21η αγ.: Ο Μπενζεμά δεν έσωσε τη Ρεάλ, γκέλα η Ατλέτικο

Η Ρεάλ Μαδρίτης "στραβοπάτησε" στην Ανδαλουσία με αντίπαλο την Μπέτις κι έμεινε πίσω στη μάχη του τίτλου. Ατλέτικο Μαδρίτης και Σεβίλλη δεν βρήκαν γκολ στο "Βιθέντε Καλδερόν", ένα αποτέλεσμα που ευνόησε την Μπαρτσελόνα, η οποία πέρασε πρώτη. Ο Νεγρέδο "ακύρωσε" το γκολ του Λούκας στις καθυστερήσεις.

Θεχούδο-Μπέτις-Ρεάλ Μαδρίτης

Το γκολ οφσάιντ του Καρίμ Μπενζεμά διέσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 για τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ανδαλουσία με αντίπαλο την Μπέτις, αλλά οι "μερένγκες" μένουν ακόμα πιο πίσω στη μάχη του τίτλου έναντι της πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα. Οι "βερδιμπλάνκος" είχαν πανηγυρίσει τελευταία φορά στις αρχές Δεκεμβρίου μία νίκη και προέρχονταν από μία ισοπαλία και πέντε σερί ήττες, ωστόσο απέναντι στους παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν δεν θύμισαν σε τίποτα μία ομάδα σε ελεύθερη πτώση. Το καταπληκτικό σουτ του Άλβαρο Θεχούδο τους έδωσε το προβάδισμα στο 7ο λεπτό και προκάλεσε ένα "μούδιασμα" στους φιλοξενούμενους, που δεν έβρισκαν τρόπο να απειλήσουν τον πρώην τερματοφύλακά τους, Αντόνιο Αδάν.

Μπέτις-Ρεάλ Μαδρίτης-Ζιντάν

Ένα πέναλτι που δεν δόθηκε στον Καρίμ Μπενζεμά ήταν η πιο αξιόλογη στιγμή τους στο 1ο μέρος, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να είναι αρνητικός, απέναντι σε μία ομάδα κόντρα στην οποία είχε χριστεί σκόρερ μόλις σε δύο από τα επτά παιχνίδια που την έχει βρει στον διάβα του. Ο Λούκα Μόντριτς προσέφερε θέαμα και ουσία με ντρίμπλες και οργάνωση του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν στο 2ο ημίχρονο και να αρχίζουν να χάνουν ευκαιρίες. Στο 71ο λεπτό, ο Τόνι Κρόος έβγαλε μία κάθετη στον Χάμες Ροντρίγκες (πήρε τη θέση του τραυματία Γκάρεθ Μπέιλ στο βασικό σχήμα) που βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, οι διαιτητές δεν το αντιλήφθηκαν και ο Κολομβιανός έβγαλε στον Μπενζεμά για να ισοφαρίσει με το 17ο τέρμα του στο πρωτάθλημα που τον φέρνει στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ. Δύο δύσκολες επεμβάσεις του Αδάν και ένα άστοχο σουτ του Ρούμπεν Κάστρο στο τέλος κράτησαν το 1-1, με τη Ρεάλ να περιμένει το αποτέλεσμα του ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής μεταξύ Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο για να μετρήσει τις ελπίδες τίτλου.

Μπέτις (4-2-3-1): Αδάν, Μολινέρο, Πετσέλα, Γκονθάλεθ, Βάργκας, Εντιαγέ, Πετρός, Καντίρ (58' Χοακίν), Ρουίθ (51' Θεμπάγιος), Θεχούδο (76' Πορτίγιο), Κάστρο

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Ντανίλο (64' Καρβαχάλ), Πέπε, Βαράν, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος, Ίσκο, Ροντρίγκες (80' Χεσέ), Μπενζεμά, Ρονάλντο

Βιέτο-Μπανέγα-Ατλέτικο Μαδρίτης-Σεβίλλη

Το... παραδοσιακό γκολ των τελευταίων λεπτών που δίνει τη νίκη στην Ατλέτικο Μαδρίτης δεν ήρθε ποτέ και η Σεβίλλη απέσπασε ισοπαλία 0-0 στο "Βιθέντε Καλδερόν" και αποκαθήλωσε τους "ροχιμπλάνκος" από την κορυφή της Primera Division. Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από την "λευκή" ισοπαλία στο "Μπαλαΐδος" κόντρα στη Θέλτα και με την Μπαρτσελόνα να έχει περάσει νικηφόρα από τη Μάλαγα, δεν είχε περιθώριο για άλλη απώλεια. Οι Σεβιγιιάνοι μετρούσαν πέντε σερί νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο, αλλά ο πήχης ανέβαινε απότομα στην ισπανική πρωτεύουσα. Ως εκ τούτου, στο 1ο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κυριάρχησε καθολικά, αν και οι παίκτες του Ντιέγο Σιμεόνε είχαν μία ελαφριά υπεροχή.

