7η αγ.: Στο Μουντιάλ η Ολλανδία, πλησιάζει η Αγγλία, "λυτρωτής" ο Αλβες (vids)

Η Ολλανδία είναι η πρώτη ομάδα από την ευρωπαϊκή ζώνη που προκρίνεται στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010, μετά την εκτός έδρας νίκη της επί της Ισλανδίας για την 7η αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Το έξι στα έξι και έκανε η Αγγλία μετά τη νίκη της επί του Καζακστάν στο Αλμάτι. Αντίθετη μοίρα για την Πορτογαλία, η την έσχατη στιγμή έσωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην Αλβανία και διατηρεί κάποιες ελπίδες πρόκρισης.

Στον 1ο όμιλο, το σκανδιναβικό ντέρμπι της Στοκχόλμης μεταξύ της Σουηδίας και της πρωτοπόρου Δανίας έληξε υπέρ του εκπληκτικού συνόλου του Μόρτεν Ολσεν που πέρασε νικηφόρα από ακόμα μία έδρα ανταγωνιστή. Το 1-0 που σημείωσε ο Τόμας Κάλενμπεργκ από το πρώτο μέρος έδωσε στους φιλοξενούμενους την πέμπτη σερί νίκη και έχοντας δέκα βαθμούς περισσότερους από την τρίτη Πορτογαλία (την οποία έχει νικήσει μέσα στη Λισαβόνα), δύσκολα θα αντιμετωπίσει κίνδυνο. Οι Ιβηρες παρέμειναν "ζωντανοί" στο κυνήγι των Σκανδιναβών, μετά τη νίκη in extremis που πήραν με 2-1 μέσα στα Τίρανα από την Αλβανία. Ο Ούγκο Αλμέιδα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 27', ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Εριόν Μπογκντανί ισοφάρισε για τους ισόβαθμους γηπεδούχους, που διεκδικούσαν επί ίσοις όροις κάτι θετικό από το ματς. Η ισορροπία δυνάμεων κράτησε μέχρι το 93', όταν ο Ισλί Χιντί έκανε τραγικό λάθος και ο Μπρούνο Αλβες "λύτρωσε" τον Κάρλος Κεϊρόζ.

Στον 3ο όμιλο, η εκπληκτική Σλοβακία του Βλάντιμιρ Βάις... φιλοδώρησε με επτά τέρματα τη χειρότερη ομάδα των προκριματικών, το Σαν Μαρίνο, δίνοντας ακόμα μία παράσταση στην Μπρατισλάβα. Το 7-0, αποτέλεσμα των Μάρεκ Τσεχ (δύο γκολ),Πέτερ Πεκάρικ, Μίροσλαβ Στοχ, Γιαν Κόζακ, Μάρτιν Γιακούμπκο και Λούμπος Χάνζελ τη φέρνει πλέον πρώτη στον πίνακα της βαθμολογίας, δύο βαθμούς μπροστά από τη Βόρεια Ιρλανδία και, μάλιστα,με έναν αγώνα λιγότερο.

Στον 4ο όμιλο οι δύο ομάδες που έχουν ξεφύγει στη βαθμολογία, η Γερμανία και η Ρωσία, έχουν ρεπό κι έτσι το ενδιαφέρον έγκειται στο κατά πόσο μπορούν Ουαλία και Φινλανδία να τις πλησιάσουν. Οι Βρετανοί έκαναν το χρέος τους στο Μπακού κόντρα στο μαχητικό Αζερμπαϊτζάν και με το τέρμα του Ντέιβιντ Εντουαρντς από το πρώτο μέρος πήρε τη νίκη με 1-0. Η ομάδα του Ρόι Χόντσον δυσκολεύτηκε στο Ελσίνκι κόντρα στο Λίχτενσταϊν, το οποίο, μάλιστα, προηγήθηκε με τον Μάριο Φρικ στο πρώτο μέρος. Οι Μίκαελ Φορσέλ και Γιόναταν Γιόχανσον αποκατέστησαν την τάξη και με το τελικό 2-1 παραμένουν στο παιχνίδι της δεύτερης θέσης και των μπαράζ.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

1ος όμιλος

Σουηδία-Δανία 0-1

(22' Κάλενμπεργκ)

Αλβανία-Πορτογαλία 1-2
(29' Μπογκντανί - 27' Αλμέιδα, 93' Αλβες)

3ος όμιλος

Σλοβακία-Σαν Μαρίνο 7-0
(3', 32' Τσεχ, 12 Πεκάρικ, 35' Στοχ, 42' Κόζακ, 63' Γιακούμπκο, 68' Χάνζελ)

Καζακστάν-Αγγλία 0-4
(40' Μπάρι, 45' Χέσκεϊ, 72' Ρούνεϊ, 77' πέν. Λάμπαρντ)

Λευκορωσία-Ανδόρα 5-1
(2', 75' Μπλίζνιουκ, 44' Καλάτσεφ, 50', 65' Κορνιλένκο)

Κροατία-Ουκρανία 2-2
(2' Πέτριτς, 68' Μόντριτς - 13' Σεφτσένκο, 54' Γκάι)

(29' Τελκίνσκι - 24' Νταν)

(link:241352)Κύπρος-Μαυροβούνιο 2-2(/link)
(13' Κωνσταντίνου, 45' πέν. Μιχαήλ - 65', 77' Νταμιάνοβιτς)

