22η αγ.: Πρώτος ο Ολυμπιακός, στα πλέι άουτ ο Παναθηναϊκός

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής στον "τελικό" της κανονικής διάρκειας με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (3-2 σετ) και εξασφάλισε την πρώτη θέση. Στα πλέι άουτ ο Παναθηναϊκός, σώθηκε ο Παμβοχαϊκός.

Σε μία ιδιαίτερα συναρπαστική αναμέτρηση που κρίθηκε στο τάι-μπρέικ, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη", πήρε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Volley League και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι την τελική φάση των πλέι οφ. Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν δύο φορές (25-23, 25-19), οι φιλοξενούμενοι απάντησαν σε ισάριθμες περιπτώσεις (25-22, 25-21), αλλά οι πρωταθλητές κατέκτησαν το τελευταίο σετ με 15-12.

O Παμβοχαϊκός πήρε τα δύο σετ που χρειαζόταν στο εκτός έδρας ματς με τον ΠΑΟΚ, άντεξε στην πίεση του Παναθηναϊκού και κλείδωσε την παραμονή. Για την ιστορία ο "δικέφαλος" επικράτησε 3-2 σετ (22-25, 27-25, 20-25, 28-26, 15-5).

Παρά τη νίκη του με 3-0 σετ (25-22, 25-17, 25-22) επί του Άρη στην Θεσσαλονίκη, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αποφύγει τα πλέι άουτ και κατ' επέκταση να εξασφαλίσει την παραμονή του, αφού ο Παμβοχαϊκός γνώρισε γλυκιά ήττα στην ίδια πόλη. Οι "πράσινοι" οδηγήθηκαν σε πλέι άουτ, όπου θα τεθούν αντιμέτωποι με τον Άρη, την Νίκη Αιγινίου και την Παναχαϊκή.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 3-2

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 4 (1/6 επ, 3 μπλοκ), Λόουσον 15 (11/28 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 43% άριστες), Στίγγας 9 (8/9 επ, 1 μπλοκ), Μίλκοφ 23 (19/33 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 71% υπ - 50% άριστες), Μακ Κίμπιν 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 28 (22/50 επ, 6 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ, 84% υπ - 47% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας 1 (1 μπλοκ), Νικηφορίδης

Παμβοχαϊκός: Κράουσε 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Ποτότσνικ 15 (13/30 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 36% άριστες), Κουζούνης 18 (12/24 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ - 29% άριστες), Ντόκιτς 16 (15/39 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 10 (7/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρ. Παπαδόπουλος 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ - 36% άριστες), Δρόγκαρης 1 (1/1 επ), Π. Παπαδόπουλος (50% υπ - 50% άριστες), Μάρκου.

Παναχαική - ΑΕΚ 0-3

Παναχαϊκή: Γκοτς 2 (2/7 επ, 54% υπ - 39% άριστες), Σαρικεΐσογλου 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 56% υπ - 22% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ), Μπρίκμαν 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 12 (11/20 επ, 1 άσσος), Π. Ρουμελιώτης 1 (1 μπλοκ) / Βασιλάκος (λ, 44% υπ - 25% άριστες), Ντονας, Χριστιάς, Πεφάνης 3 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ - 43% άριστες), Βλαχοστάθης.

ΑΕΚ: Μαντέκας 8 (6/13 επ, 2 άσσοι, 69% υπ - 56% άριστες), Τόρρες 14 (9/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1/2 επ), Παγιάν 16 (11/21 επ, 5 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 14 (10/15 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ - 53% άριστες), Χατζόπουλος 7 (3/5 επ, 4 μπλοκ) / Γκουζντα (λ, 29% υπ - 14% άριστες), Τοκάνης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος.

Άρης - Παναθηναϊκός 0-3

Άρης: Κυριακίδης 7 (7/18 επ, 88% υπ - 41% άριστες), Ντίνας 3 (3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 20% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1 άσσος), Χατζηπαραδείσης 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 10 (7/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 86% υπ - 14% άριστες), Γάτσης, Ντάμποβιτς, Γκόρτσιανουκ 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 100% υπ - 25% άριστες).

