Χρυσό ο Κασιδόκωστας

Ο 28χρονος Έλληνας πρωταθλητής Φίλιππος Κασιδόκωστας, τα κατάφερε ξανά. Μετά την κατάκτηση του παγκοσμίου πρωταθλήματος τρίσποντου γαλλικού μπιλιάρδου τον Νοέμβριο του 2010 στην Λοζάνη της Ελβετίας, εχθές το απόγευμα κατέκτησε και τον πρώτο του Ευρωπαϊκό τίτλο, κερδίζοντας στον τελικό του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος που έγινε στην Κωνσταντινούπολη, τον Ολλανδό Raimond Burgman με 40-26.

Η νίκη αυτή του έδωσε αρκετούς βαθμούς έτσι ώστε να αναρριχηθεί στην 6η θέση της παγκόσμιας κατάταξης επαγγελματιών παικτών. Ο Ελληνας αθλητής Νίκος Πολυχρονόπουλος αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο και κατέλαβε την 12η θέση έχοντας προλάβει όμως να κάνει το μεγαλύτερο σερί του πρωταθλήματος με 23 καραμπόλες.

Τέλος ο Κύπριος πρωταθλητής Χηστάκης Χριστοφόρου αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο και κατέλαβε την 36η θέση. Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έλαβαν μέρος 48 αθλητές από 17 χώρες.