Νίκη του Άρη επί της ΑΕΚ

Με το δεξί μπήκε ο Άρης στο τουρνουά της Νέας Περάμου, καθώς επικράτησε 3-1 σετ (23-25, 29-27, 25-20, 36-34) της ΑΕΚ στο πρώτο φιλικό παιχνίδι της πρώτης ημέρας.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε 20-19 στο πρώτο σετ, αλλά έκανε λάθη που δεν έμειναν ατιμώρητα, με συνέπεια οι "κίτρινοι" της Αθήνας να επικρατήσουν 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 20-14, ωστόσο νέα συνεχόμενα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πάρει το προβάδισμα με 27-26. Τελικά επήλθε η ισοφάριση με 31-29.

Λιγότερο αμφίρροπο ήταν το τρίτο σετ, όπου οι παίκτες του Μιχάλη Κυριακού (σ.σ. άμεσος συνεργάτης του Αντρέι Κράβαρικ) επικράτησαν 25-20 και απέκτησαν αβαντάζ για τη νίκη, η οποία τελικά επετεύχθη με το περιπετειώδες 36-34 του τέταρτου σετ.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 27-29, 20-25, 34-36)

ΑΕΚ: Γκενς, Παγιάν, Πέτρογλου, Ρουμελιωτάκης, Τόρρες, Καλαϊτζίδης / Μαντέκας (λ), Παπαδόπουλος, Κρέτσης, Τοκάνης, Παπακυριάκου.

Άρης: Τσομπάνογλου, Χαριτωνίδης, Ντίνας, Αρμενάκης, Παπαδημητρίου, Γάτσης, Ρόλιτς, Ναζίρης, Ίλιτς, Μαστοράκης, Κουτσονίκας.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Μιχάλης Κυριακού είπε: "Δουλέψαμε μέσα στην εβδομάδα τα λάθη που κάναμε στην αναμέτρηση με τον Εθνικό και βγήκαν κάποια πράγματα από αυτά πολύ καλά. Μεγάλο μπράβο στους αθλητές που έφτασαν στο παρά πέντε στο γήπεδο. Μεγάλο ευχαριστώ στους διοργανωτές που καθυστέρησαν την έναρξη του αγώνα. Παρά την κούραση και τις απουσίες καταφέραμε να κάνουμε μια πολύ καλή εμφάνιση".