Μάντσεστερ Σίτι - Ρεάλ Μαδρίτης 1-4

H Ρεάλ Μαδρίτης είχε εύκολο έργο απέναντι στην Μάντεστερ Σίτι, καθώς επικράτησε με 1-4 και πανηγύρισε την κατάκτηση του International Champions Cup. Ο Ίσκο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους "μερένγκες", οι οποίοι κατέβηκαν με όλα τα επιθετικά... όπλα τους.

Παρά το γεγονός πως ο αγώνας είχε φιλικό χαρακτήρα, οι δύο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη, με σκοπό να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του International Champions Cup. H Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πίεσε για το γκολ.

Παρόλα αυτά, την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα είχαν οι "πολίτες" με τον Νταβίντ Σίλβα, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κέιλορ Νάβας. Στο 20' το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Σίτι, Φάμπιαν Ντελφ, ο οποίος πραγματοποίησε ντεμπούτο με τη γαλάζια φανέλα, έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Καρίμ Μπενζεμά με όμορφο γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζο Χαρτ για το 0-1. Οι "μερένγκες" είχαν ένα εντυπωσιακό 25λεπτο διευρύνοντας το σκορ στο 0-3, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Πέπε να πετυχαίνουν τα άλλα δύο γκολ της ισπανικής ομάδας. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι ήταν να μειώσουν σε 1-3 στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάγια Τουρέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Παρόλα αυτά, οι μαδριλένοι κατάφεραν να πετύχουν ακόμα ένα γκολ στο 73ο λεπτό με τον Ντένις Τσερίσεφ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την παράλληλη πάσα του Ίσκο και νίκησε τον Χαρτ με κοντινό πλασέ. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το τελικό σφύριγμα να χαρίζει στους "μερένγκες" τον τίτλο.

Οι ενδεκάδες:

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος, Ίσκο, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Σανιά, Ντενάγερ, Χάμφρις, Κολάροφ, Τουρέ, Φερνάντο, Ντελφ, Νασρί, Σίλβα, Στέρλινγκ

To live

12:54
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο του International Champions Cup.
12:58
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

13:00
Ντεμπούτο για το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Σίτι, Φάμπιαν Ντελφ.
13:00
1' Έναρξη του αγώνα
13:03
Βασικός ξεκινά για τους "πολίτες" ο 16χρονος κεντρικός αμυντικός, Κάμερον Χάμφρις.
13:04
Η Ρεάλ θέλει μόνο νίκη, καθώς σε διαφορετική περίπτωση η Σίτι θα κατακτήσει το τουρνουά.
13:05
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση στο πρώτο πεντάλεπτο.
13:14
14' Σουτ του Σίλβα, ψηλά άουτ. Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα.
13:19
Διακοπή στον αγώνα, λόγω τραυματισμού του Ντελφ.
13:19
Θα γίνει αλλαγή ο Άγγλος μέσος.
13:20
20' Αλλαγή για τη Σίτι. Ο Χεσούς Νάβας στη θέση του Ντελφ.
13:21
21' ΓΚΟΛ για τη Ρεάλ! Σέντρα του Μπέιλ από τα δεξιά, ο Μπενζεμά με όμορφο γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαρτ για το 0-1!
13:24
25' 2-0 η Ρεάλ! Ο Κρόος έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Ρονάλντο κοντρόλαρε μέσα στην μεγάλη περιοχή, σούταρε, ο Χαρτ προσπάθησε να αποσοβήσει το γκολ, αλλά η μπάλα πέρασε τη γραμμή!
13:33
Η Ρεάλ διατηρεί τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και δεν αφήνει τη Σίτι να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Κέιλορ Νάβας.
13:40
40' Σουτ του Κολάροφ από πλάγια θέση, απελπιστικά άουτ.
13:42
43' Σουτ του Νασρί. Μπλόκαρε ο Νάβας σταθερά.
13:43
44' Τρίτο ΓΚΟΛ για τη Ρεάλ! Ο Ίσκο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πέπε πήδηξε ανενόχλητος στο κέντρο της μικρής περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3!
13:47
45 +2' Πέναλτι για τη Σίτι! Ο Στέρλινγκ προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Ράμος, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ισπανού και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Το ριπλέι δείχνει πως η μπάλα έχει βρει αρχικά στο χέρι του Άγγλου άσου, ενώ ο Ράμος την βρίσκει με το χέρι, αλλά είναι εκτός περιοχής.
13:49
45 +4' ΓΚΟΛ! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Τουρέ.
13:49
45 +5' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

14:07
45' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
14:12
50' Τετ α τετ του Σίλβα με τον Νάβας, ο Μαρσέλο προλαβαίνει να διώξει την μπάλα πριν φανεί επικίνδυνος ο Ισπανός!
14:17
Παρά τις αλλαγές, η Ρεάλ διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα.
14:21
60' Όμορφη ατομική ενέργεια του Στέρλινγκ. Γύρισε την μπάλα στο κέντρο της μικρής περιοχής, αλλά οι αμυντικοί της Ρεάλ απομάκρυναν!
14:22
62' Κεφαλιά του Βαράν, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Χαρτ!
14:26
65' Εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο, ψηλά άουτ.
14:26
66' Μαζεμένες αλλαγές από τη Ρεάλ.

Νάτσο αντί Σέρχιο Ράμος
Αρμπελόα αντί Μαρσέλο
14:32
Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά.
14:33
73' 1-4 η Ρεάλ! Ο Ίσκο έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Τσερίσεφ προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαρτ!
14:36
99.382 θεατές παρακολουθούν την αναμέτρηση στη Μελβούρνη.
14:42
Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά.
14:50
89' Σουτ του Κλισί, ψηλά άουτ.
14:55
94' Τέλος του αγώνα. Η Ρεάλ Μαδρίτης κατακτά το International Champions Cup!