Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-1

Τα ανθρωπίνως δυνατά έκανε η Μπαρτσελόνα για να σημειώσει δεύτερο γκολ απέναντι στην καλοστημένη άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά χωρίς επιτυχία. Οι Καταλανοί ήταν… καταιγιστικοί, αλλά σημειώνοντας μόλις ένα γκολ, δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από την ισοπαλία 1-1 στο "el clasico" κόντρα στους Καστιγιάνους. Αξιόλογη εμφάνιση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αγωνίζονταν από το 25’ με παίκτη λιγότερο (αποβολή του Ρομπέρτο Κάρλος).

Τα ανθρωπίνως δυνατά έκανε η Μπαρτσελόνα για να σημειώσει δεύτερογκολ απέναντι στην καλοστημένη άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά χωρίς επιτυχία. Οι Καταλανοί ήταν… καταιγιστικοί, αλλά σημειώνοντας μόλις ένα γκολ, δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από την ισοπαλία 1-1 στο "el clasico" κόντρα στους Καστιγιάνους. Αξιόλογη εμφάνιση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αγωνίζονταν από το 25’ με παίκτη λιγότερο (αποβολή του Ρομπέρτο Κάρλος).

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με τις καλύτερες δυνατές ενδεκάδες κι αν για τη Ρεάλ Μαδρίτης αυτό δεν είναι κάτι άξιο αναφοράς, για την Μπαρτσελόνα είναι, μιας και οι Καταλανοί δίνουν έναν… σημαντικότερο αγώνα σε μερικές μέρες, κόντρα στην Μπενφίκα για τον δεύτερο προημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Το γόητρο υπερίσχυσε της λογικής και έτσι όλα τα "αστέρια" των Καταλανών (πριν του τραυματία Μέσι) έδωσαν το "παρών".

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να κυριαρχήσει εξ αρχής στον αγωνιστικό χώρο. Οι "μπλαουγκράνα" εξάλλου ήταν ο φαβορί και φρόντισαν σχεδόν αμέσως να τεκμηριώσουν αυτήν την άποψη. Ένα τετ-α-τετ του Μαρκ φαν Μπόμελ άνοιξε το χορό των ευκαιριών για τους Καταλανούς, με δύο καλά σουτ του Ροναλντίνιο και του Ετό να ακολουθούν. Οι δύο τελευταίοι κυνηγούσαν ένα ρεκόρ στα "el clasico", το γκολ σε τέταρτο συνεχές ντέρμπι.

Ο Βραζιλιάνος "μάγος" άδραξε την ευκαιρία από ένα πέναλτι που κέρδισε (με όλη τη σημασία της λέξης) ο φαν Μπόμελ από τον Ρομπέρτο Κάρλος στο 20ό λεπτό. Ο Βραζιλιάνος ακραίος αμυντικός αντίκρισε και την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Ο Ροναλντίνιο δεν αστόχησε και το 1-0 ήταν γεγονός. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ρομπέρτο Κάρλος έκανε ακόμα ένα αντικανονικό μαρκάρισμα, διαφώνησε εκ νέου με τον διαιτητή, του τα… έψαλλε και είδε αμέσως την δεύτερη παρατήρηση, ήτοι αποβολή.

H "κατάρα" των αμυντικών συνεχίστηκε για τη Μπαρτσελόνα. Μάρκεζ και Εντμίλσον είναι ήδη τραυματίες, ενώ στο 39' του "el clasico", αντικαταστάθηκε ο Μότα, ο οποίος τραυματίστηκε στο φάση του γκολ της Ρεάλ Μαδρίτης. Λίγο πριν το τέλος, ο Πουγιόλ (τιμωρημένος στο πρώτο παιχνίδι με τη Μπενφίκα), συγκρούστηκε στον αέρα με τον Γκουτι και έγινε αλλαγή. Κατά συνέπεια, τη δεδομένη στιγμή οι Καταλανοί διαθέτουν μόνο τον Ολεγκέρ απολύτως υγιή για το κέντρο της άμυνας, εν όψει του επαναληπτικού προημιτελικού του Τσάμπιονς Λιγκμε τους Πορτογάλους.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρισκόταν πίσω στο σκορ και όφειλε να ανταπεξέρθει με παίκτη λιγότερο για 65 λεπτά. Οσο οξύμωρο κι αν ακούγεται, οι "μερέγκες" όχι μόνο το κατάφεραν αυτό, αλλά αγωνίστηκαν και καλύτερα στα επόμενα λεπτά. Με παίκτη λιγότερο, οι φιλοξενούμενοι πετύχαιναν να καταστείλουν τις επιθέσεις των "μπλαουγκράνα", με τον Λόπεθ Κάρο να περνάει τον Μεχία στη θέση του Ρομπίνιο για να εξομαλύνει τη διάταξη της ομάδας του. Δύο λεπτά αργότερα, στο 36’, ο Ζούλιο Μπαπτίστα έβγαλε μία εκπληκτική πάσα στον Ρονάλντο, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Βαλντές, "έσκαψε" τη μπάλα και ισοφάρησε.

