Ηρακλής-Παμβοχαϊκός 3-0

Ως αήττητος θα πάει σε τρεις μέρες ο Ηρακλής στο κλειστό του Ρέντη για το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, καθώς στην 10η αγωνιστική, την Τετάρτη (04/01) επιβλήθηκε και του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ στη Μίκρα.

Οι Θεσσαλονικείς παρουσιάστηκαν με νέο πρόσωπο, καθώς ο Προύσαλης είναι τραυματίας, ο Κορζένεβιτς αποτελεί παρελθόν ενώ στον αντίποδα ντεμπούτο με την κυανόλευκη φανέλα έκανε ο Ντεσπέιν.

Όσον αφορά το ματς, το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν καθ' όλη τη διάρκεια του, με τους γηπεδούχους να παίρνουν αέρα σε κρίσιμο σημείο με 23-21. Οι νεοφώτιστοι όμως απάντησαν και με τρεις αναπάντητους πόντους έφτασαν στο σετ μπολ με 24-23. Δεν μπόρεσαν όμως να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία, με τον Ηρακλή να κάνει στο τρίτο σετ μπολ που είχε το 28-26.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα, με τον "γηραιό" να έχει τον έλεγχο από την αρχή και να φτάνει στο 25-22 ενώ στο τρίτο η αγωνία κράτησε και πάλι μέχρι τέλους.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ξεφεύγουν με 24-22, ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 24-24 αλλά ξανά αυτός που γέλασε στο τέλος ήταν ο Ηρακλής, ο οποίος στο συνολικά τρίτο ματς μπολ που είχε έκανε το 27-25.