Θρίαμβος επί της ΖΟΚ Μπιμάλ

Τεράστιο βήμα για την πρόκριση στη φάση των "16" του Challenge Cup έκανε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 3-0 σετ της βοσνιακής ΖΟΚ Μπιμάλ στο κατάμεστο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

Το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Μανώλη Ρουμελιώτη στον πάγκο της "Ένωσης" στέφθηκε από επιτυχία, αφού η νίκη με καθαρό σκορ επετεύχθη και το έργο ενόψει του επαναληπτικού της 26ης Νοεμβρίου έγινε ευκολότερο.

Με ένα σερί 7-0, δύναμη στο μπλοκ (τρομερό το δίδυμο Βάσως Νικούλη-Δήμητρας Γιακουμή) και την Ξένια Κακουράτου να παίρνει άριστα στον αμυντικό τομέα, η ΑΕΚ συνέτριψε 25-11 την ΖΟΚ Μπιμάλ στο πρώτο σετ.

Οι φιλοξενούμενες πήραν ισχυρό προβάδισμα στις αρχές του δεύτερου σετ (9-3), αλλά με όπλο της την Ιζαμπέλα Ιβάνοβα, η "Ένωση" έκανε την ανατροπή και με εξαιρετικό ρυθμό έφτασε σε νέα επικράτηση.

Η Ιωάννα Κατσαντώνη έκανε τη διαφορά στο τρίτο σετ, όπου η ΑΕΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ΖΟΚ Μπιμάλ κι εν τέλει πανηγύρισε μια καθαρή νίκη.

Τα σετ: 25-11, 25-23, 25-21