Παναθηναϊκός: Γκάλιτς 8 (6/16 επ, 2 μπλοκ, 92% υπ - 42% άριστες), Στιβαχτής 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Αμορόσο 12 (5/6 επ, 7 μπλοκ), Μουρ 10 (7/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπέλος 9 (7/18 επ, 2 μπλοκ), Καρυπίδης 10 (10/22 επ, 92% υπ - 24% άριστες) / Κουρούπης (λ, 88% υπ - 50% άριστες), Λιόντας, Πολυχρονιάδης.

Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2

Ολυμπιακός: Χριστοφιδέλης 9 (7/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 82% υπ - 55% άριστες), Μαρούλης 4 (4 μπλοκ), Γιούρισιτς 12 (10/18 επ, 2 μπλοκ), Καλντέιρα 21 (19/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (4/5 επ, 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 58% υπ - 42% άριστες), Βολουδάκης (λ, 48% υπ - 28% άριστες), Κοκκινάκης 6 (5/10 επ, 1 άσσος, 100% υπ - 100% άριστες), Σωτηρίου 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ).

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Ράιτς 26 (21/44 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 (17/35 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 52% άριστες), Σιδηρόπουλος 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (6/16 επ), Αν. Δαλακούρας 17 (12/26 επ, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (11/17 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 55% υπ - 45% άριστες), Αγγελόπουλος, Κασαμπαλής, Κοντοστάθης.

Κηφισιά - Λαμία 3-0

Κηφισιά: Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Ντε Σόουζα 12 (9/14 επ, 3 μπλοκ, 57% υπ - 43% άριστες), Πρωτοψάλτης 12 (8/11 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ - 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 9 (5/6 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μουρούτης 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 11 (11/17 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 31% υπ - 25% άριστες), Κόβαλτσουκ 1 (1 άσσος), Κούνας.

Λαμία: Λαβάγια 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Βανς 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ - 33% άριστες), Ολίεμαν 16 (12/25 επ, 4 άσσοι), Παπαδόπουλος 2 (2/7 επ), Μητρόπουλος 1 (1/3 επ), Ριζόπουλος 3 (3/8 επ, 67% υπ - 22% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 29% υπ - 26% άριστες), Παπακυριακού 1 (1/1 επ), Καββαδάς 7 (6/7 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 40% άριστες), Καρβούνης.

Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας Σύρου 0-3

Νίκη Αιγινίου: Αναστασιάδης 2 (2/3 επ), Νταλιέγκε 1 (1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 9 (8/19 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 50% άριστες), Μακ Λαχλίν 11 (8/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ - 46% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (2/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παλέντζας 16 (14/32 επ, 2 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 53% υπ - 44% άριστες), Μπλάνκεναου, Γκορίδης 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Παράσογλου, Γεωργόπουλος.

Φοίνικας Σύρου: Τερζής 1 (1/1 επ), Τσας 12 (8/26 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάνουσεκ 16 (13/17 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Ντιάτσκοφ 11 (8//15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ - 25% άριστες), Τακουρίδης 11 (7/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (2/9 επ, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 89% υπ - 33% άριστες), Λάππας, Σφενδυλάκης.

