Στην πέμπτη θέση η Κλουμπ Αμέρικα

Η Κλουμπ Αμέρικα νίκησε την ΤΠ Μαζέμπε και κατέλαβε την πέμπτη θέση του Μουντιάλ Συλλόγων.

Η Κλουμπ Αμέρικα κατέλαβε την πέμπτη θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων που διεξάγεται στην Οσάκα της Ιαπωνίας.

Οι πρωταθλητές Βόρειας, Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής επικράτησαν με 2-1 της ΤΠ Μαζέμπε, χάρη σε γκολ που σημειώθηκαν στο 1ο ημίχρονο.

Ο Ντάριο Μπενεντέτο άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό και ο Μάρτιν Σούνιγα, που πέρασε στον αγώνα στη θέση του τραυματία Πάουλ Αγκιλάρ, διπλασίασε το προβάδισμα των Μεξικανών στο 28'.

Η ομάδα της Δημοκρατίας του Κονγκό μείωσε με τον Ρέινφορντ Καλάμπα, σε ένα 1ο μέρος γεμάτο με ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες και το σκορ δεν άλλαξε.