20ή αγ.: Φλερτάρει με Champions League η Σεβίλλη

Με πρωταγωνιστή σε ακόμα ένα παιχνίδι τον Κεβέν Γκαμεϊρό, η Σεβίλλη πήρε το ανδαλουσιάνικο ντέρμπι με τη Μάλαγα.

Δύο γκολ του Κεβέν Γκαμεϊρο μέσα σε δύο λεπτά έδωσαν την τρίτη σερί νίκη στη Σεβίλλη, η οποία συνεχίζει την ανοδική πορεία και αργά αλλά σταθερά "ψαλιδίζει" τη διαφορά από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League. Το 2-1 επί της Μάλαγα στο ανδαλουσιάνικο ντέρμπι του "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" ήρθε πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, είχαν τις τελικές, αλλά δεν είχαν την ευστοχία. Μέχρι το 40ό λεπτό, όταν ο Γάλλος νίκησε τον Κάρλος Καμενί και έγραψε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, το σκηνικό επαναλήφθηκε και ο Γκαμεϊρό έφτασε τα έντεκα γκολ στη σεζόν.

Σεβίλλη-Μάλαγα

Η εικόνα δεν άλλαξε στο 2ο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ουνάι Έμερι είχαν την πρωτοβουλία, έφταναν συχνά στην εστία του Καμερουνέζου τερματοφύλακα, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Αντιθέτως, ο Τσαρλές εκμεταλλεύτηκε μία αναμπουμπούλα στην περιοχή της Σεβίλλης και με κοντινό βολέ μείωσε σε 2-1, φέρνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Παρά τις προσπάθειες, η ομάδα του Χάβι Γκράθια δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, παρότι έμεινε με παίκτη παραπάνω για εννέα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, λόγω αποβολής του Ιμπόρα στο 83'. Το ντέρμπι ολοκληρώθηκε με αποβολή και του Αρτούρ Μποκά που είδε δύο κίτρινες σε δύο λεπτά στις καθυστερήσεις.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Κόκε, Καρίσο, Ραμί, Τρεμουλινάς, Κριχόβιακ, Κριστόφορο (64' Ιμπόρα), Βιτόλο, Μπανέγα (77' Ρέγες), Κρον Ντέλι (85' Ενζονζί), Γκαμεϊρό

Μάλαγα (4-4-2): Καμενί, Ροσάλες, Αλμπεντόσα, Ουέλινγκτον, Μποκά, Αμραμπάτ (68' Σάντα Κρους), Καμάτσο, Ρέθιο, Κάστρο, Τσαρλές, Τσοπ (53' Ντούντα)