Καλησπέρα σας.
18:47
Σε περίπου ένα τέταρτο θα έχουμε το πρώτο σερβίς στην τελευταία αγωνιστική της Α1 βόλεϊ των ανδρών. Μια αγωνιστική στην οποία κρίνονται όλες οι θέσεις εκτός από την πέμπτη.
18:48
Εμείς θα σας έχουμε ενημέρωση από όλα τα παιχνίδια, ενώ ακριβώς από πάνω θα έχετε LIVE ενημέρωση σε scoreboard για τους τρεις πιο σημαντικούς αγώνες της αγωνιστικής.
18:49
Στου Ρέντη έχουμε το απόλυτο ντέρμπι για την πρώτη θέση. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον Εθνικό.
18:49
Ο Ολυμπιακός με νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή και ήττα 3-2 καταλαμβάνει την πρώτη θέση. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με νίκη 3-0 ή 3-1 σετ καταλαμβάνει την πρώτη θέση καθώς έχει πλεονέκτημα σε ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό. Ο Εθνικός σε ισοβαθμία με την Κηφισιά ή με τον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου έχει πλεονέκτημα. Επίσης έχει πλεονέκτημα σε τριπλή ισοβαθμία με Κηφισιά και Φοίνικα.
18:53
Την ίδια ώρα στη Θεσσαλονίκη έχουμε δύο αναμετρήσεις που θα παίξουν μεγάλο ρόλο για τη μάχη της παραμονής.
18:54
Ο Άρης υποδέχεται τον Παναθηναϊκό σε ένα μας με χαρακτήρα ο θάνατος σου η ζωή μου.
18:54
Είναι ο αγώνας που θα ρυθμίσει την 8η θέση. Ο Άρης κρατάει την τύχη του στα χέρια του καθώς εάν νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ θα κρατήσει την 8η θέση ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα ΠΑΟΚ – Παμβοχαϊκός καθώς σε ισοβαθμία με τον Παμβοχαϊκό έχει πλεονέκτημα. Ο Παναθηναϊκός για να μπει στην 8αδα θα πρέπει να νικήσει 3-0 ή 3-1 τον Άρη και παράλληλα ο Παμβοχαϊκός να χάσει με 3-0 ή 3-1 από τον ΠΑΟΚ. Δεν υπάρχει περίπτωση να ισοβαθμήσουν ο Παναθηναϊκός με τον Άρη, όπως δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε τριπλή ισοβαθμία Άρη, Παμβοχαϊκού και Παναθηναϊκού. Σε ισοβαθμία του Παναθηναϊκού με τον Παμβοχαϊκό η ομάδα του Βραχατίου έχει πλεονέκτημα.
18:55
Λίγο πιο πέρα στο Παλατάκι ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον Παμβοχαϊκό.
18:55
Ο ΠΑΟΚ θέλει μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να έχει ελπίδα κατάκτησης της 6ης θέσης στην περίπτωση που ο Γ.Σ.Λαμία χάσει με 3-0 ή 3-1 σετ από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο. Σε ισοβαθμία του ΠΑΟΚ με τη Λαμία η ομάδα της Φθιώτιδας έχει πλεονέκτημα.
Ο Παμβοχαϊκός ισοβαθμεί με τον Άρη και θέλει να τον ξεπεράσει για να πάρει πάνω στο νήμα την 8η θέση. Άρα θέλει νίκη επί του ΠΑΟΚ 3-0 ή 3-1 και ο Άρης να χάσει βαθμό από τον Παναθηναϊκό ή εάν ο Παμβοχαϊκός νικήσει 3-2 σετ ο Άρης να χάσει με οποιοδήποτε σκορ από τους «πράσινους».
Εάν ο Παμβοχαϊκός πάρει έστω κι έναν βαθμό από τον ΠΑΟΚ θα ζητάει νίκη του Παναθηναϊκού με 3-0 ή 3-1 σετ. Σε αυτή την περίπτωση θα ισοβαθμήσουν ο Παμβοχαϊκός με τον Παναθηναϊκό με την ομάδα του Βραχατίου να έχει πλεονέκτημα στη μεταξύ τους ισοβαθμίας. Ο Παμβοχαϊκός εάν ισοβαθμήσει με τον Άρη η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει πλεονέκτημα έδρας.
18:58