Βιτόλο-Λουίς-Ατλέτικο Μαδρίτης-Σεβίλλη

Ο Αργεντινός τεχνικός επέλεξε τους Λουσιάνο Βιέτο και Αντουάν Γκριεζμάν για την επίθεση και κράτησε στον πάγκο τους υπόλοιπους επιθετικούς που ερίζουν για μία θέση στην ενδεκάδα σε κάθε αγώνα. Στο 50ό λεπτό, μάλιστα, ο Γάλλος φορ είχε κεφαλιά στο δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα, τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για την Ατλέτικο, αφού ο Βιτόλο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Το παιχνίδι έγινε μονοδιάστατο, η δράση μεταφέρθηκε εξ ολοκλήρου στο γήπεδο των Ανδαλουσιάνων, αλλά ο Σέρχιο Ρίκο κατάφερε να κρατήσει το μηδέν μέχρι τέλους.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γκοδίν, Λουίς, Σαούλ (76' Μαρτίνες), Γκάμπι, Φερνάντες (46' Φερέιρα Καράσκο), Κόκε, Βιέτο (80' Κορέα), Γκριεζμάν

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Κόκε, Καρίσο, Ραμί, Τρεμουλινάς, Κριχόβιακ, Ενζονζί, Βιτόλο, Μπανέγα (76' Κριστόφορο), Εσκουδέρο (55' Κρον Ντέλι), Γιορέντε (71' Γκαμεϊρό)

Λα Κορούνια-Βαλένθια

Η αναζήτηση της πρώτης νίκης της Βαλένθια του Γκάρι Νέβιλ στο πρωτάθλημα συνεχίζεται, με τις "νυχτερίδες" να μένουν στο 1-1 με αντίπαλο τη Λα Κορούνια στο "Ριαθόρ" και μάλιστα να διασώζουν τον βαθμό της ισοπαλίας στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Άλβαρο Νεγρέδο. Οι Γαλιθιάνοι είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και στο 26ο λεπτό βρήκαν το γκολ με τον πρωταγωνιστή της σεζόν τους. Ο Λούκας Πέρεθ είχε σκοράρει σε οκτώ σερί παιχνίδια πρωταθλήματος, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ συλλόγου που κατείχε ο Μπεμπέτο από το 1993, ωστόσο έκτοτε είχε μείνει "άσφαιρος" για 437 λεπτά. Μέχρι να νικήσει τον Μάθιου Ράιαν και να γράψει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Λούκας-Λα Κορούνια-Βαλένθια

Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ, μάλιστα, έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα του Αυστραλού τερματοφύλακα, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Ο Νέβιλ έψαξε τις λύσεις από τον πάγκο, έριξε στη μάχη νωρίς στο 2ο ημίχρονο τους Ρούμπεν Βέζο και Ζακαριά Μπακαλί (στη θέση του 22χρονου αμυντικού μέσου Γουιλφρίντ Ζαϊμπό που έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα) και λίγο αργότερα τον Ροντρίγκο, αλλά η πίεση των φιλοξενουμένων δεν έδειχνε να έχει αποτέλεσμα. Μέχρι το 93', όταν σε μία σέντρα από αριστερά, ο Νεγρέδο έπιασε την κεφαλιά και σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική, έχοντας μόλις ένα γκολ (κι αυτό τον Αύγουστο) μέσα στο 2015.

Λα Κορούνια (4-2-3-1): Λουξ, Χουανφράν (87' Ροντρίγκες), Αρίμπας, Σίντνεϊ, Ναβάρο, Μπεργαντίνιος, Μοσκέρα, Φαΐρ (79' Λαουρέ), Αλμπέρτο, Κάνι (68' Λουιζίνιο), Λούκας

Βαλένθια (4-2-3-1): Ράιαν, Μπαραγάν (53' Βέζο), Μουσταφί, Αμπντενούρ, Γκαγιά, Ζαΐμπό (60' Μπακαλί), Μπαρμπόσα, Μίνα (72' Ροντρίγκο), Παρέχο, Γκόμες, Νεγρέδο

# Ο Δημήτρης Βέργος έμεινε εκτός αποστολής της Έλτσε στη νίκη 1-0 επί της Πονφεραντίνα για τη Segunda Division.