31 αγ.: Ασταμάτητη η Ρεάλ, γκέλα για Ατλέτικο (VIDEOS)

Η Ρεάλ επικράτησε εύκολα με 3-0 της Έιμπαρ στο "Μπερναμπέου", με τον Αντσελότι να ξεκουράζει αρκετούς βασικούς παίκτες του. Ρονάλντο με τρομερή εκτέλεση φάουλ, Ερνάντες και Χεσέ τα γκολ για τους "μερένγκες". Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν κατάφερε να περάσει αλώβητη από την έδρα της Μάλαγα μένοντας στο 2-2. Καθαρό οφ-σάιντ το δεύτερο γκολ του Γκριεζμάν.

Θέλοντας να ξεκουράσει αρκετούς ποδοσφαιριστές του ενόψει της δύσκολης συνέχειας, ο Κάρλο Αντσελότι έδωσε την ευκαιρία σε παίκτες όπως οι Νάβας, Τσιτσαρίτο και Χεσέ να αγωνιστούν βασικοί κόντρα στην Έιμπαρ.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι Μαδριλένοι άσκησαν πίεση στα καρέ των φιλοξενούμενων όμως τα σουτ των Ίσκο και Ιγιαραμέντι δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Στο 18' ο Σέρχιο Ράμος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Ίσκο βρήκε και στα δύο δοκάρια με τον Ερνάντες να την σπρώχνει στα δίχτυα, αλλά το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο με μια τρομερή εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ. Αυτό μάλιστα ήταν και το πρώτο του γκολ με φάουλ μετά από περίπου 1 χρόνο! Για την ακρίβεια347 μέρες. Το τελευταίο ήταν στις 29 Απριλίου του 2014 με αντίπαλο την Μπάγερν Μονάχου για το Champions League. Στο 31ο λεπτό η Ρεάλ διπλασίασε τα τέρματά της με κεφαλιά του Χαβιέρ Ερνάντες.

Στην επανάληψη, η Ρεάλ κατέβασε ταχύτητα και ο Αντσελότι αποφάσισε να δώσει ανάσες σε ακόμη περισσότερους παίκτες του, αντικαθιστώντας τους Ράμος, Μαρσέλο και Μόντριτς. Στο 63' η Έιμπαρ προσπάθησε να απειλήσει στην αντεπίθεση, όμως το τελείωμα του Ντελ Μοράλ δεν ήταν καλό. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ερνάντες στάθηκε άτυχος από κοντά και δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο στο 80'.

Η Ρεάλ όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και στο 85' ο Χεσέ μετά από υπέροχη ενέργεια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ιρουρέτα και έγραψε το τελικό 3-0, με τους "μερένγκες" να μειώνουν στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Ρεάλ Μαδρίτης(4-3-3): Νάβας, Αρμπελόα, Βαράν, Ράμος (64' Πέπε), Μαρσέλο (64' Νάτσο), Μόντριτς (61' Σίλβα), Ιγιαραμέντι, Ίσκο, Χεσέ, Ερνάντες, Ρονάλντο.

Έιμπαρ(4-2-3-1): Ιρουρέτα, Καστεγιάνο, Ανιμπάρο, Ραούλ Νάβας, Βιλά, Ντάνι Γκαρσία (77' Μπόατενγκ), Μπόρχα Φερνάντες, Κάπα, Λάρα, Μπερχόν (46' Αρουαμπαρένα), Ντελ Μοράλ (67' Πιοβοκάρι).

Άφησε βαθμούς στο "Ροσαλέδα" η Ατλέτικο

Καλύτερα ξεκίνησε στο ματς η Ατλέτικο, η οποία έγινε από νωρίς κυρίαρχος του παιχνιδιού. Στο 25ο λεπτό μάλιστα η ομάδα του Σιμεόνε ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Γκριεζμάν έπειτα από τραγική έξοδο του Καμενί. Το γκολ αυτό φάνηκε να ξυπνά τους γηπεδούχους που πίεσαν και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο συγκεκριμένα, στο 37ο λεπτό ο Φερνάντο Τόρες στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα μετά από κόρνερ, την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του και πέτυχε το πρώτο του αυτογκόλ σε αγώνα πρωταθλήματος στην καριέρα του. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Μάλαγα λίγο έλειψε να κάνει την απόλυτη ανατροπή όμως ο Χουάνμι αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 53'. Η Ατλέτικο απάντησε με τρεις μεγάλες ευκαιρίες μέσα σε 4 λεπτά (55', 58', 59'), αλλά ο Κόκε και ο Φερνάντο Τόρες σε δύο περιπτώσεις δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Οι "ροχιμπλάνκος" πλήρωσαν την αστοχία τους, στο 71ο λεπτό με την Μάλαγα να κάνει την απόλυτη ανατροπή και να περνάει μπροστά στο σκορ. Ο Αμραμπάτ έβγαλε μια υπέροχη μπαλιά στον Σαμουέλ κι εκείνος με λόμπα "κρέμασε" τον Όμπλακ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έξι λεπτά αργότερα ωστόσο, ο Γκριεζμάν και πάλι σκόραρε για την ομάδα του ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ένα γκολ όμως που σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους μιας και ο σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφ-σάιντ.

Λίγα πράγματα στο ματς μέχρι το φινάλε, με το σκορ να μένει αναλλοίωτο.

Μάλαγα (4-2-3-1): Καμενί, Ροσάλες, Σάντσες, Γουέλινγκτον, Μποκά, Ρέσιο, Ντάρντερ, Σαμουέλ, Αμραμπάτ (90+2' Γκέρα), Καστιγέχο (84' Όρτα), Χουάνμι (76' Τισόνε).

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Μιράντα, Γκάμες, Τιάγκο, Κόκε, Γκάμπι (73' Χιμένες), Τουράν (79' Κάνι),Τόρες (68' Σαούλ), Γκριεζμάν