Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα 2-1

Την πρώτη της εντός έδρας νίκη επί της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα έπειτα από οκτώ ολόκληρα χρόνια πανηγύρισε η Σεβίλλη (2-1), η οποία σώθηκε από τα δοκάρια και τις αποκρούσεις του Σέρχιο Ρίκο στα σουτ του Νεϊμάρ.

Τέσσερα δοκάρια κατέγραψε η Μπαρτσελόνα στην αναμέτρηση του "Σάντσεθ Πιθχουάν" και κατά συνέπεια το 2-1 υπέρ της Σεβίλλης χαρακτηρίζεται φυσιολογικό.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας παρατάχθηκε με πολλές τρανταχτές απουσίες όπως ο Αντίλ Ραμί, ο Έβερ Μπανέγα, ο Γκαέλ Κακουτά, ο Ντάνι Καρίσο και ο Νίκο Παρέχα, ενώ εκείνη της Βαρκελώνης δεν είχε στη διάθεσή της τους Λιονέλ Μέσι και Αντρές Ινιέστα.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός από το ξεκίνημα, αμφότεροι οι αντίπαλοι κατέγραψαν απειλητικές επισκέψεις, μέχρι τη στιγμή που η Μπαρτσελόνα έχασε μία απίστευτη ευκαιρία στο 23ο λεπτό.

Ο Νεϊμάρ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι, στην πλάτη του Σέρχιο Ρίκο, ξανά στο δοκάρι, εν συνεχεία κύλησε παράλληλα πάνω στη γραμμή και στο τέλος της σαδιστικής πορείας της ο Κόκε απέκρουσε το σουτ του Λουίς Σουάρες.

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε βελτίωσαν σταδιακά την απόδοσή τους, ενώ ο Σουάρες κατέγραψε το τρίτο καταλανικό δοκάρι στο 39ο λεπτό με ψηλοκρεμαστό πλασέ.

Η εικόνα των πρώτων λεπτών του δευτέρου ημιχρόνου διαφοροποιήθηκε πλήρως, καθώς στο 52ο λεπτό ο Μίχαελ Κρον-Ντέλι εκμεταλλεύθηκε ένα γύρισμα του Κεβέν Γκαμερό και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 58ο ο Κρον-Ντέλι σέντραρε και ο Ιμπόρα διπλασίασε το προβάδισμα της Σεβίλλης με κεφαλιά.

Η συνέχεια ανήκε στην Μπαρτσελόνα, η οποία απείλησε τρεις φορές με τον Νεϊμάρ, προτού ο ίδιος παίκτης μειώσει στο 74' με -αμφισβητούμενο- πέναλτι που δόθηκε για χέρι του Μπενουά Τρεμουλινάς (ενδεχομένως να βρισκόταν εκτός περιοχής).

Οι φιλοξενούμενοι άσκησαν ασφυκτική πίεση στο τελευταίο τέταρτο και είχαν ακόμα ένα δοκάρι (τέταρτο) στο 79ο λεπτό με τον Σάντρο Ραμίρες, αλλά το 2-1 παρέμεινε και η Σεβίλλη πανηγύρισε την πρώτη της εντός έδρας νίκη επί των "μπλαουγκράνα" στο πρωτάθλημα έπειτα από οκτώ ολόκληρα χρόνια (Μάρτιος 2007).

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Κόκε, Αντρεόλι, Κολοτζιέτζακ, Τρεμουλινάς (89' Φερέιρα), Κριχόβιακ, Ενζονζί, Κρον-Ντέλι, Ιμπόρα (70' Ρέγες), Βιτόλο, Γκαμερό (72' Γιορέντε).

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Σέρζι, Πικέ, Ματιέ (60' Ντάνι Άλβες), Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Μαστσεράνο, Μουνίρ (60' Σάντρο), Σουάρες, Νεϊμάρ.

# Ο Ουνάι Έμερι πανηγύρισε την πρώτη του νίκη επί της Μπαρτσελόνα έπειτα από 21 αγώνες ανεξαρτήτως διοργάνωσης