24η αγ.: Τα έχει... 301 ο Μέσι, σε τροχιά Champions League η Μάλαγα

Ο ασταμάτητος Λιονέλ Μέσι έφτασε τα 301 γκολ με την Μπαρτσελόνα, δίνοντας στους Καταλανούς τη νίκη 2-1 στη Γρανάδα για την 24η αγωνιστική της Primera Division. Η Μάλαγα έκαμψε την αντίσταση της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 1-0 χάρη στον... τερματοφύλακα Γουίλι Καμπαγέρο.

Κάθε αγωνιστική μας δίνει την ευκαιρία. Ώρα για επανάληψη, λοιπόν. Ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε 2 γκολ και έδωσε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα με 2-1 στην έδρα της Γρανάδα (μετά από ανατροπή), φτάνοντας τα 301 γκολ για τους "μπλαουγκράνα" σε 365 παιχνίδια. Σκόραρε για 14ο σερί ματς (24 γκολ σε αυτό το διάστημα), έφτασε τα 37 στο πρωτάθλημα φέτος, τα 48 σε όλες τις διοργανώσεις με τους "μπλαουγκράνα" και τα 53 επίσημα (μαζί με την Αργεντινή). Μέσα σε όλα, κατέρριψε κι ένα ιστορικό ρεκόρ, αφού έγινε ο 1ος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του πρωταθλήματος που σκοράρει για 12 σερί εκτός έδρας ματς, φτάνοντας τα 138 μακριά από το "Καμπ Νόου" (τα υπόλοιπα στατιστικά στους ρυθμούς twitter).

Εκτός από Μέσι, όμως, υπήρχε και παιχνίδι. Ένα ματς στο οποίο η Γρανάδα επιχείρησε να πλήξει τους Καταλανούς με αντεπιθέσεις και μάλιστα προηγήθηκε με τον Οντιόν Ιγκαλό στο 26', σε μία φάση όπου ο Νιγηριανός (ο 4ος που σκοράρει κατά της Μπαρτσελόνα) ίσως να ήταν σε θέση οφσάιντ. Λίγο νωρίτερα, πάντως, η ομάδα του Λούκας Αλκάραθ στάθηκε τυχερή, αφού ο Γκιλιέρμε Σικέιρα γλίτωσε την αποβολή σε μαρκάρισμα του Πέδρο σε προφανή θέση για γκολ. Με την κατοχή της μπάλας στο 72%, το γκολ των φιλοξενουμένων ήταν θέμα χρόνου. Στο 50ό λεπτό ο Μέσι σκόραρε για 300ή φορά με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα και λίγο αργότερα ο Πέδρο είχε το 25ο φετινό δοκάρι (3ο προσωπικό). Σε ένα τέτοιο ματς η ανατροπή έπρεπε να έρθει από τον πρωταγωνιστή και ο Μέσι έκανε το 2-1 με εκτέλεση φάουλ στο 73ο λεπτό, "κλειδώνοντας" τη νίκη που τη διατηρεί σε θέση ελέγχου στο πρωτάθλημα και ζεστή ενόψει Μίλαν (έμειναν στον πάγκο για ξεκούραση οι Κάρλες Πουγιόλ, Τζόρντι Άλμπα και Αντρές Ινιέστα) για το Champions League.

Με MVP τον τερματοφύλακα Γουίλι Καμπαγέρο, η Μάλαγα νίκησε 1-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο και διατηρείται στην 4η θέση του πίνακα της βαθμολογίας. Ο πιο φορμαρισμένος τερματοφύλακας της κατηγορίας απαίτησε για ακόμα ένα παιχνίδι κλήση στην εθνική Αργεντινής, πραγματοποιώντας ορισμένες εντυπωσιακές και ουσιώδεις επεμβάσεις. Οι Βάσκοι εμφάνισαν βελτιωμένη εικόνα από το έκτρωμα της προηγούμενης εβδομάδας κόντρα στην Εσπανιόλ (ήττα 4-0 στο "Σαν Μαμές"), αλλά κυρίως στο 2ο ημίχρονο, αφού στο 1ο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο.

Ο Χαβιέρ Σαβιόλα, μάλιστα, άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό μετά από συνεργασία με τον Λούκας Πιαζόν, ο οποίος δείχνει να έχει εγκλιματιστεί στην Ανδαλουσία, όπου θα περάσει τους επόμενους μήνες, ως δανεικός από την Τσέλσι. Ο νεαρός Βραζιλιάνος επιθετικός είχε καλή απόδοση, έστω κι αν δεν κατάφερε να σκοράρει. Ομοίως και οι παίκτες των "λιονταριών", οι οποίοι απέναντι στον Καμπαγέρο δεν βρήκαν τρόπο να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, με συνέπεια το 1-0 να διατηρηθεί μέχρι τέλους.

# Τα 301 γκολ του Μέσι: 206 στο πρωτάθλημα, 24 στο κύπελλο, 56 στο Champions League, 10 στο σούπερ καπ Ισπανίας, 1 στο σούπερ καπ Ευρώπης, 4 στο Μουντιάλ Συλλόγων

# Τα 301 γκολ του Μέσι: Κόντρα σε 91 τερματοφύλακες (12 στον Τόνιο Ροδρίγκεθ), κόντρα σε 57 αντιπάλους (6 στη Γρανάδα), σε 50 στάδια (3 στο "Κάρμενες")

# Τα 301 γκολ του Μέσι: 234 με την μπλαουγκράνα φανέλα, 15 με την πράσινη, 14 με την πορτοκαλοκίτρινη, 13 με την κίτρινη

# Τα 48 φετινά γκολ του Μέσι: 39 με το αριστερό πόδι, 7 με το δεξί, 2 με κεφαλιά

# Ο Αργεντινός έγινε ο 2ος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του πρωταθλήματος που σημειώνει τουλάχιστον 20 γκολ εκτός έδρας σε μία σεζόν μετά τον Κριστιάνο Ρονάλντο).

# Ο Μέσι μετράει 121 γκολ από τα 301 της Μπαρτσελόνα από την αρχή της προηγούμενης σεζόν (96 ματς).

# Ο Αντριάνο αντικαταστάθηκε για προληπτικούς λόγους από τον Τζόρντι Άλμπα στο 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης μεταξύ Μπαρτσελόνα και Γρανάδαο, λόγω μυικών ενοχλήσεων.

# Παρότι έχει συνηθίσει την εξέδρα να τον αποδοκιμάζει όταν αγωνίζεται ακόμα και εντός έδρας, ο Φερνάντο Γιορέντε αποθεώθηκε από το κοινό του "Ροζαλέδα" όταν πέρασε ως αλλαγή.

# Η Αθλέτικ Μπιλμπάο εξακολουθεί να ψάχνει την πρώτη νίκη της στη Μάλαγα για το πρωτάθλημα από τον Σεπτέμβριο του 2001.