Παμβοχαϊκός-Ολυμπιακός 3-2

Δεύτερο "χαστούκι" μέσα σε διάστημα τεσσάρων ημερών έφαγε ο Ολυμπιακός, καθώς μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό, την Κυριακή (12/02) στο κλειστό της Βόχας έχασε με 3-2 σετ από τον Παμβοχαϊκό αν και είχε πάρει τα δύο πρώτα σετ.

Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά κατέβαλε πραγματικά αξιομνημόνευτη προσπάθεια και δεν τα παράτησε ούτε στιγμή, καταφέρνοντας στο τέλος να βγει νικήτρια από ένα παιχνίδι που φαινόταν χαμένο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι παρόμοια εξέλιξη είχε και το παιχνίδι τους στον πρώτο γύρο στο Ρέντη, όπου οι "ερυθρόλευκοι" είχαν προηγηθεί και πάλι με 2-0 σετ και ο Παμβοχαϊκός είχε ισοφαρίσει αλλά οι γηπεδούχοι είχαν πάρει τότε το τάι μπρέικ.

Όπως και να έχει, με την τέταρτη ήττα του στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός παρέμεινε μεν δεύτερος αλλά έχασε την επαφή του με τον πρωτοπόρο Ηρακλή ενώ οι εκπληκτικοί νεοφώτιστοι διατήρησαν το εντός έδρας αήττητο τους και συνεχίζουν να φιγουράρουν στην 3η θέση.

Στα του ματς, οι "ερυθρόλευκοι" πήραν δια περιπάτου το πρώτο σετ με 25-13 αλλά στο δεύτερο οι γηπεδούχοι βρήκαν τον καλό εαυτό τους και πέρασαν στην αντεπίθεση. Έφτασαν μάλιστα στο σετ μπολ (24-23) αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν καμία από τις πέντε συνεχόμενες ευκαιρίες που είχαν, με τον Ολυμπιακό να κάνει στη δεύτερη δική του το 31-29.

Ο τρόπος που έχασε το προηγούμενο σετ όχι μόνο δεν πτόησε τον Παμβοχαϊκό αλλά τον έκανε να πεισμώσει, έχοντας τον έλεγχο στο τρίτο και στο τέταρτο σετ, τα οποία κατέκτησε με 25-22 και 25-23.

Έτσι οι δύο ομάδες έλυσαν τους λογαριασμούς τους στο τάι μπρέικ, στο οποίο οι "ερυθρόλευκοι" είχαν σταθερά το πάνω χέρι με 1-2 πόντους διαφορά. Με το σετ όμως να πλησιάζει προς το τέλος του, ο Παμβοχαϊκός επέδειξε πιο καθαρό μυαλό και ψυχραιμία, με τρεις σερί πόντους πέρασε μπροστά με 13-12 και πανηγύρισε με 15-13 μια μεγάλη ανατροπή και μια σπουδαία νίκη.