Προκριματικά: Καθάρισε ο Ετό για το Καμερούν, έσωσε την παρτίδα η Νιγηρία

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάμουελ Ετό, το Καμερούν επικράτησε 2-1 του Τόγκο και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας. Λυτρώθηκε στο 94' η Νιγηρία.

Οι σχέσεις του Σάμουελ Ετό με τα μέλη της ομοσπονδίας του Καμερούν είναι τεταμένες τον τελευταίο μήνα, ωστόσο αυτό το γεγονός ουδόλως τον επηρέασε και κόντρα στο Τόγκο έπιασε πολύ καλή απόδοση. Στο 42ο λεπτό άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 82' διαμόρφωσε το τελικό 2-1 (είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ντοβέ Γουόμε με εξ επαφής προσπάθεια).

Με γκολ του Ναμντί Οντουαμάντι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Νιγηρία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κένυα και διατηρήθηκε στην κορυφή του 6ου ομίλου. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Φρανσίς Καχάτα στο 39ο λεπτό, αλλά οι "σούπερ αετοί" έσωσαν την παρτίδα με κοντινό βολέ του Οντουαμάντι από φάση που προήλθε από πλάγιο άουτ.

# Η κόντρα του Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ με την εθνική Τόγκο καλά κρατεί, αφού δεν αγωνίστηκε ούτε στο παιχνίδι του Γιαουντέ.