24η αγ.: Νίκησε αλλά ξέμεινε από μπακ η Ρεάλ, γκέλα για Ατλέτικο

"Πύρρειος" αποδείχθηκε η νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης με 4-2 επί της Βιγιαρεάλ στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", αφού οι "μερένγκες" έχασαν με τραυματισμό και τους 2 αριστερούς οπισθοφύλακες. Τα λάθη του Αρανθουμπία και ο διαιτητής "γκρέμισαν" την Ατλέτικο στην Αλμερία. "Πάρτι" με αντίπαλο την Μπέτις για Βαλένθια.

Η αναπλήρωση του κενού του τιμωρημένου Κριστιάνο Ρονάλντο αποδείχθηκε εύκολη υπόθεση. Ο Γκάρεθ Μπέιλ επέστρεψε στο βασικό σχήμα και μάλιστα άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης με 4-2 επί της Βιγιαρεάλ. Παρ' όλα αυτά, μέσα στο 1ο ημίχρονο, οι "μερένγκες" έχασαν τον Μαρσέλο και τον αντικαταστάτη του, Φάμπιο Κοεντράο, λόγω τραυματισμών. Ο Ουαλός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο 45λεπτο και από τα πόδια του πέρασαν πολλές επιθέσεις, αλλά το επόμενο τέρμα ήταν του Καρίμ Μπενζεμά. Το "κίτρινο υποβρύχιο" δεν επαναπαύτηκε και μείωσε με τον Μάριο πριν τελειώσει το 1 μέρος, κρατώντας σε εγρήγορση τους παίκτες του Κάρλο Αντσελότι.

Ο φορμαρισμένος Χεσέ Ροδρίγκες που έχει κερδίσει με το σπαθί του θέση στη βασική σύνθεση σκόραρε για 4ο σερί παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά ο Ζιοβάνι ντος Σάντος κράτησε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση ενός τέρματος. Μέχρι να δώσει τη λύση ο Μπενζεμά ξανά, ο οποίος νίκησε τον Σέρχιο Ασένχο και ισοφάρισε τα 104 γκολ του ειδώλου του, Ρονάλντο, με τη φανέλα της Ρεάλ (σε 215 παιχνίδια ο Γάλλος, σε 177 ο Βραζιλιάνος). Τα δεδομένα δεν άλλαξαν μέχρι τέλους και οι Μαδριλένοι αύξησαν το εντός έδρας αήττητο σερί σε 15 παιχνίδια απέναντι στη Βιγιαρεάλ.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Λόπεθ, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο (18' Κοεντράο, 46' Αρμπελόα), Μόντριτς, Ιγιαραμέντι, Ντι Μαρία (68' Αλόνσο), Μπέιλ, Μπενζεμά, Χεσέ

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Ασένχο, Μάριο, Ντοράδο, Μουσάτσιο, Κόστα, Ακίνο, Μπρούνο, Ράμος (58' Ράμος), Μοϊσές (63' Ρομάν), Ντος Σάντος, Περέιρα (68' Περμπέ)

"Αυτοκτόνησε" η Ατλέτικο Μαδρίτης στην Ανδαλουσία, η οποία δεν άντεξε στην πίεση της πρώτης θέσης και απέκτησε συγκάτοικο τη Ρεάλ Μαδρίτης μετά από μόλις μία αγωνιστική κυριαρχίας. Οι "ροχιμπλάνκος" ηττήθηκαν 2-0 στην Αλμερία και έχουν να κατηγορούν γι' αυτό τον διαιτητή και τον Τιμπό Κουρτουά. Ο πρώτος δεν καταλόγισε δύο εμφανή πέναλτι σε ανατροπές των Ντιέγο Κόστα και Χαβιέρ Μανκίγιο στην περιοχή των γηπεδούχων, ενώ ο δεύτερος απουσίασε λόγω προβλήματος στην πλάτη (ίσως του στερήσει τη συμμετοχή στον επαναληπτικό ημιτελικό του Copa del Rey με τους "μερένγκες") και ο Ντάνι Αρανθουμπία που τον αντικατέστησε ήταν κάκιστος.

Μετά από 75 ανιαρά λεπτά αγώνα με λίγες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, ο 34χρονος αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Ατλέτικο δεν υπολόγισε σωστά σέντρα σουτ του Βέρθα στο 80ό λεπτό, η οποία κατέληξε στα δίχτυα. Ο Ντιέγο Σιμεόνε είχε αντικαταστήσει ήδη τον Ντιέγο Κόστα και δίχως τον Ντάβιντ Βίγια στον πάγκο, δεν κατάφερε να βρει λύση για την ισοφάριση. Αντιθέτως, μία αντεπίθεση των γηπεδούχων έφερε τον Τζόναθαν Σονγκό τετ α τετ με τον Αρανθουμπία, ο οποίος τον ανέτρεψε, αποβλήθηκε και με τον Γκάμπι στο τέρμα (οι φιλοξενούμενοι είχαν κάνει και τις 3 αλλαγές), ο Βέρθα σκόραρε ξανά. Η Ατλέτικο, πλέον, είναι πρώτη στην ισοβαθμία με τη Ρεάλ και περιμένει την αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα στη Σεβίλλη που μπορεί να προκαλέσει τριπλή ισοβαθμία κορυφής.

Αλμερία (4-2-3-1): Εστέμπαν, Ραφίτα, Τορισγλιέρι, Τρουχίγιο, Ντουμπαρμπιέρ, Βέρθα, Αζίζ, Σούσο (89' Κορόνα), Σοριάνο (58' Μπαρμπόσα), Βιδάλ, Ζονγκό (90+3' Ντίαθ)

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-2-3-1): Αρανθουμπία, Χουανφράν, Μιράντα, Γοδίν, Μανκίγιο, Τιάγο (67' Σουάρεθ), Γκάμπι, Γκαρθία (77' Αντριάν), Ντιέγο (67' Σόσα), Τουράν, Κόστα

Μετά από την κορυφή και την Μπαρτσελόνα, η Βαλένθια περιέλαβε και τον πάτο της βαθμολογίας και διέλυσε με 5-0 την Μπέτις στο "Μεστάγια" Οι ουραγοί της κατηγορίας ταξίδευαν σε μία έδρα όπου μετρούσαν 19 σερί αγώνες δίχως νίκη. Άντεξαν για περίπου 40 λεπτά, μέχρι να αρχίσει να αποδίδει το σχέδιο του Χουάν Αντόνιο Πίτσι. Ο Ζερεμί Ματιέ έκανε την αρχή στο 41' και ο Πάκο Αλκάθερ πρόλαβε να σκοράρει πριν από το ημίχρονο. Ο νεαρός Ισπανός μοιάζει αναγεννημένος μετά από την αλλαγή προπονητή και βρήκε δίχτυα ξανά στο 2ο ημίχρονο, με συνέπεια να γίνει ο αρχισκόρερ της ομάδας επί Πίτσι.

Ο Σοφιάν Φεγκουλί είναι σταθερά παρών σε αυτήν τη βελτιωμένη εικόνα των "νυχτερίδων" κι έβαλε κι αυτός το "λιθαράκι" του και ο Εντουάρντο Βάργκας, μετά από την ασίστ, σημείωσε και το πρώτο τέρμα με τη νέα ομάδα του, στην οποία έκανε ντεμπούτο ο Φίλιπ Σεντέρος στα στόπερ. Η Βαλένθια κατέγραψε την ευρύτερη νίκη στο πρωτάθλημα από τον Απρίλιο του 2011 (5-0 τη Βιγιαρεάλ) και έπιασε τη Σεβίλλη στην 7η θέση του πίνακα της βαθμολογίας, η οποία πιθανότατα να οδηγήσει στο Europa League στο τέλος της σεζόν.

Βαλένθια (4-2-3-1): Άλβες, Μπαραγάν, Σεντέρος (82' Βέζο), Ματιέ, Μπερνάτ, Φουέγο, Παρέχο, Φεγκουλί, Βάργκας, Πιάτι (65' Μίτσελ), Αλκάθερ (75' Ζονάς)

Μπέτις (4-2-3-1): Αδάν, Χουανφράν, Αμάγια, Φιγκέρας, Βιλά (67' Ιζιεμπόρ), Εντιαγέ, Λόλο, Μπαπτιστάο (58' Ματίγια), Βερδού, Μαμπουατί (46' Μολίνα), Κάστρο