Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 1-1

Πρώτος γύρος ισόπαλος. Μετά από 5 σερί νίκες της Μπαρτσελόνα, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", παρότι έπαιζε με 10 παίκτες σχεδόν σε όλο το 2ο μέρος και βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 82'. Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο τα γκολ που έκριναν το ντέρμπι.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο "πρόδωσε" τον χαρακτήρα της Ρεάλ Μαδρίτης και παρέταξε μία άκρως αμυντική ομάδα, με τον Πέπε να παίζει λίγο πιο μπροστά από το δίδυμο των στόπερ. Η κίνησή του ήταν αποδοτική, "πνίγοντας" τους Καταλανούς που εφορμούσαν κατά μέτωπο.

Επιθετικά βρήκε κάποιες λύσεις, κυρίως μετά από "στημένες" φάσεις και μέσω αυτών η Ρεάλ δημιούργησε ορισμένες καλές ευκαιρίες. Οι "μπλαουγκράνα", με τον Κάρλες Πουγιόλ στην άμυνά τους μετά από 3 μήνες, παρουσίασαν το γνωστό παιχνίδι τους, ωστόσο δεν έβρισκαν διαδρόμους και πίεζαν λιγότερο όταν έχαναν την μπάλα. Αυτή η στάση απέφερε μόλις 2 ευκαιρίες (με τον Λιονέλ Μέσι) και μία φάση που ζήτησαν δικαίως πέναλτι.

Το δεύτερο μέρος άρχισε χωρίς αλλαγές από τα δύο "στρατόπεδα", αλλά το ματς πήρε "φωτιά" γρήγορα. Στο 52' ο Ραούλ Αλμπιόλ με κίνηση... ράγκμπι ανέτρεψε τον Ντάβιντ Βίγια και ο Μέσι έσπασε την "κατάρα" απέναντι στον Μουρίνιο, σκοράροντας με πέναλτι. Απέναντι σε 10 αντιπάλους, η Μπαρτσελόνα είχε την απόλυτη κυριαρχία και γι' αυτό άρχισαν οι αλλαγές.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων έριξε στο ματς αρχικά τον Μεσούτ Οζίλ και στη συνέχεια τους Άλβαρο Αρμπελόα και Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ, ενώ ο αντίπαλός του στάθηκε άτυχος αφού το ρίσκο με τον Πουγιόλ γύρισε "μπούμερανγκ", αφού ο αρχηγός των Καταλανών τραυματίστηκε.

Αρχικά πέρασε ο Σεϊντού Κεϊτά (με τον Σέρχιο Μπουσκέτς να οπισθοχωρεί) και στη συνέχεια ο Ιμπραχίμ Αφελάι για να διατηρηθεί το σκορ. Μετά από ορισμένες καλές στιγμές και επιπόλαιες επιθετικές επιλογές των "μπλαουγκράνα", οι "μερέγκες" εξαπέλυσαν τις τελευταίες επιθέσεις τους. Στο 82' ο Ντάνιελ Αλβες ανέτρεψε τον Μαρσέλο και με πέναλτι ο Κριστιάνο Ρονάλντο έσπασε τη δική του "κατάρα" απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους, όπως και η διαφορά των 8 πόντων, με τα φώτα να στρέφονται στην πιο σημαντική μάχη που ακολουθεί, αυτήν του κυπέλλου την Τετάρτη.

Το φιλμ του αγώνα (το κείμενο γράφτηκε από κάτω προς τα πάνω)

89ο λεπτό: Ο Αντεμπαγιόρ πατώντας τη γραμμή της περιοχής κάνει το συρτό σουτ, μπλοκάρει ο Βαλδές

87ο λεπτό:
Ο Βίγια με τον Κασίγιας τρέχουν για την μπάλα, προλαβαίνει ο τερματοφύλακας της Ρεάλ, ο Μέσι πιο πίσω το ριμπάουντ, η μπάλα πολύ ψηλά

81ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Αλβες ανατρέπει τον Μαρσέλο, ο διαιτητής δίνει πέναλτι και ο Ρονάλντο σημειώνει το πρώτο τέρμα του με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα

80ό λεπτό:

Τελευταία αλλαγή για τον Γκουαρδιόλα, με τον Αντριάνο να αφήνει τη θέση του στον Μάξουελ

78ο λεπτό:
Εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο, η μπάλα πάνω από την εστία

71ο λεπτό:
Η μπάλα φτάνει εύκολα έξω από την περιοχή της Μπαρτσελόνα, το αδύναμο τελείωμα του Βίγια δεν ανησυχεί τον Κασίγιας

67ο λεπτό:
Ο Αλόνσο αποχωρεί, ο Αντεμπαγιόρ στη θέση του. Ο Αρμπελόα παίρνει τη θέση του ντι Μαρία. Για την Μπαρτσελόνα ο Πέδρο δίνει τη θέση του στον Αφελάι

