε στην επόμενη φάση. Φαίνεται πως οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε "άδειασαν" αφού στην έδρα της "Ριαθόρ" ήταν "μεταμορφωμένοι" και μοιραία γνώρισαν την ήττα με 2-1 από την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.

Οι "μπλαουγκράνα" που παρατάχθηκαν χωρίς τους Ινιέστα και Νεϊμάρ, δυσκολεύτηκαν από την αρχή αφού οι γηπεδούχοι έκλεισαν πολύ καλά τον Λιονέλ Μέσι. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 40ο λεπτό ο Χοσέλου άνοιξε το σκορ. Τι κι αν ο Λουίς Σουάρες ισοφάρισε με την έναρξη της επανάληψης; Ο Μπεργκαντίνος έδωσε ξανά το προβάδισμα, αλλά και τη νίκη στους γηπεδούχους με το γκολ που πέτυχε στο 74ο λεπτό.

Πλέον η Μπαρτσελόνα είναι στο +1 από τη δεύτερη Ρεάλ και στο +3 από την τρίτη Σεβίλλη, έχει όμως 2 παιχνίδια περισσότερα.

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ: Λουξ, Χουάνφραν, Αρίμπας, Φερνάντο Ναβάρο, Μπεργκαντίνιος, Μπόρχες, Κάρλες Χιλ (62' Τσολάκ), Μπρούνο Γκάμα (71' Κακουτά), Φαζρ, Χοσέλου.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μαστσεράνο, Πικέ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ντένις Σουάρεθ (77' Πάκο Αλκάθερ), Αντρέ Γκόμες (58' Ράκιτιτς), Μέσι, Αρντά Τουράν (58' Ινιέστα), Λουίς Σουάρες.