Το "Καμπ Νόου" πάγωσε, όπως και οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων. Η απόδοση τους στο επόμενο δεκάλεπτο περιείχε περισσότερη ένταση παρά λογική και κατά συνέπεια καμία ουσία. Το ημίχρονο αποτέλεσε καθοριστικό παράγοντα, αφού με την έναρξη του δευτέρου, οι Καταλανοί ήταν σαρωτικοί. Δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Καστιγιάνους και με απανωτά σουτ (στην πλειοψηφία τους με καλές προϋποθέσεις) ανάγκασαν τον Κασίγιας να προβεί σε αρκετές αποκρούσεις.

Παράλληλα, οι επιθέσεις των Μαδριλένων αφορούσαν μόνο τον Ρονάλντο, ο οποίος κυνηγούσε κάθε μπαλιά που περνούσε τη σέντρα, αφού απευθυνόταν αποκλειστικάσε αυτόν. Αυτό, βέβαια, συνέβαινε σπανίως, αφού η Μπαρτσελόνα είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας. Ετό, Ροναλντίνιο, Ζιουλί, Ντέκο και Λάρσον, είχαν τουλάχιστον από δύο καλές στιγμές ο καθένας, με κορυφαία αυτή του Σουηδού κυνηγού, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κασίγιας, αλλά ο διεθνής τερματοφύλακας τον νίκησε.

Οι... καθιερωμένες βόλτες οπαδών στον αγωνιστικό χώρο κατά τη διάρκεια του ""el clasico" συνεχίστηκαν. Στο πρώτο παιχνίδι ήταν ο γνωστός Τζίμι Τζαμπ, τώρα ένας άλλος εισβολέας, μεμπλουζάκι που ανέγραφε "Μαρόκο" στην πλάτη, ο οποίος έτρεξε μέχρι τα πόδια του Ροναλντίνιο και... προσκήνυσε, μέχρι να τον βγάλλουν "σηκωτό".

Οι ολοκληρωμένες επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων ξεπέρασαν τις 35 τη στιγμή που οι αντίπαλοί τους είχαν μόλις τρεις. Το γκολ, όμως, δεν ερχόταν, αφού ο Ροναλντίνιο και ο Λάρσον βρέθηκαν σε άσχημη μέρα καισυρρίκνωναν τις ελπίδες της ομάδας τους, η άμυνα της Ρεάλ ήταν καλά οργανωμένη (και... συμπυκνωμένη), ενώ σε δύο περιπτώσεις που οι Καταλανοί ζήτησαν πέναλτι, ο διαιτητής Κανταλέχο δεν τους έκανε τη χάρη.

Είναι μάταιο να καταγραφεί κάθε ευκαιρία των γηπεδούχων, ωστόσο αυτό που μπορεί να σημειωθεί είναι η έκφραση λύπης στα πρόσωπά τους, όταν άκουσαν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή (λίγα δευτερόλεπτα πριν ο Λάρσον είχε χάσει την τελευταία ευκαιρία), έχοντας μείνει μόνο στο ένα γκολ. Στον αντίποδα, η Ρεάλ Μαδρίτης στάθηκε επάξια στο "Καμπ Νόου", έχοντας 100% επιτυχία στις ευκαιρίες της, με παίκτη λιγότερο και με ένα καλό αποτέλεσμα που μπορεί να αποτελέσει βάση για την δημιουργία της νέας της ομάδας.

Μπαρτσελόνα: Βαλντές, Ολεγκέρ, φαν Μπρόνκχορστ, Πουγιόλ (88’ Γκάμπρι), Ντέκο, Ινιέστα, Μότα (39’ Μπελέτι), φαν Μπόμελ (56’ Ζιουλί), Ροναλντίνιο, Ετό, Λάρσον

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Σισίνιο, Ραούλ Μπράβο, Σέρχιο Ράμος, Ρομπέρτο Κάρλος, Μπέκαμ, Γκούτι (92' Πάμπλο Γκαρσία), Ζιντάν (78’ Γκράβεσεν), Ζούλιο Μπαπτίστα, Ρονάλντο, Ρομπίνιο (34’ Μεχία)

Διαιτητής: Μεντίνα Κανταλέχο
Σκόρερς: 21' πέν. Ροναλντίνιο - 36' Ρονάλντο
Κίτρινες: φαν Μπρόνκχορστ, φαν Μπόμελ- Ρομπέρτο Κάρλος (2), Μπέκαμ, Γκούτι, Ζούλιο Μπαπτίστα, Ρονάλντο, Μεχία
Κόκκινες: Ρομπέρτο Κάρλος