66ο λεπτό:

Κόρνερ από αριστερά, ο Ρονάλντο την πρώτη κεφαλιά, από πολύ κοντά με το πόδι ο Πέπε στέλνει την μπάλα άουτ

65ο λεπτό:

Στο 84-16 η κατοχή της μπάλας υπέρ της Μπαρσελόνα

62ο λεπτό

: Ο Πέδρο στην περιοχή απασχολεί 3 αμυντικούς, βγάζει στον αμαρκάριστο Τσάβι που κάνει ψιλοκρεμαστό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι

58ο λεπτό: Ο Πουγιόλ αποχωρεί τραυματίας και τη θέση του παίρνει ο Κεϊτά, με τον Μπουσκέτς να οπισθοχωρεί στο κέντρο άμυνας

57ο λεπτό:
Πρώτη αλλαγή για τον Μουρίνιο, με τον Μπενζεμά να δίνει τη θέση του στον Οζίλ.

52ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Πολλαπλό πέναλτι (!) του Αλμπιόλ στον Βίγια, με τον αμυντικό της Ρεάλ να αποβάλλεται. Εκτέλεση από τον Μέσι, 0-1. Είναι το "παρθενικό" τέρμα του Μέσι απέναντι σε ομάδα του Μουρίνιο.

50ό λεπτό
: Καλό φάουλ του Ρονάλντο, η μπάλα στη ρίζα του δοκαριού του Βαλδές

00:04 Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου, δίχως αλλαγές 23:56 Στατιστικά ημιχρόνου: Σουτ 8-3, προς την εστία 4-3, φάουλ 13-6, πάσες 116-383, πετυχημένες 68%-91%. Επίσης, ο Βίγια ήταν ο μόνος παίκτης της Μπαρτσελόνα (πλην τερματοφύλακα) που δεν είχε περισσότερες πάσες από παίκτη της Ρεάλ

ΣΧΟΛΙΟ:
Πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια ένα el clasico στο "Μπερναμπέου" έμεινε στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό συνέβη διότι ο Μουρίνιο επιστράτευσε τον Special One τη Ίντερ κι εν μέρει δικαιώθηκε. Η Ρεάλ ήταν πιο απειλητική, έκανε περισσότερες φάσεις, σχεδόν χωρίς να έχει την μπάλα στην κατοχή της. Αυτή κυκλοφορούσε στα πόδια Καταλανών, αλλά χωρίς οι φιλοξενούμενοι να βρίσκουν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Τρεις φορές που τους βρήκαν, ο Μέσι έχασε 2 ευκαιρίες και ο διαιτητής δεν έδωσε ένα πέναλτι.

23:47 Τέλος ημιχρόνου

45ο λεπτό:

Κόρνερ από δεξιά, πρώτη κεφαλιά ο Ράμος, ο Ρονάλντο εξ επαφής "καρφωτή" κεφαλιά, ο Άλβες διώχνει πάνω στη γραμμή

43ο λεπτό:
Ο Μέσι αρχίζει την επίθεση και μετά από μία σειρά από πάσες των συμπαικτών του ξαναπαίρνει την μπάλα μπαίνοντας στην αντίπαλη περιοχή υπό την πίεση 4 αντιπάλων, σουτάρει πέφτοντας, διώχνει ο Κασίγιας

34ο λεπτό:
Ο Ρονάλντο τετ-α-τετ με τον Βαλδές, ο Αντριάνο προλαβαίνει να κλοτσήσει την μπάλα πάνω στον Πικέ κι εν τέλει η άμυνα της Μπαρτσελόνα να διώξει

31ο λεπτό:
Ο ντι Μαρία από αριστερά, επιλέγει ένα βεβιασμένο σουτ, άουτ

30ό λεπτό:
Πάσες Τσάβι-Μπουσκέτς: 94. Πάσες Ρεάλ Μαδρίτης: 76

27ο λεπτό:
Πρώτη αμφισβητούμενη φάση, με τον Κασίγιας να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Πικέ. Ο στόπερ της Μπαρτσελόνα προλαβαίνει την μπάλα και στη συνέχεια ο διεθνής τερματοφύλακας τον ανατρέπει. Κίτρινη στον Πικέ για "θέατρο"

21ο λεπτό: Σουτ του Μπενζεμά από διαγώνια θέση, χάνει την μπάλα ο Βαλδές, κόρνερ. Από τη 2η εκτέλεση του κόρνερ, ο Ρονάλντο κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ

19ο λεπτό:
Μπαλιά Ινιέστα στην πλάτη της άμυνας της Ρεάλ, ο Μέσι καθυστερεί με το κοντρόλ και προσπαθεί από δεξιά να "κρεμάσει" τον Κασίγιας. Ανεπιτυχώς.