Α.Ο.Κηφισιάς – Γ.Σ.Λαμία: Η Κηφισιά στοχεύει στην 2η θέση θέση και δεν έχει ελπίδες για την πρώτη θέση. Εάν νικήσει τη Λαμία 3-0 ή, 3-1 σετ και ο Εθνικός νικήσει τον Ολυμπιακό με το ίδιο σκορ θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία Εθνικού, Κηφισιάς και Ολυμπιακού και η σειρά κατάταξης θα είναι: 1.Εθνικός, 2.Κηφισιά, 3.Ολυμπιακός.
Εάν ο Εθνικός ηττηθεί από τον Ολυμπιακό θα πρέπει η Κηφισιά να τον ξεπεράσει στη βαθμολογία καθώς στη μεταξύ τους ισοβαθμία η ακριτική ομάδα έχει πλεονέκτημα. Επίσης σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας Εθνικού, Κηφισιάς και Φοίνικα η κατάταξη θα είναι: 2.Εθνικός, 3.Κηφισιά, 4.Φοίνικας.
Επίσης η Λαμία θέλει έναν βαθμό από την Κηφισιά για να εξασφαλίσει την 6η θέση καθώς έχει πλεονέκτημα σε ισοβαθμία με τον δικέφαλο.
18:58
Νίκη Αιγινίου - Α.Ο.Φοίνικας: Η Νίκη θέλει βαθμούς για να βελτιώσει τη θέση της στα πλέι άουτ. Ο Φοίνικας μόνο με νίκη 3-0 ή 3-1 σετ ελπίζει να πάρει την 2η ή την 3η θέση στην τελική κατάταξη. Ο Φοίνικας σε ισοβαθμία είτε με την Κηφισιά, είτε με τον Εθνικό έχει μειονέκτημα. Σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας Εθνικού, Κηφισιάς και Φοίνικα η κατάταξη θα είναι: 2.Εθνικός, 3.Κηφισιά, 4.Φοίνικας.
18:59
Παναχαϊκή – ΑΕΚ: Η Παναχαϊκή θέλει τους βαθμούς της νίκης για να βελτιώσει τη θέση της για τα πλέι άουτ όπου μεταφέρεται η βαθμολογία της κανονικής περιόδου. Και με τρίποντο δεν προλαβαίνει την 8αδα. Η ΑΕΚ είναι «αδιάφορη» βαθμολογικά διότι είτε χάσει είτε κερδίσει θα τερματίσει στην 5η θέση στην κανονική περίοδο.
19:00
Όλα είναι έτοιμα πλέον για το πρώτο σερβίς στα περισσότερα γήπεδα και εμείς είμαστε έτοιμοι για να σας μεταφέρουμε ζωντανά όλα όσα συμβαίνουν.
19:03
Ολυμπιακός - Εθνικός 1-3 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ.
19:05
Ολυμπιακός - Εθνικός 2-6 με τους φιλοξενούμενους να κάνουν δυνατό ξεκίνημα.
19:09
Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στην Πάτρα. Παναχαϊκή - ΑΕΚ 8-7.
19:09
Επί μέρους 3-0 από τον Παναθηναϊκό και οι πράσινοι πάνε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6.
19:10
Στο +4 ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στο πρώτο σετ κόντρα στον Ολυμπιακό στου Ρέντη.
19:10
Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και στην Πυλαία με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 8-6.
19:10
6-9 Μπροστά ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Άρη.
19:11
Παναχαϊκή - ΑΕΚ 8-9 (Επί μέρους 3-0 για την ομάδα της ΑΕΚ)
19:13
11-7 Στο +4 για πρώτη φορά ο ΠΑΟΚ στο ματς με τον Παμβοχαϊκό.
19:13
Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας Σύρου 12-10
19:14
Στο +4 και ο Παναθηναϊκός. Άρης - ΠΑΟ 8-12
19:14
9-13 Ο Εθνικός διατηρεί το προβάδισμα κόντρα στον Ολυμπιακό.
19:16
10-14 Με μεγάλο όπλο τον Ράιτς ο Εθνικός συνεχίζει να προηγείται με 4.
19:17
Άρης - Παναθηναϊκός 11-14
19:17
13-14 Με τον Καλντέιρα να παίρνει το όπλο του ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο.
19:17
ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 14-11
19:18
Παναχαϊκή - ΑΕΚ 12-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
19:19
Ολυμπιακός - Εθνικός 14-16 Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
19:20
ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 16-11 Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
