Ήττα - μισός αποκλεισμός για την εθνική ανδρών

Την εντός έδρας ήττα 28-23 από τη Βοσνία γνώρισε η Εθνική χάντμπολ στη Μίκρα, στο πρώτο ματς για τα πλέι οφ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2016, και μειώθηκαν δραματικά οι ελπίδες πρόκρισης.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στερήθηκε των υπηρεσιών του Αλέξη Αλβανού σχεδόν σε όλο το ματς, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε αλλαγή λόγω τραυματισμού.

Οι Βόσνιοι πήραν εξ αρχής το προβάδισμα με ένα σερί 5-0 και παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα ανέβασε την απόδοση της κράτησε τον έλεγχο (10-13). Στο δεύτερο μέρος η ελληνική ομάδα συνέχισε να είναι ευάλωτη στα μετόπισθεν και μόνο οι ενέργειες του Γρηγόρη Σανίκη την κράτησαν κοντά.

Η Εθνική μείωσε στο 40' σε 15-16 με δύο συνεχόμενα γκολ του Δεληγιάννη και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του ματς, αλλά μέσα σε 7 λεπτά ένα σερί 5-0 στο 47' ξεδιάλυνε την κατάσταση (15-21). Η Στο 19-22 του 52' έγινε η απέλπιδα προσπάθεια, αλλά τα χαμένα τετ α τετ κόστισαν.

Ελλάδα: Τσιλιμπάρης, Τσάτσος 1, Τζιμούρτος 2, Μαστορογιάννης, Ζαμπούνης, Ευαγγελίδης, Γεωργιάδης, Σανίκης 3, Αλβανός 1, Παπαδόπουλος 9, Δεληγιάννης 2, Τζηράς 3, Ανανιάδης, Παπαδιονυσίου 1, Μαραγκός 1, Πετρίδης

Βοσνία: Βράζαλιτς, Όβτσινα 1, Πέριτς, Ντέλιτς 1, Πάνιτς 1, Σάβιτς, Μπούριτς, Τέρζιτς 2, Τορομάνοβιτς 4, Τσέλιτσα 3, Κάρατσιτς 3, Πέρτσε 5, Μαλίνοβιτς 4, Μίλας 1, Γκράνταν 3, Σάβιτς