13ο λεπτό:
Ο Ρονάλντο ανοίγει την μπάλα, τη χάνει και πέφτει πάνω στον γυρισμένο Πουγιόλ με δύναμη και... απαξίωση βάσει της έκφρασής του

12ο λεπτό:
Η κατοχή είναι 82-18 υπέρ της Μπαρτσελόνα, η οποία δεν την έχει αξιοποιήσει μέχρι στιγμής

10ο λεπτό:
Απευθείας φάουλ του Ρονάλντο από μακρινή απόσταση και από δεξιά, η μπάλα στην αγκαλιά του Βαλδές

7ο λεπτό:
Μοναδική αξιόλογη στιγμή μία μονομαχία του Μέσι με τον Μαρσέλο που κατέληξε με τον Βραζιλιάνο να πέφτει πάνω στον βοηθό και να τον γκρεμίζει. Απόλυτη ισορροπία, η Ρεάλ δίνει χώρο στην Μπαρτσελόνα που δεν τον έχει εκμεταλλευθεί ουσιαστικά ακόμα και καμία ευκαιρία

23:00
Ωρα el clasico...

22:53
Σε όλα τα καθίσματα των φιλάθλων και στις θέσεις των δημοσιογράφων υπήρχαν τοποθετημένες λευκές σημαίες

22:51 Ο μέσος όρος ηλικίας της Ρεάλ είναι 26 χρόνια και 154 ημέρες. Της Μπαρτσελόνα είναι 27 χρόνια και 55 ημέρες. Οι βασικοί της Ρεάλ έχουν αγωνιστεί σε 55 el clasico. Της Μπαρτσελόνα σε 97.

22:35 Ο Πέπε σε ρόλο "σκούπας" είτε μπροστά, είτε πίσω από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο έχει βρεθεί και στα προκριματικά του Μουντιάλ για λογαριασμό της Πορτογαλίας, όπου είχε καλή παρουσία και είχε σκοράρει αρκετά

22:26
Στις βασικές ενδεκάδες του el clasico υπάρχουν 12 παγκόσμιοι πρωταθλητές, επίδοση ρεκόρ για το πρωτάθλημα. Κασίγιας, Ράμος, Αλμπιόλ, Αλόνσο από τη μία, Βαλδές, Πικέ, Πουγιόλ, Ινιέστα, Τσάβι, Βίγια, Πέδρο από την άλλη.

22:18 Η Μπαρτσελόνα παρατάσσεται σχεδόν με την ίδια ενδεκάδα με το 5-0. Ο Πουγιόλ παίζει για πρώτη φορά μετά τον Ιανουάριο και μοναδική αλλαγή από την ιδανική ενδεκάδα της αυτή στο αριστερό άκρο της άμυνας, αφού ο Αμπιντάλ δίνει τη θέση του στον Αντριάνο.

22:14
Στα των πλάνων των 2 τεχνικών, ο Μουρίνιο έπαθε κι έμαθε και θα παίξει αλά Ίντερ, με 5άδα αμυντικών, εκ των οποίων ο Πέπε θα έχει ρόλο λίμπερο. Επέλεξε Μπενζεμά αντί Αντεμπαγιόρ για να έχει ακόμα πιο γρήγορες αντεπιθέσεις. Υπενθυμίζουμε ότι ο Γκουαρδιόλα δήλωσε προ ημερών πως "η Ρεάλ Μαδρίτης κάνει τις πιο γρήγορες αντεπιθέσεις του κόσμου. Μπορούν να φτάσουν από τον Κασίγιας σε σουτ μέσα σε 4 δευτερόλεπτα".

22:04
Το μυστήριο λύθηκε και τελικώς από τα μεγάφωνα του "Μπερναμπέου" παίζει κανονικά τραγούδι της... απαγορευμένης Σακίρα, της συντρόφου του Γεράρδ Πικέ

21:52 Οι συνθέσεις

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Ράμος, Αλμπιόλ, Καρβάλιο, Πέπε, Μαρσέλο, Αλόνσο, Κεντίρα, ντι Μαρία, Ρονάλντο, Μπενζεμά

Μπαρτσελόνα: Βαλδές, Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Αντριάνο, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Τσάβι, Μέσι, Πέδρο, Βίγια

21:42
Οι φήμες από τη Μαδρίτη αναφέρουν ότι ο Μουρίνιο έκανε... πράξη την απειλή του και χρησιμοποιεί σχήμα με 3 κεντρικούς αμυντικούς, εκ των οποίων ο Πέπε ανεβαίνει λίγο πιο μπροστά. Ο Οζίλ θυσιάζεται από την ενδεκάδα...

21:30
Η πρώτη από τις 4 τιτανομαχίες βρίσκεται προ των πυλών. Τα πάντα είναι έτοιμα. Τα πάντα; Μάλλον όχι. Διότι το χορτάρι του "Σαντιάγο Μπερναμπέου" είναι ακούρευτο και 3-4 πόντους πιο μακρύ από το κανονικό. Εντολή Μουρίνιο γαρ...