19:21
Άρης - Παναθηναϊκός 14-16 (Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στη Μίκρα.)
19:22
Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 16-17
19:23
Κηφισιά - Λαμία 16-13 Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
19:24
Ολυμπιακός - Εθνικός 19-18 Περνά μπροστά ο Ολυμπιακός με αντεπίθεση διαρκείας.
19:24
Άρης - Παναθηναϊκός 15-18 Στο +3 και πάλι ο Παναθηναϊκός.
19:24
Παναχαϊκή - ΑΕΚ 19-23
19:25
Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας 20-20 Μεγάλο ντέρμπι στο Αιγινίο.
19:25
ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 19-17
19:26
Ολυμπιακός - Εθνικός 22-20
19:26
Παναχαϊκή - ΑΕΚ 21-25 Με την ΑΕΚ να κατακτά το πρώτο σετ.
19:26
Άρης - Παναθηναϊκός 16-20 Στο +4 οι πράσινοι.
19:28
Κηφισιά - Λαμία 25-18 Οι γηπεδούχοι παίρνουν το πρώτο σετ.
19:31
Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας Σύρου 24-26 Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο σετ.
19:32
Άρης - Παναθηναϊκός 22-25 Οι πράσινοι παίρνουν το πρώτο σετ.
19:33
ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 22-25
19:33
Τελείωσαν όλα τα πρώτα σετ σε όλα τα γήπεδα.
19:36
Γιωργος : Καλησπέρα,με τι σκορ το σωζει ο Παμβοχαικος ??
19:36
Ο Παμβοχαϊκός θέλει καθαρή νίκη δική του, αλλά και νίκη του Παναθηναϊκού επί του Άρη.
19:37
Ολυμπιακός - Εθνικός 0-5 (Στο δεύτερο σετ)
19:37
Άρης - Παναθηναϊκός 2-1
19:38
Από εδώ και πέρα όλες οι ενημερώσεις αφορούν τα δεύτερα σετ στα παιχνίδια.
19:38
Ολυμπιακός - Εθνικός 1-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ.
19:39
Κηφισιά - Λαμία 5-8 (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ δεύτερου σετ)
19:39
Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας Σύρου 3-5 στο δεύτερο σετ.
19:42
Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας Σύρου 4-8 (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ δεύτερου σετ)
19:42
Κηφισιά - Λαμία 8-9 στο δεύτερο σετ.
19:42
6-13 Μπροστά ο Εθνικός στο δεύτερο σετ.
19:43
Άρης - Παναθηναϊκός 8-7 (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ)
19:46
Ολυμπιακός - Εθνικός 9-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ.
19:46
ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 7-9
19:46
Παναχαϊκή - ΑΕΚ 11-16 (Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο δεύτερο σετ)
19:47
ΜΑΡΙΟΣ 13 : Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΜΕ ΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΠΑΙΝΕΙ 8ΑΔΑ;
19:47
Καλησπέρα Μάριε ο Παναθηναϊκός θέλει καθαρή νίκη επί του Άρη και ήττα του Παμβοχαϊκού με 3-1 πλέον από τον ΠΑΟΚ.
19:50
Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας Σύρου 15-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο δεύτερο σετ.
19:50
Παναχαϊκή - ΑΕΚ 14-21 στο δεύτερο σετ
19:51
ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 13-12 στο δεύτερο σετ
19:51
Άρης - Παναθηναϊκός 14-12 (Με επί μέρους 3-0 πέρασε μπροστά με δύο ο Άρης στο δεύτερο σετ)
19:52
Ολυμπιακός - Εθνικός 14-20 Πάντα μπροστά ο Εθνικός στο δεύτερο σετ.
19:52
Κηφισιά - Λαμία 18-16 στο δεύτερο σετ
19:53
Άρης - Παναθηναϊκός 14-16 Με τον Μουρ να κάνει εξαιρετική δουλειά στο σερβίς.
