Δύο γκολ ο Γκέκας στη νίκη επί της Μπεσίκτας

Ο Φάνης Γκέκας βρήκε δίχτυα για μία ακόμη εβδομάδα, έφτασε τα 10 γκολ σε 11 παιχνίδια και συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της Ακχίσαρ επί της Μπεσίκτας με 4-1.

Με την έναρξη του αγώνα ο διεθνής επιθετικός εκμεταλλεύθηκε ένα γύρισμα από τα αριστερά και με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ, ενώ ένα λεπτό μετά την ισοφάριση των φιλοξενούμενων (στο 28'), τους έπιασε στον ύπνο και έκανε το 2-1.

Δεδομένου ότι η Μπεσίκτας έμεινε με 10 παίκτες στο 57', η σεμνή τελετή θα είχε λάβει τέλος από το 58ο λεπτό αν ο Λαρισαίος γκολτζής ευστοχούσε στο πέναλτι που εκτέλεσε.

Ο Φάνης Γκέκας είναι ο πιο παραγωγικός παίκτης της Super Ligi με 10 γκολ σε 11 παιχνίδια (ο Μπιορν Βλέμινκς μετρά 8 γκολ σε 11 ματς). Εξάλλου, έγινε ο 15ος παίκτης που φτάνει σε διψήφιο αριθμό γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα.