Εκτός συνέχειας και η Σαράποβα

Τη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας της πανηγύρισε η Άντζελικ Κέρμπερ, καθώς στον 4ο γύρο του Γουίμπλεντον απέκλεισε τη Μαρία Σαράποβα.

Η Γερμανίδα, Νο9 του ταμπλό, νίκησε 2-1 την κάτοχο του Ρολάν Γκαρός και θα παίξει για τέταρτη φορά σ' έναν προημιτελικό τουρνουά grand slam.

Η Κέρμπερ έδειξε από το πρώτο σετ ότι θα είναι σκληρό καρύδι, καθώς επικράτησε 7-6(7-4) και πήρε προβάδισμα. Η Σαράποβα, που είχε 19 αβίαστα λάθη στα 13 γκέιμς, βελτίωσε την απόδοσή της στο δεύτερο σετ και με καλό πρώτο σέρβις κατόρθωσε να ισοφαρίσει με 6-4.

Δεν ήταν όμως σε καλή ημέρα και το όνειρο να επαναλάβει ό,τι το 2004 γκρεμίστηκε. Συνέχισε να κάνει εύκολα το λάθος και έδωσε την ευκαιρία στην αντίπαλό της, παρόλο που δεν ανέβηκε καθόλου στο φιλέ, να κατακτήσει τη νίκη με 6-4. Η Κέρμπερ θα παίξει τώρα με την Εζενί Μπουσάρ, η οποία είχε αποκλείσει την Αλιζέ Κορνέ.