9ος όμιλος

ΠΓΔΜ-Νορβηγία 0-0

Ισλανδία-Ολλανδία 1-2
(87' Κ. Σίγκουρντσον - 8' ντε Γιονγκ, 15' φαν Μπόμελ)

Στον 6ο όμιλο το Αλμάτι κούρασε, αλλά δεν κατέβαλλε την Αγγλία, η οποία νίκησε με 4-0 το Καζακστάν και έφτασε στο 6/6 στα προκριματικά, ένα ποσοστό που σαφώς αποπνέει έντονο... άρωμα Μουντιάλ. Μέχρι να εξασφαλίσουν τη νίκη, όμως, τα "λιοντάρια" είχαν βγάλει εκτός εαυτού τον Φάμπιο Καπέλο, ο οποίος έβλεπε στα πρώτα 40 λεπτά του αγώνα τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να χάνουν ευκαιρίες στην εστία του Ρόμπερτ Γκριν. Στο 40' ο Γκάρεθ Μπάρι και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Εμίλ Χέσκεϊ με ένα τυχερό γκολ "πάγωσαν" τους Καζάκους. Το 2-0 υπέρ της Αγγλίας ήταν καταδικαστικό για την εξέλιξη του αγώνα και ο Γουέιν Ρούνεϊ στο 72' με το έκτο του γκολ στα προκριματικά, το πέναλτι του Φράνκ Λάμπαρντ λίγο αργότερακαθώς και ο... φίλαθλος μπου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο λίγο πριν το τέλος του αγώνα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Συναρπαστικό παιχνίδι στο "Μάκσιμιρ" του Ζάγκρεμπ, όπου ο Μλάντεν Πέτριτς έβαλε μπροστά την Κροατία μόλις στο 2ο λεπτό, ωστόσο η Ουκρανία με τους Αντρέι Σεφτσένκο και Αλεκσέι Γκάι ανέτρεψε τα δεδομένα. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τον Λούκα Μόντριτς στο 68' ισοφάρισαν σε 2-2, το οποίο, όμως, τους κρατά επτά πόντους πίσω από τους Αγγλους και μειώνει στο ελάχιστο τις ελπίδες απευθείας πρόκρισης στο Μουντιάλ. Από κοντά και η Λευκορωσία (με αγώνα λιγότερο από την Κροατία), η οποία συνέτριψε με 5-1 την αδύναμη Ανδόρα.

Στον 7ο όμιλο ηπροέλαση της Σερβίας συνεχίζεται. Οι "πλάβι" μπορεί να μην εντυπωσίασαν με αντίπαλο την Αυστρία, ωστόσο έφτασαν στη νίκη με 1-0 η οποία του φέρνει πέντε βαθμούς μπροστά από τη Γαλλία. Το μοναδικό τέρμα της ομάδας του Ράντομιρ Αντιτς σημείωσε ο Νέναντ Μίλιας με πέναλτι στο 7', με το οποίο νίκησε τον Μίχαελ Γκσπούρνινγκ. Το ντεμπούτο του Ραζβάν Λουτσέσκου στον πάγκο της Ρουμανίας στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, αφού πήρε εκδίκηση για την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τη Λιθουανία, την οποία πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα. Το 1-0 από τον Κίπριαν Μάρικα επανέφερε τους Ρουμάνους σε ανταγωνιστική θέση, τρεις πόντους πίσω από τη Γαλλία με τέσσερις αγώνες να απομένουν.

Στον 8ο όμιλο η Κύπρος δεν τα κατάφερε στη Μεγαλόνησο απέναντι στο Μαυροβούνιο, αν και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με δύο τέρματα διαφορά μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Η Βουλγαρία, από την πλευρά της, δεν κατάφερε να πλησιάσει το δεύτερο ΕΙΡΕ, το οποίο υποδέχθηκε στο "Βασίλ Λέφσκι", αλλά οι πολλές απουσίες δεν της επέτρεψαν να φύγει με κάτιπαραπάνω από την ισοπαλία 1-1.

Στον 9ο όμιλο η Ολλανδία μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία την υπόθεση πρόκριση στο Μουντιάλ, αφού με την έκτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια σε ένα εύκολο γκρουπ, εξασφάλισε άκοπα το "εισιτήριο". Η πρόκριση "σφραγίστηκε" στο Ρέικιαβικ, όπου μέσα σε ένα τέταρτο αγώνα ο Νάιτζελ ντε Γιονγκ και ο Μαρκ φαν Μπόμελ είχαν δώσει "αέρα" δύο τερμάτων στους "οράνιε". Οι γηπεδούχοι δεν επέδειξαν κάτι το ιδιαίτερο και η μείωση του σκορ μόλις στο 87' με τον Κρίστιαν Σίγκουρντσον απλώς χάλασε το παθητικό των φιλοξενουμένων. Η ουραγός Νορβηγία δεν κατάφερε να κάνει και πολλά πράγματα στα Σκόπια κόντρα στην ΠΓΔΜ (στο ντεμπούτο του Μιρσάντ Γιονούζ) και η "λευκή" ισοπαλία κράτησε αμφότερες τις χώρες στις δύο τελευταίες θέσεις του ομίλου, αρκετά μακριά από οποιαδήποτε ελπίδα πρόκρισης.