Μήνυμα Παγδατή ενόψει Αυστραλιανού Οπεν με τη νίκη επί του Χιούιτ

Σπουδαία νίκη με 2-1 σετ επί του Λέιτον Χιούιτ σημείωσε ο Μάρκος Παγδατής στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του τουρνουά του Σίδνεϊ και έδειξε ότι είναι έτοιμος για τη μεγάλη πρόκληση του Αυστραλιανού Οπεν που αρχίζει τα ξημερώματα της προσεχούς Δευτέρας (18/01).

Ο 24χρονος Κύπριος εάν ήταν πιο προσεχτικός στο πρώτο σετ θα μπορούσε να το είχε κατακτήσει, αφού δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει κανένα από τα τρία break-point που είχε στη διάθεσή του. Αντιθέτως ο 28χρονος Αυστραλός, νούμερο 22 στον κόσμο, είχε "1 στο 1" και με 6-4 στα γκέιμ έκανε το 1-0.

Ο Χιούιτ έσπασε άλλη μία φορά το σερβίς του Παγδατή στο δεύτερο σετ (και πάλι στο πρώτο break-point) αλλά αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα στο δικό του σερβίς. Από τις έξι ευκαιρίες που έδωσε στον Κύπριο, εκείνος εκμεταλλεύτηκε τις τρεις και έφτασε εύκολα στην ισοφάριση με 6-2.

Στο τρίτο σετ ο Παγδατής έκανε ένα γρήγορο break, στο τρίτο γκέιμ και διατήρησε το πλεονέκτημα αυτό μέχρι το φινάλε (6-3) πετυχαίνοντας μία μεγάλη νίκη με 2-1 σετ μέσα σε μία ώρα και 59 λεπτά.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Κύπριου σε τρεις αναμετρήσεις με τον Λέιτον Χιούιτ ο οποίος βρίσκεται 20 θέσεις πιο πάνω από τον Παγδατή στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Παγδατής θα διεκδικήσει την πρόκρισή του στον τελικό του τουρνουά με αντίπαλο τον Αμερικανό, Μάρντι Φις. Γαλλικό χρώμα έχει ο άλλος ημιτελικός καθώς ο Ρισάρ Γκασκέ θα αντιμετωπίσει τον Ζουλιάν Μπενετό.