Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (vid)

Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς χρειάστηκε πέντε λεπτά για να ορίσει την τύχη του πρώτου “el clasico”. Ο Σουηδός πήρε τη θέση του Ανρί και στο 56’…κεραυνοβόλησε τον Κασίγιας για να χαρίσει την Μπαρτσελόνα την 61η επιτυχία της σε ντέρμπι με την αιώνια αντίπαλο. Επέστρεψαν στην κορυφή οι «μπλαουγκράνα», με δέκα παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες.

Ο Γκουαρντιόλα έριξε στον αγώνα τον Μέσι, ωστόσο κράτησε στον πάγκο τον Ιμπραϊμοβιτς. Αμφότεροι δεν είχαν προπονηθεί σε κανονικούς ρυθμούς μέσα στην εβδομάδα.

Ο Πελεγκρίνι εμπιστεύτηκε από την αρχή τον Αλμπιόλ, παρά το ότι δεν ήταν 100% έτοιμος. Το ίδιο φάνηκε μέσα στο παιχνίδι και για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον Πορτογάλο να παίρνει φανέλα βασικού.

Με αμυντικούς προσανατολισμούς ξεκίνησαν τον αγώνα οι «μερένγκες» και μπλόκαραν τους πρωταθλητές, αφού οι Τσάβι, Ινιέστα δεν είχαν τους χώρους που ήθελαν για να κάνουν παιχνίδι. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους έγινε όλη και όλη μία μεγάλη φάση. Ο Κακά ταλαιπώρησε τον Πικέ από αριστερά, πέρασε την μπάλα στην περιοχή και ο Ρονάλντο βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Βαλντέζ τον νίκησε στο τετ α τετ και κράτησε το 0-0. Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν ουσιαστικά, αλλά είχαν μία σέντρα-σουτ του Ανρί, η οποία ανάγκασε τον Κασίγιας να την πετάξει σε κόρνερ.

Το φιλμ του αγώνα

20': Ο Κακά ταλαιπωρεί τον Πικέ, περνά την μπάλα στον Ρονάλντο, ο Πορτογάλος δεν νικά σε τετ α τετ τον Βαλντέζ.

33': Κίτρινη κάρτα στον Αρμπελόα

38': Σέντρα-σουτ του Ανρί ο Κασίγιας την πετάει σε κόρνερ.

41': Κίτρινη κάρτα στον Αλμπιόλ.

48': Κίτρινη κάρτα στον Ντιαρά.

50': Κίτρινη κάρτα στον Μπουσκέτς

56': Σέντρα Ντάνι Άλβες,ο Ιμπραϊμοβιτς βγαίνει μόνος στο δεύτερο δοκάρι και με αριστερό πλασέ-οβίδα κάνει το 1-0.

63: Ο Μπουσκέτς αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

69': Κίτρινη κάρτα ο Πέπε

69': Κεφαλιά του Πικέ από καλή θέση η μπάλα καταλήγει λίγο έξω.

75': Κάθετη πάσα του Τσάβι ο Αμπιντάλ μπαίνει από πλάγια στην περιοχή και πλασάρει λίγο έξω.

89': Εκπληκτική μπαλιά του Άλβες στον Μέσι, ο Κασίγιας νικά τον Αργεντινό στο τετ α τετ.

90':Κόκκινη κάρτα για τον Λασανά Ντιαρά.

Στο 51’ έγινε η αλλαγή που έδωσε στους Καταλανούς τη λύση. Ο Ιμπραϊμοβιτς πέρασε στη θέση του Ανρί και πέντε λεπτά αργότερα κινήθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ντάνι Άλβες να τον σημαδεύει και τον Σουηδό να κάνει το 1-0 με πλασέ-κεραυνό.

Με μία χαζή αποβολή του Μπουσκέτς στο 63’ (έκανε χέρι στο κέντρο) η Μπαρτσελόνα έμεινε με δέκα παίκτες και ο Κακά βρήκε την ευκαιρία να ταλαιπωρήσει τα μετόπισθεν των πρωταθλητών Ισπανίας. Στην τελική προσπάθεια, όμως, ο Βραζιλιάνος έβρισκε πάντα εμπόδιο κάποιο πόδι παίκτη των γηπεδούχων.

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε το ανέβασμα των φιλοξενούμενων και είχε ευκαιρίες να σκοράρει με Πικέ, Αμπιντάλ, αλλά το 1-0 δεν άλλαξε. Εν τω μεταξύ ο Πελεγκρίνι είχε περάσει τον Μπενζεμά αντί του Ρονάλντο και έριξε στον αγώνα τον Ραούλ.

Στο τέλος ο Μέσι είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ο Κασίγιας του είπε «όχι» σε ένα μοναδικό τετ α τετ. Με τη συμπλήρωση 90’ ο Ντιαρά είδε τη δεύτερη κίτρινη για σκληρό φάουλ και το 1-0 επανέφερε την πρωταθλήτρια στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Μπαρτσελόνα: Βαλντέζ, Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Αμπιντάλ, Μπουσκέτς, Τσάβι, Κεϊτά (66' Τουρέ), Μέσι, Ανρί (51' Ιμπραϊμοβιτς), Ινιέστα

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Αλμπιόλ, Πέπε, Αρμπελόα (74' Ραούλ), Λ. Ντιαρά, Τσάμπι Αλόνσο, Κακά, Μαρτσέλο, Ρονάλντο (66' Μπενζεμά), Χιγκουαϊν

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0