13η αγ.: Ανατρέπει τα δεδομένα ο Παναθηναϊκός

Ο βελτιωμένος Παναθηναϊκός του β' γύρου πέρασε νικηφόρα και από το Βραχάτι, 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό. Δεύτερη σερί νίκη για τους "πράσινους", οι οποίοι μπαίνουν γερά στη μάχη της παραμονής στη Volley League.

Από το πρώτο σετ οι "πράσινοι" έδειξαν σταθερότητα σε όλους τους τομείς. Με τον Μπέλλο αποτελεσματικό στην επίθεση και καλή υποδοχή, το 25-22 έδωσε αβαντάζ στον Παναθηναϊκό για τη συνέχεια. Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε, ισοφάρισε με το 25-17 του δεύτερου σετ δια χειρός Ντόκιτς και άγγιξε το 2-1 όταν στο τρίτο σετ προηγήθηκε 23-19.

Ο επτάψυχος Παναθηναϊκός όμως στάθηκε στα πόδια του, "έτρεξε" σερί έξι πόντων και "κλέβοντας" το σετ έθεσε τις βάσεις για το 3-1. Το οποίο ήρθε χάρη στο απροσπέλαστο μπλοκ του τέταρτου σετ. Τρομερή δουλειά από τον ακραίο Μουρ σε αυτόν τον τομέα και εξαιρετικές και αντιδράσεις στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αποσυντονιστούν πλήρως και να υποπέσουν σε διαδοχικά λάθη που έφεραν το 25-18.