Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 0-1 (VIDEO)

Η Βαλένθια απέδειξε ότι διαθέτει πολύ ισχυρή έδρα, αλλά το γκολ του Σέρχιο Μπουσκέτς σε "νεκρό" χρόνο χάρισε στην Μπαρτσελόνα τη νίκη με 1-0. Ακυρώθηκε κανονικό τέρμα του Λουίς Σουάρες στο 70ό λεπτό, αντικείμενο στο κεφάλι δέχθηκε ο Λιονέλ Μέσι τη στιγμή των πανηγυρισμών, ατιμώρητη κουτουλιά έδωσε ο Νεϊμάρ.

O Nούνο προτίμησε τον Άλβαρο Νεγρέδο αντί του Πάκο Αλκάθερ για τη γραμμή κρούσης, ενώ στον αντίποδα, ο Λουίς Ενρίκε άφησε στον πάγκο τον Ιβάν Ράκιτιτς κι επανέφερε τον Νεϊμάρ αντί του Πέδρο στο αρχικό σχήμα.

Μία κλασική ευκαιρία κατέγραψε η Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό με κοντινό σουτ του Λουίς Σουάρες που εξουδετερώθηκε ενστικτωδώς από τον Ντιέγκο Άλβες. Η Βαλένθια, από την πλευρά της, ήταν επικίνδυνη στην κόντρα, ενώ απείλησε στο 11' με τον Ροδρίγο, το 35' με τον Αντρέ Γκόμες και το 45' με τον Άλβαρο Νεγρέδο.

Η φάση του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 20ό λεπτό και δεν ήταν αγωνιστική, αφού μετά από καθαρό τάκλιν του εξαιρετικού Νικολάς Οταμέντι, ο Νεϊμάρ βρέθηκε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι. Ο Αργεντινός ζήτησε τα ρέστα από τον Βραζιλιάνο κι εκείνος του έδωσε κουτουλιά που δεν έγινε αντιληπτή από το διαιτητή.

Ο Σουάρες είχε δύο ευκαιρίες για να σημειώσει το πρώτο του γκολ με την Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα: στο 58ο λεπτό σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και στο 70ό στην... εσωτερική, αλλά ο βοηθός λανθασμένα τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ.

Όλα έδειχναν ότι οι "μπλαουγκράνα" δεν θα σκοράρουν για πρώτη φορά στο "Μεστάγια" μετά από επτά αναμετρήσεις, αλλά στα τελευταία λεπτά κέρδισαν αρκετά κόρνερ και σε ένα εξ αυτών, ο Σέρχιο Μπουσκέτς εκτέλεσε με κοντινό βολέ τον Άλβες, επαναφέροντας την ομάδα του στο -2 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Βαλένθια: Άλβες, Μπαραγάν, Μουσταφί, Οταμέντι, Γκαγιά, Παρέχο (84' Φιλίπε), Φουέγο, Γκόμες, Φεγκουλί, Νεγρέδο (82' Αλκάθερ), Ροδρίγο (72' Ντε Πάουλ).

Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Ματιέ (69' Ράκιτιτς), Άλμπα, Τσάβι (80' Ραφίνια), Μπουσκέτς, Μαστσεράνο, Σουάρες (80' Πέδρο), Μέσι, Νεϊμάρ.

# Ο Σέρχιο Μπουσκέτς σκόραρε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα από το Σεπτέμβριο του 2013