Στα τελικά Αλγερία και Γκάνα

Το γκολ του Ματζίντ Μπουγκερά χάρισε στην Αλγερία τη νίκη με 1-0 επί της Μπουρκίνα Φάσο και, παράλληλα, την πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας. Αναλόγως έπραξε και η Γκάνα παρά την ήττα με 2-1 από την Αίγυπτο.

Αλγερία και Μπουρκίνα Φάσο παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα συγκριτικά με το πρώτο παιχνίδι (έξι και πέντε αντίστοιχα), ωστόσο το θέαμα που προσέφεραν στο πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα φτωχό (οι γηπεδούχοι έχασαν μία καλή ευκαιρία με τον Ισλάμ Σλιμάνι).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, πάντως, ο Μαντζίντ Μπουγκερά εκμεταλλεύθηκε τη σύγχυση στα καρέ του Νταουντά Ντιακιτέ, άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του. Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι απώλεσαν 1-2 καλές ευκαιρίες, αλλά σημαντικότερη καταγράφηκε από πλευράς φιλοξενούμενων (είχαν δοκάρι στο 90ό λεπτό).

Αλγερία: Ζεμαμούς, Μπουγκερά, Γκουλάμ, Λασέν, Φεγκουλί (90' Καντίρ), Μπραϊμί (68' Γεμπντά), Μετζανί, Σλιμανί, Σουντανί, Χουαλέντ, Εσμπά (86' Ταϊντέρ).

Μπουρκίνα Φάσο: Ντιακιτέ, Γιαγκό (78' Α. Τραορέ), Μ. Κονέ. Ν. Κονέ, Ρουμπά (65' Μπανσέ), Πιτρουοπά, Παναντετιγκιρί, Μπαλιμά, Ζονγκό (64' Μ. Τραορέ), Καμπορέ, Νακουλμά.

Νωρίτερα η Γκάνα ηττήθηκε στην Αίγυπτο με 2-1, αλλά πήρε την πρόκριση, αφού στο πρώτο παιχνίδι είχε συντρίψει την αντίπαλό της με 6-1.

Οι γηπεδούχοι Αιγύπτιοι προηγήθηκαν στο 25' με τον Αμρ Ζακί, ενώ στο 84' ο Γκέντο διαμόρφωσε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, όχι μόνο προκρίθηκαν, αλλά πέτυχαν και το γκολ της τιμής με τον Πρινς Μπόατενγκ στο 89'.

Αίγυπτος: Εκραμί, Εμάμ, Ραμί, Φατί (56' Αμπντ Ραμπό), Ζακί (62' Αμπντελραζέκ), Σαλάχ, Γκαλί, Αμπντέλ Σαφί, Καραμπά (40' Γκέντο), Ναγκουίμπ, Αμπουτρίκα.

Γκάνα: Ντάουντα, Γκιάν, Οπάρε, Εσιέν, Α. Αγιού (58' Ουακασό), Μουντάρι (73' Μπαντού), Ακαμίνκο, Σουμάιλα, Γουάρις (79' Μπόατενγκ), Ασαμόα, Αφούλ.