ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 1-3

Στην αερομαχία "δικεφάλων αετών", που έριξε την αυλαία, ο ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε τη δυναμική του χάρη στο 3-1 επί της ΑΕΚ.

Το κακό για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη είναι πως επέτρεψε στην Ένωση να πάρει ένα σετ, το δεύτερο και του στερήσει το καθαρό 3-0.

Θυμωμένοι από τη συγκεκριμένη εξέλιξη οι Θεσσαλονικείς, έκοψαν τα φτερά των γηπεδούχων και με 25-13, 25-19 στα επόμενα δύο έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από τη Αθήνα.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-23, 13-25, 19-25)

ΑΕΚ: Ωρολογάς 7 (6/22 επ, 1 άσσος, 56% υπ - 16% άριστες), Ίλιτς 16 (15/36 επ, 1 άσσος), Χριστοφίδης 4 (4/7 επ), Αλεξίου 10 (9/30 επ, 1 μπλοκ, 35% υπ - 24% άριστες), Δημητρούδης 1 (1/6 επ), Ανδρεάδης 7 (4/13 επ, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 55% υπ - 23% άριστες), Δανιάς, Μιχαλόπουλος, Χατζόπουλος 1 (1/2 επ)

ΠΑΟΚ: Χιμένες16 (15/28 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ - 18% άριστες), Ντίνας 10 (5/11 επ, 5 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (23/44 επ, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 6 (6/22 επ, 70% υπ - 41% άριστες), Αναστασιάδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 50% υπ - 27% άριστες), Παντακίδης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Κουρνέτας, Καρασαββίδης

Το LIVE του αγώνα:

19:24
Καλησπέρα σας... Ελάτε να παρακολουθήσετε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα των δύο "Δικεφάλων" για την 18η αγωνιστικής της Volleyleague
19:26
Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι κ.κ Βουδούρης και Φραγκάκης
19:28
Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες, αφού η γηπεδούχος ΑΕΚ είναι προτελευταία και παλεύει με τα προβλήματά της, ενώ ο ΠΑΟΚ είναι στην πρώτη θέση κάνοντας εξαιρετικό πρωτάθλημα μέχρι τώρα
19:30
Η "Ένωση" αγνοεί τη νίκη εδώ και πέντε αγωνιστικές, ενώ ο ΠΑΟΚ μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος έχει μόνο νίκες
19:32
Το παιχνίδι ξεκίνησε...
19:34
Ο Γιάννης Καλμαζίδης δεν έχει στην διάθεσή του για το σημερινό παιχνίδι τον πολύτιμο ακραίο του, Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς, γι' αυτό και στην αρχική εξάδα βρίσκεται ο Δημήτρης Εφραιμίδης
19:37
Ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 σετ (25-14, 25-20, 25-16) την Ορεστιάδα, έτσι ο ΠΑΟΚ θέλει "καθαρό" τρίποντο σήμερα, για να παραμείνει στην κορυφή
19:37
Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που πηγαίνει πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ
19:43
Πολύ καλό ματς παρακολουθούμε μέχρι τώρα με τα μπλοκ των δύο ομάδων να μην λειτουργούν ιδιαίτερα καλά
19:50
Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 14-14, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 4-0 και έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του πρώτου σετ
19:53
Ο ΠΑΟΚ πλέον θέλει τέσσερις πόντους για να φτάσει στην άνετη κατάκτηση του πρώτου σετ
19:55
Set point για τον ΠΑΟΚ!
19:56
Ο ΠΑΟΚ με σκορ 17-25 κάνει το 0-1 στα σετ
20:00
Πρώτος πόντος για την ΑΕΚ στο δεύτερο σετ (1-0)
20:02
Η "Ένωση" ξεκινάει καλά και σε αυτό το σετ (4-2)
20:05
Το 5-3 υπέρ της ΑΕΚ γίνεται 5-7 υπέρ του ΠΑΟΚ και τάιμ άουτ για την "Ένωση"
20:07
Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο δεύτερο σετ με το σκορ 7-8 υπέρ του ΠΑΟΚ
20:08
Ο ΠΑΟΚ καταφέρνει με τους Ντίνα και Ρανγκέλ που βρίσκονται σε πολύ καλή μέρα να είναι μπροστά στο σκορ, ενώ για την ΑΕΚ πρωταγωνιστούν οι Ανδρεάδης και Αλεξίου
20:10
Ο Ντίνας συνεχίζει να οδηγεί τον ΠΑΟΚ και σε αυτό το σετ (9-12)
20:14
Η ΑΕΚ προσπαθεί, αλλά όταν πάει να κάνει ένα μικρό σερί πόντων, ο ΠΑΟΚ τη σταματά. Στο 14-16 το σκορ και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ
20:17
Ο ΠΑΟΚ διατηρεί εύκολα ή δύσκολα την διαφορά που έχει από την αρχή του σετ (15-18)
20:24
Αν και ισοφάρισε η ΑΕΚ (20-20), ο ΠΑΟΚ παίρνει τον πόντο, κάνει το 20-21 και τάιμ άουτ για τους γηπεδούχους
20:25
Η ΑΕΚ κάνει τη μεγάλη ανατροπή και περνά μπροστά στο σκορ 22-21
20:25
Τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ!
20:26
Τα πολλά λάθη από τους παίκτες του ΠΑΟΚ στις τελευταίες φάσεις έβαλαν την ΑΕΚ στο ματς, η οποία έκανε ένα σερί 6-1 και βρίσκεται μπροστά στο σκορ
20:27
Το σκορ στο 24-23 και set point για την "Ένωση"
20:27
Η ΑΕΚ παίρνει το σετ και κάνει το 1-1!
20:28
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους (16-20) η "Ένωση" έκανε ένα σερί 9-3 και ισοφάρισε τον ΠΑΟΚ (25-23)
20:30
Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-0 σετ (25-14, 25-20, 25-16) την Ορεστιάδα σε 68 (!) λεπτά, ενώ στο άλλο ματς της ημέρας ο Άρης κέρδισε 3-2 (25-21, 33-31, 19-25, 17-25, 15-13) στην Κηφισιά σε ένα απολαυστικό ματς.
20:32
Ξεκίνησε το τρίτο σετ (1-1)
20:32
Νίκος : Άρης-Κηφισιά τελικά πόσο ήρθε; ήταν 2-2 σετ και 11-11 όταν το άφησα
20:36
O ΠΑΟΚ σε αντίθεση με τα προηγούμενα σετ ξεκινά δυνατά (2-6). Τάιμ άουτ για την ΑΕΚ
20:41
Το παιχνίδι δεν καλύπτεται τηλεοπτικά...
20:42
Ο ΠΑΟΚ παίρνει ξανά διαφορά (7-10)
20:45
Ξέσπασμα του ΠΑΟΚ και 9-15!
20:46
Μικρό σερί από τον ΠΑΟΚ (3-0) μαι τάιμ άουτ για την ΑΕΚ που φαίνεται να χάνει την επαφή με τους φιλοξενούμενους
20:47
Το 9-15 διαμορφώθηκε λόγω της κόκκινης κάρτας που είδε ο Δμητρούδης της ΑΕΚ για διαμαρτυρία. Δεν αποβάλλεται από το παιχνίδι, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ παίρνει έναν πόντο και κατοχή μπάλας
