36η αγ.: Η Βαλένθια "γκρέμισε" τα όνειρα τίτλου της Ρεάλ (VIDEO)

Η μαχητική Βαλένθια απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" και γκρέμισε τα όνειρα τίτλου της Ρεάλ Μαδρίτης. Τρία δοκάρια για τους "μερένγκες", χαμένο πέναλτι από τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ύστερα από τη νίκη της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Ρεάλ Σοσιεδάδ, η Ρεάλ έψαχνε απεγνωσμένα τη νίκη που θα διατηρούσε σε τροχιά πρωταθλήματος, καθώς σε διαφορετική περίπτωση θα έμενε 5 βαθμούς πίσω από τους "μπλαουγκράνα" και θα αποχαιρετούσε -σε μεγάλο βαθμό- τον τίτλο.

Παρόλα αυτά, την πρώτη σημαντική ευκαιρία στον αγώνα την είχε η Βαλένθια στο 10ο λεπτό με τον Πάμπλο Πιάτι, όμως ο Αργεντινός επιθετικός δεν κατάφερε να νικήσει τον Ίκερ Κασίγιας.

Οι "μερένγκες" απάντησαν 4 λεπτά αργότερα, όμως η εκτέλεση φάουλ του Γκάρεθ Μπέιλ κατέληξε στη συμβολή των δοκαριών του Ντιέγκο Άλβες, όπως και η κεφαλιά του Κριστάνο Ρονάλντο στο 19ο λεπτό.

Ότι δεν κατάφεραν οι σούπερ σταρ της Ρεάλ, το κατάφερε ο Πάκο Αλκάθερ ένα λεπτό αργότερα. Ο Ισπανός άσος πρόλαβε τους αμυντικούς και με προβολή άνοιξε το σκορ για τις "νυχτερίδες". Μέχρι να συνέλθουν οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι από την... ψυχρολουσία, είδαν τον Χάβι Φουέγκο να πετυχαίνει ακόμα ένα γκολ για τους φιλοξενούμενους με όμορφη γυριστή κεφαλιά.

Οι μαδριλένοι πίεσαν με σκοπό τη μείωση του σκορ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, όμως και πάλι το δοκάρι δεν τους έκανε το χατήρι. Ο Μπέιλ έστρωσε στον Χαβιέρ Ερνάντες, ο Μεξικανός πλάσαρε, αλλά η μπάλα "χτύπησε" στο δεξί δοκάρι του Άλβες και κατέληξε άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λέπτου ο Μπέιλ κέρδισε πέναλτι, καθώς ο Γκαγιά τον έσπρωξε μέσα στην μεγάλη περιοχή, όμως ο Ρονάλντο νικήθηκε από τον Ντιέγκο Άλβες, ο οποίος έπεσε στη σωστή γωνία και γλίτωσε την ομάδα του.

Ο Κάρλο Αντσελότι αποφάσισε, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, να ρίξει στον αγωνιστικό χώρο τους Καρβαχάλ και Μαρσέλο. Αυτό βοήθησε τη Ρεάλ να ανέβει μέτρα στο γήπεδο και να φτάσει στο γκολ στο 56' με καρφωτή κεφαλιά του Πέπε. Ο ρυθμός ήταν φρενήρης, με τους "μερένγκες" να πιέζουν ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προσπαθούσαν μέσω επικίνδυνων αντεπιθέσεων να φανούν απειλητικοί μπροστά από την εστία του Κασίγιας.

Τελικά, η πίεση "απέδωσε καρπούς" στο 84', όταν ο Ίσκο έκανε όμορφη κίνηση έξω από την μεγάλη περιοχή, έπιασε ένα τρομερό σουτ και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ντιέγκο Άλβες. Η ισοπαλία δεν έφτανε στους παίκτες του Αντσελότι, οι οποίοι προσπάθησαν για την ολική ανατροπή, όμως αυτό κόντεψε να τους κοστίσει, αν ο Ροντρίγκο ντε Πολ έκανε καλύτερο σουτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το τελικό σφύριγμα ήταν "μαχαιριά" στην καρδιά των παικτών της Ρεάλ, αφού η υπόθεση τίτλος απομακρύνεται επικίνδυνα.

Ρεάλ: Κασίγιας, Αρμπελόα (46' Καρβαχάλ), Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Φάμπιο Κοεντράο (46' Μαρσέλο), Κρόος (25' Ιγιαραμέντι), Χάμες Ροντρίγκες, Ίσκο, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Χαβιέρ Ερνάντες.

Βαλένθια: Ντιέγκο Άλβες, Μπαραγάν, Μουστάφι, Οταμέντι, Χοσέ Γκαγιά, Χάβι Φουέγο, Ντάνι Παρέχο, Αντρέ Γκόμες (77' Ροντρίγκο ντε Πολ), Φεγκουλί, Πιάτι (89' Ορμπάν), Πάκο Αλκάθερ (68' Νεγρέδο).

# O Ντιέγκο Άλβες είναι ο μοναδικός τερματοφύλακας που έχει αποκρούσει δύο πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο.

# Η Βαλένθια είναι η μοναδική ομάδα που πέτυχε 2 γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο "Μπερναμπέου" την εφετινή σεζόν για την Primera Division.

21:00 Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια 2-2

(56' Πέπε, 84' Ίσκο - 19' Αλκάθερ, 26' Φουέγκο)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιάγο, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ (72' Λόπεθ), Ρίκο (87' Ιτουράσπε), Βιγκέρα (46' Σουσαέτα), Γουίλιαμς, Αντούριθ

Λα Κορούνια (4-2-3-1): Φαμπρίθιο, Λαουρέ, Λόπο, Σίντνεϊ, Πάμπλο (64' Σαλομάο), Μπεργαντίνιος, Μπόρχες, Χουανφράν (71' Καβαλέιρο), Λούκας, Λουισίνιο, Ριέρα (71' Ποστίγκα)

Το live του αγώνα

20:46
Καλησπέρα. Από εδώ θα παρακολουθήσουμε το 2ο μέρος της ισπανικής μάχης τίτλου, τον αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Βαλένθια για την 36η αγωνιστική της Primera Division
20:50
Η (δύσκολη) νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ Σοθιεδάδ στο "Καμπ Νόου" έφερε τους Καταλανούς στο +5 και πλέον οι "μερένγκες" επιβάλλεται να απαντήσουν ώστε να παραμείνουν σε τροχιά τίτλου
20:55
Η σύνθεση της Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Αρμπελόα, Πέπε, Ράμος, Κοεντράρο, Ροντρίγκες, Κρόος, Ίσκο, Μπέιλ, Ερνάντες, Ρονάλντο

Η σύνθεση της Βαλένθια: Άλβες, Μπαραγάν, Οταμέντι, Μουστάφι, Γκαγιά, Φουέγο, Γκόμες, Παρέχο, Φεγκουλί, Αλκάθερ, Πιάτι
21:00
Σχηματισμό 4-3-3 προτιμάει ο Κάρλο Αντσελότι, που γυρίζει τον Σέρχιο Ράμος στην άμυνα, επαναφέρει τον Πέπε στην ενδεκάδα και παίζει με "Τσιτσαρίτο" στην κορυφή, απόντος του ανέτοιμου Καρίμ Μπενζεμά
21:01
Ίδιο σύστημα και για τον Νούνο Εσπίριτο Σάντο, που προτιμά τον Αντρέ Γκόμες αντί του Ένσο Πέρες για την τριπλέτα του κέντρου
21:04
1' Λάθος των γηπεδούχων, η μπάλα στον Αλκάθερ που από μακρινή απόσταση δοκιμάζει το σουτ, σε κόρνερ ο Κασίγιας
21:05
3' Ο Ρονάλντο απωθείται εντός περιοχής και ζητάει πέναλτι σε αντεπίθεση της Ρεάλ, ο διαιτητής δεν... συγκινείται
21:13
10' Απίθανη ευκαιρία για τη Βαλένθια. Ο Πιάτι σπάει το τεχνητό οφσάιντ, βγαίνει τετ α τετ, αλλά στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ
21:15
13' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τη Ρεάλ.
21:16
14' ΔΟΚΑΡΙ για τη Ρεάλ! Ο Μπέιλ εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντιέγκο Άλβες έμεινε άγαλμα, όμως η μπάλα κατέληξε στη συμβολή των δοκαριών.
21:18
16' Κίτρινη κάρτα στον Γκαγιά.
21:21
19' Δεύτερο ΔΟΚΑΡΙ για τη Ρεάλ! Ο Χάμες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρονάλντο πήδηξε πιο ψηλά από όλους, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στη συμβολή των δοκαριών!
21:21
20' ΓΚΟΛ για τη Βαλένθια! Ο Γκαγιά έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Αλκάθερ πρόλαβε τους αμυντικούς των "μερένγκες" και με προβολή νίκησε τον Κασίγιας για το 0-1!
21:24
22' Σουτ του Κρος, ψηλά άουτ!
21:26
Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Κρος, εξαιτίας προβλήματος τραυματισμού. Λαμβάνει την ιατρική φροντίδα του τιμ της Ρεάλ.
21:27
Επέστρεψε ο Γερμανός.
21:27
25' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Ιγιαραμέντι στη θέση του Κρος. Δεν μπόρεσε να συνεχίσει ο Γερμανός.
21:28
26' Δεύτερο ΓΚΟΛ για τη Βαλένθια! O Φούεγκο με γυριστή κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Παρέχο, κάνει το 0-2 για τις "νυχτερίδες"!
21:30
Έχουν "παγώσει" οι φίλαθλοι στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου".
21:33
31' Καλό σουτ του Μπέιλ, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ντιέγκο Άλβες.
21:37
O πανηγυρισμός του Αλκάθερ στο πρώτο γκολ της Βαλένθια.
21:40
Πιέζει η Ρεάλ για τη μείωση του σκορ.
21:42
40' Απίστευτο! Τρίτο ΔΟΚΑΡΙ για τη Ρεάλ! Ο Μπέιλ έστρωσε στον Ερνάντες, ο Μεξικανός πλάσαρε, αλλά η μπάλα "χτύπησε" στο δεξί δοκάρι του Άλβες και κατέληξε άουτ.
21:45
43' Καλό σουτ του Ιγιαραμέντι, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Άλβες.
21:47
45' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Ρεάλ! Ο Γκαγιά έσπρωξε τον Μπέιλ μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.
21:49
45' Αποκρούει ο Άλβες την εκτέλεση του Ρονάλντο!
21:50
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
21:50
Σπουδαίο ματς στο "Μπερναμπέου"!
21:52
Ας θυμηθούμε τις καλύτερες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου.

22:04
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
22:06
46' Διπλή αλλαγή για τη Ρεάλ. Οι Καρβαχάλ και Μαρσέλο στη θέση των Αρμπελόα και Κοεντράο.
22:07
48' Κίτρινη κάρτα στον Πέπε.
22:12
Η Βαλένθια είναι η πρώτη ομάδα που πετυχαίνει 2 γκολ σε ένα ημίχρονο στο "Μπερναμπέου" για την Primera Division.
22:14
56' ΓΚΟΛ για τη Ρεάλ! Ο Χάμες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Πέπε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άλβες για το 1-2!
22:16
58' Kίτρινη κάρτα στους Οταμέντι και Ράμος.
22:17
To 1-2 του Πέπε.
22:19
Η Ρεάλ Μαδρίτης θέλει οπωσδήποτε τη νίκη για να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες της για κατάκτηση του πρωταθλήματος. Σε περίπτωση ήττας και σε συνάρτηση με τη νίκη της Μπαρτσελόνα κόντρα στη Ρεάλ Σοσιέδαδ θα μείνει 5 βαθμούς πίσω από τους "μπλαουγκράνα" με μόλις 2 αγωνιστικές να απομένουν.

22:20
61' Σουτ του Ερνάντες, ψηλά άουτ!
22:21
63' Σέντρα σουτ του Γκαγιά, περνάει μακριά από την εστία του Κασίγιας.
22:26
68' Αλλαγή για τη Βαλένθια. Ο Νεγρέδο στη θέση του Αλκάθερ.
22:27
69' Εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο. Λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Άλβες!
22:29
71' Πιέζει η Ρεάλ για την ισοφάριση. Επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις η Βαλένθια.
22:31
Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός ίσως να είναι ο τελευταίος εγχώριος αγώνας της σεζόν για τις δύο ομάδες, αφού από την επόμενη εβδομάδα αρχίζει η απεργία που έχει εξαγγείλει η ένωση ποδοσφαιριστών της χώρας, εξαιτίας του νέου αθλητικού νόμου

Σύμφωνα με την καταλανική "Diario Sport", μάλιστα, εάν η απεργία ακυρώσει τις 2 αγωνιστικές που απομένουν, βάσει ισπανικής νομοθεσίας δεν προβλέπεται ο αναπρογραμματισμός εργάσιμων ημερών που χάθηκαν στην απεργία. Οπότε, το πρωτάθλημα ολοκληρώνεται με αυτήν την αγωνιστική και η Μπαρτσελόνα στέφεται πρωταθλήτρια!
22:34
73' Απίθανη ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε το φάουλ, ο Ράμος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Άλβες με εκπληκτική επέμβαση αρνήθηκε το γκολ!
22:36
77' Αλλαγή για τη Βαλένθια. Ο Ροντρίγκο ντε Πάουλ στη θέση του Άντρε Γκόμες.
22:39
79' Σουτ του Καρβαχάλ. Μπλόκαρε ο Άλβες.
22:40
83' Καλή στιγμή για τη Βαλένθια! Ο Νεγρέδο έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κασίγιας!
22:41
83' Γυριστό του Ερνάντες, μπλόκαρε εύκολα ο Άλβες.
22:41
84' 2-2 η Ρεάλ! Ο Ίσκο με υπέροχο σουτ ισοφάρισε για τους "μερένγκες"!
22:45
86' Εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο, η μπάλα κόρνερ!
22:48
89' Αλλαγή για τη Βαλένθια. Πιάτι εκτός, Ορμπάν εντός.
22:48
5 λεπτά οι καθυστερήσεις.
22:49
Το γκολ του Ίσκο.
22:50
92' Σουτ του Ερνάντες, μπλόκαρε ο Άλβες.
22:52
93' Τρομερή ευκαιρία για τη Βαλένθια! Ο Νεγρέδο έστρωσε στον επερχόμενο Ντε Πολ, αλλά το σουτ του Ισπανού μπλόκαρε εύκολα ο Κασίγιας.
22:52
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό!
22:53
95' Τελευταία ευκαιρία για τη Ρεάλ. Φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και πλάγια.
22:54
96' Πέρασε ανεκμετάλλευτη λόγω επιθετικού φάουλ του Πέπε.
22:54
96' Τέλος του αγώνα. Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια 2-2.