1η αγ.: Ξεπέρασε το σοκ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του τον αποκλεισμό στο Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς", καθώς επικράτησε εύκολα της Λαμίας με 3-0 σετ στην πρεμιέρα της Volleyleague.

Οι "ερυθρόλευκοι", οι οποίοι χρησιμοποίησαν τον Μενέλαο Κοκκινάκη αντί του τραυματία Μπόγιαν Γιορντάνοβ σε ρόλο διαγώνιου, συνάντησαν αντίσταση μόνο στο δεύτερο σετ, αλλά χάρη στις επιθέσεις του Λεονάρντο Καλντέιρα και το μπλοκ του Νίκου Σμαραγδή ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Συν τοις άλλοις η Λαμία είχε να αντιμετωπίσει και την ατυχία, καθώς στο δεύτερο σετ τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Χρήστος Κιόσης.

Τα σετ: 25-17, 25-22, 25-14

Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1

Την πιο σπουδαία νίκη της ιστορίας της σημείωσε η Παναχαϊκή που επικράτησε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο "παρθενικό" παιχνίδι της στη μεγάλη κατηγορία. Κομβικό ήταν το φινάλε του τέταρτου σετ, αφού οι "πράσινοι" προηγούνταν 23-20 και είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν σε 2-2, αντ' αυτού όμως, επέδειξαν τάσεις αυτοχειρίας και έφυγαν χωρίς βαθμό από το κατάμεστο κλειστό της Αγυιάς.

Τα σετ: 25-18, 25-27, 25-23, 25-23

Άρης - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-3

Ρεβάνς για την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας και μάλιστα στο ίδιο γήπεδο πήρε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, καθώς επικράτησε 3-2 του Άρη. Το καλό σερβίς του Τόλη Αρμενάκη δεν έφτανε για να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους, οι οποίοι ηττήθηκαν με κάτω τα χέρια στο τρίτο σετ και το τάι μπρέικ.

Τα σετ: 20-25, 28-26, 13-25, 26-24, 7-15

Νίκη Αιγινίου - ΠΑΟΚ 1-3

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε τον αποκλεισμό στο Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς" και επικράτησε 3-1 της Νίκης Αιγινίου. Με εξαίρεση το πρώτο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο "δικέφαλος" κυριάρχησε χάρη στο εκπληκτικό σερβίς και τα υψηλά ποσοστά στην επίθεση. Οι Αινείας Τζελάτι, Αλεξάντερ Μίλκοβ έκαναν τη διαφορά, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Σπένσερ Μακλάχλιν.

Τα σετ: 29-27, 20-25, 14-25, 17-25

Κηφισιά - Φοίνικας 3-1

Όσοι παρέμεναν δύσπιστοι από τις εμφανίσεις της Κηφισιάς στο Λιγκ Καπ, αναθεώρησαν μετά τη σπουδαία εμφάνισή της στο παιχνίδι με τον Φοίνικα. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες, αποδεικνύοντας με το καλημέρα ότι το Ζηρίνειο θα αποτελεί φόβητρο για κάθε αντίπαλο.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 24-26, 25-23

Παμβοχαϊκός - ΑΕΚ (Κυριακή 13/10, 16:00)