20:47
Στο +7 η ομάδα του Καλμαζίδη (9-16). Τεχνικό τάιμ άουτ
20:49
Σερί 5-1 για τον ΠΑΟΚ που κάνει το 10-20. Το δεύτερο σετ έχει στην ουσία τελειώσει...
20:50
Η ΑΕΚ παίρνει πόντο μετά από ώρα και κάνει το 11-20
20:50
Απαντά ο ΠΑΟΚ (11-21) που θέλει τέσσερις πόντους για το 1-2 στα σετ
20:52
Η διαφορά παραμένει στο +10 για τον ΠΑΟΚ (13-23)
20:53
Πόντος για τον ΠΑΟΚ και 13-25. Οι "ασπρόμαυροι" κάνουν το 1-2 στα σετ!
20:54
Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την ένταση που προκλήθηκε στα μέσα του σετ με την κόκκινη του Δημητρούδη, πήρε διαφορά, έκανε ένα σερί μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ κι έφτασε πολύ εύκολα στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με τους ξένους του (Χιμένες και Γκόμεζ) να παίρνουν περισσότερες μπάλες
20:55
Αντίθετα, η ΑΕΚ που δεν μπορεί κανείς να πει ότι δεν παλεύει το ματς, αποδιοργανώθηκε μετά τα μισά του σετ και το έχασε εύκολα, αφού δεν μπόρεσε να επαναλάβει την ανατροπή του δεύτερου σετ
20:58
Σερβίς στο τέταρτο σετ (1-1)
20:58
Δημήτρης : Δεν έχει ιδιαίτερες ελπίδες η ΑΕΚ, παρόλο που το παλεύει... Ο ΠΑΟΚ δεν θα ξαναχαλαρώσει όπψς στο 2ο σετ... Αυτός ο άτιμος ο Γκόμες, αγέραστος είναι. Πραγματικά τιμή μας που αγωνίζεται στην Ελλάδα
21:02
Ίλιτς και Ανδρεάδης προσπαθούν για την ΑΕΚ. Είναι δεδομένο πως ο ΠΑΟΚ έχει περισσότερες λύσεις σε όλες τις θέσεις, αφού η "Ένωση" αντιμετωπίζει προβλήματα από την αρχή της σεζόν
21:02
Ντέρμπι στις αρχές του τέταρτου σετ (7-7)
21:03
Σερί 3-0 για τον ΠΑΟΚ που κάνει το 7-8 και πηγαίνει πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ
21:04
Χιμένες και Γκόμεζ συνεχίζουν να παίρνουν και τελειώνουν μπάλες, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που έχει κολλήσει στις τελευταίες φάσεις
21:06
Ο ΠΑΟΚ πάει να ξεφύγει και πάλι (9-11)
21:07
Πάντα στο +2 ο ΠΑΟΚ, αν και η ΑΕΚ παίρνει πόντους (10-12)
21:09
Ξανά πόντο-πόντο το ματς στις τελευταίες φάσεις (11-13)
21:09
Ισοφαρίζει τώρα η ΑΕΚ (13-13)
21:10
kosmas mhxaniwna : Pame re paokaraaaaaaaaaaaa!!!!@
21:12
Απαντά στο σερί της ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ, κάνει το 14-16 και πάει πρώτος και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ
21:12
r21 original : ΠΑΜΕ ΡΕ ΑΕΚΑΡΑΑΑΑΑ!!!!!!!!
21:13
Πόντος για τον ΠΑΟΚ (14-17) σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ. Τάιμ άουτ για την ΑΕΚ
21:14
Ο ΠΑΟΚ παίρνει κρίσιμους πόντους στις τελευταίες θέσεις με τους Χιμένες και Γκόμεζ, οι οποίοι έχουν πάρει από το χέρι την ομάδα τους και την οδηγούν σε ένα ακόμη τρίποντο
21:15
Ακόμη ένας πόντος για τον ΠΑΟΚ (14-18) που "χτίζει" διαφορά
21:16
Ο Χιμένες κάνει το 14-19 και η ΑΕΚ παίρνει ακόμη ένα τάιμ άουτ
21:16
Μετά το 14-14 ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 5-0 με τους Χιμένες και Γκόμεζ και πια έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του σετ και της νίκης
21:17
Αντιδρά η ΑΕΚ, αλλά ο ΠΑΟΚ βρίσκει λύση (15-20)
21:17
Και τώρα 15-21 για τους φιλοξενούμενους
21:18
Η "Ένωση" προσπαθεί να μαζέψει την διαφορά (17-21)
21:19
Αλλά ο ΠΑΟΚ βρίσκει λύσεις και πάλι με τον Χιμένες και τον Ρανγκέλ (18-22)
21:19
Και 18-23 για τον ΠΑΟΚ
21:19
Ποιος άλλος; Ο Χιμένες βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση σε αυτό το σετ!
21:20
Η ΑΕΚ απαντά (19-23)
21:20
Ο ΠΑΟΚ, όμως, φτάνει στο match ball (19-24)
21:20
Gatosg4 : Για άλλη μια φορά πάμε τρένο. Πάρτε το, το αξίζετε
21:20
manou : Μακάρι να μην κοστίσει αυτό το χαμένο σετ ρε ΠΑΟΚΑΡΑ
21:21
Ο ΠΑΟΚ παίρνει τον τελευταίο πόντο και κάνει το 1-3 στα σετ. Παίρνει το τρίποντο και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας!
21:22
Ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έχασε ένα σετ, το οποίο μπορεί να της φανεί κρίσιμο για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια
21:22
Αντίθετα, η ΑΕΚ μένει για έκτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη και συγχρόνως στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας