Στους "32" ο Διομήδης

Την πρόκριση στον 3ο γύρο του Κυπέλλου της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Χάντμπολ πανηγύρισε ο Διομήδης Άργους, ο οποίος μπροστά σε 1.000 φιλάθλους επιβλήθηκε 32-26 της πορτογαλικής Μαδέιρα και σε συνδυασμό με την νίκη του και στο πρώτο ματς με 30-25 πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Οι κυπελλούχοι Ευρώπης άρχισαν ιδανικά, προηγούμενοι 6-1 (10:35) με τέσσερα γκολ του Θοδωρή Μεγαλοοικονόμου και στην συνέχεια 8-2 (15'), ενώ με τέρμα του Μαστρογιάννη στο 18' το σκορ έγινε 11-5. Οι Πορτογάλοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια αμυντικά λάθη της ελληνικής ομάδας και μείωσαν σε 11-8 και 12-10.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο ο Διομήδης μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση και μ' ένα 4-0 σε τέσσερα λεπτά (34’) η διαφορά επανήλθε στα 6 τέρματα (18-12).

Όσο κυλούσε ο χρόνος ο πρωταθλητής Ελλάδας ανέβαζε ρυθμούς με αποτέλεσμα στο 54' να φτάσει να προηγείται με 31-19 με τη νίκη του να παίρνει διαστάσεις θριάμβου.

Τα δεκάλεπτα: 5-1, 11-6, 14-12 (ημχ.), 21-14, 27-16, 32-26

Διομήδης: Τσούλος, Ζαραβίνας, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 7, Κρεμαστιώτης 2, Πασσιάς, Μούγιτς, Χειβιδόπουλος 1, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 3, Σαμαράς 6, Σπέντζος 1, Δεληγιάννης 3, Μαστορογιάννης 4, Καραΐβάνοφ 3, Τάσκοβιτς 2

Μαδέιρα: Φερέιρα, Βιειρά 3, Νούνες 2, Σιγκέιρα 2, Ζιλ, Καρβάλιο, Μαρκές 6, Πενέδα 2, Πίντο 9, Πίνα 2