Θριαμβεύτρια η Σερένα Ουίλιαμς

Η Σερένα Ουίλιαμς νίκησε 2-1 σετ την Ανιέζκα Ραντβάνσκα στον τελικό του Γουίμπλεντον και έφτασε στην κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου για 5η φορά στην καριέρα της.

Δύο ώρες και δύο λεπτά. Τόσο χρόνο χρειάστηκε η Σερένα Ουίλιαμς για να κάμψει την αντίσταση της γενναίας Ραντβάνσκα.

Ο οίστρος της Αμερικανίδας φάνηκε από το πρώτο σετ το οποίο κατέκτησε με συνοπτικές διαδικασίες (σε 36 λεπτά) και με σκορ που δεν επιδεχόταν αμφισβήτηση (6-1). Ειδικά στα γκέιμ στα οποία σέρβιρε η Σερένα, η αντίπαλός της δεν μπορούσε να βρει λύση.

Στο δεύτερο σετ, η Πολωνίδα ανέβασε αισθητά την απόδοσή και κατάφερε να βάλει προβλήματα στην Ουίλιαμς η οποία πάντως το πάλεψε μέχρι τέλους (7-5).

Στο τρίτο όμως δεν υπήρχαν περιθώρια για αντιδράσεις. Οι άσοι στα σέρβις έπεφταν σαν βροχή (συνολικά έφτασαν τους 17) και η Σερένα με το άνετο 6-2 έφτασε με στιλ στην κατάκτηση του τροπαίου. Οπως τόνισε και ο σχολιαστής του BBC Τζον ΜακΕνρό, η Σερένα έδειξε guts!

Aυτός είναι συνολικά ο 14ος τίτλος της Αμερικανίδας σε γκραντ σλαμ τουρνουά, επίδοση που την ανεβάζει στο Νο 4 της Παγκόσμιας κατάταξης.