Στα ημιτελικά μέσω παράτασης η Ουρουγουάη

Το γκολ του Φελίπε Αβενάτι στο 13ο λεπτό της παράτασης χάρισε στην Ουρουγουάη τη νίκη επί της Ισπανίας με 1-0 και κατ' επέκταση την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U20.

Η Ισπανία είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν ήταν εύκολο να παραβιάσει την εστία της ομάδας που είχε δεχθεί τα λιγότερα γκολ στη διοργάνωση. Δημιούργησε, πάντως, τις καλύτερες και τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο (η Ουρουγουάη απείλησε ουσιαστικά μόνο με τον Τζίνο Ασεβέδο).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν τόσο ανοιχτό όπως το πρώτο, ενώ σημαδεύτηκε από τη σύγκρουση του Ντάνιελ Σότρες με το δοκάρι, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η "φούρια ρόχα" να παραταχθεί με τον Ρούμπεν Γιάνεθ κάτω από τα γκολπόστ της στην παράταση. Εκεί η "σελέστε" ήταν πιο αποτελεσματική και χάρη στην κεφαλιά του Αβενάτι (μετά από από κόρνερ του ντε Αρασκαέτα), πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση.