ΑΕΚ-Σαγκρές Νοσατέλ 3-1

Μία ακόμα νίκη στο Κύπελλο Συνομοσπονδίας γυναικών πανηγύρισε την Τετάρτη (11/01) η ΑΕΚ, επικρατώντας στο κατάμεστο από οπαδούς της κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας με 3-1 σετ της Σαγκρές Νοσατέλ για τον δεύτερο γύρο.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τις 19 Ιανουαρίου στην Ελβετία, με την Ένωση να θέλει να διπλασιάσει τα θετικά της αποτελέσματα για να πάρει το εισιτήριο για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Το πρώτο σετ χαρακτηρίστηκε από τις ουκ ολίγες εναλλαγές των δύο ομάδων στην πρωτοπορία στο σκορ, με την Ένωση να πατάει γκάζι στο τέλος. Με τρεις σερί πόντους βρέθηκε από το 21-22 στο σετ μπολ με 24-22, ανοίγοντας το δρόμο για το 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του (8-5, 15-11) αλλά οι Ελβετίδες στο τέλος πλήρωσαν τον αντίπαλο τους με το ίδιο νόμισμα. Με σερί 4-0 πέρασαν μπροστά με 20-19, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 23-23 αλλά να μην καταφέρνει τίποτα περισσότερο, χάνοντας το με 25-23.

Στο τρίτο σετ η υπεροχή των "κιτρινόμαυρων" ήταν εμφανής. Προηγήθηκαν με 15-5 και 20-12 και έκαναν εύκολα το 25-16 ενώ εύκολο έργο είχαν και στο τέταρτο σετ, στο οποίο πήραν κεφάλι με 14-5 και 20-13, γράφοντας και πάλι άνετα το 25-19.

Τα σετ: 25-23, 23-25, 25-16, 25-19.