19:55
Αντωνης : Καλησπερα. Στον Ολυμπιακο φθανει και ο ενας βαθμος για να εξασφαλισει την 1η θεση? Δηλαδη σκορ 3-2 ή 2-3 σετ ειναι επαρκες?
19:58
Απίστευτο επί μέρους 8-0 από τον Παναθηναϊκό. Ο Μουρ πήγε στο σερβίς στο 14-12 και έφυγε με το σκορ στο 14-20.
19:59
Αυτά γίνονται μόνο στην Ελλάδα. Στην Πάτρα έπεσαν κάποιες λάμπες στον αγωνιστικό χώρο και το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου δέκα λεπτά.
20:00
Ο Εθνικός τελικά πήρε το δεύτερο σετ με 25-22 και έκανε το 1-1.
20:00
ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 19-20
20:00
Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας 21-24
20:01
Κηφισιά - Λαμία 25-21 Η Κηφισιά έκανε το 2-0 στα σετ.
20:04
Θα σας μεταφέρουμε τώρα τι γίνεται στη Πυλαία γιατί έχει μεγάλο ενδιαφέρον για την εξέλιξη της αγωνιστικής.
20:07
ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 27-25 Ο ΠΑΟΚ κάνει το 1-1 στα σετ.
20:08
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής
Ολυμπιακός - Εθνικός 1-1 (25-23, 22-25)
Άρης - Παναθηναϊκός 0-2 (22-25, 17-25)
ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 0-2 (22-25, 27-25)
Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας 0-2 (24-26, 21-25)
Παναχαϊκή - ΑΕΚ 0-2 (21-25, 15-25)
Κηφισιά - Λαμία 2-0 (25-18, 25-21)
20:10
Πάμε τώρα στο τρίτο σετ των παιχνιδιών.
20:10
Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 7-6 (τρίτο σετ)
20:11
Κηφισιά - Λαμία 8-3 (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο τρίτο σετ)
20:11
Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας Σύρου 5-4 (στο τρίτο σετ)
20:13
Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας 7-8 (Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ)
20:16
Παναχαϊκή - ΑΕΚ 8-6 (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο τρίτο σετ)
20:17
ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 6-8 (στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο τρίτο σετ)
20:20
Κηφισιά - Λαμία 18-11 αγκαλιά με το 3-0 σετ πλέον η Κηφισιά.
20:20
Παναχαϊκή - ΑΕΚ 12-10 στο τρίτο σετ
20:21
ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 9-9
20:22
Στο +5 ο Ολυμπιακός (19-14) που πλησιάζει στην κατάκτηση και βαθμολογικά της πρώτης θέσης αφου χρειάζεται μόλις έναν βαθμό για να το κάνει.
20:26
Κηφισιά - Λαμία 3-0 σετ με τους γηπεδούχους να παίρνουν και το τρίτο σετ με 25-18
20:27
Ολυμπιακός - Εθνικός 22-18. Οι ερυθρόλευκοι θέλουν τρεις πόντους για να κλειδώσουν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.
20:27
Παναχαϊκή - ΑΕΚ 16-18 Πάνε για το 3-0 και οι κιτρινόμαυροι.
20:30
Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας Σύρου 19-25. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ και πήραν τη νίκη με 3-0.
20:31
Κλείδωσε και η κορυφή με τον Ολυμπιακό να παίρνει το σετ και να κάνει το 2-1 παίρνοντας τον ένα βαθμό που χρειαζόταν.
20:38
Αν ο Παναθηναϊκός κάνει το τρίποντο τότε ο Παμβοχαϊκός βγαίνει από τα πλέι άουτ.
20:38
Άρης - Παναθηναϊκός 21-23
20:39
Άρης - Παναθηναϊκός 21-24 Από τον Γκάλιτς.
20:39
Άρης - Παναθηναϊκός 22-24
20:41
Άρης - Παναθηναϊκός 22-25 Ο Παναθηναϊκός κάνει το τρίποντο αλλά δεν του αρκεί αφού κάνει δώρο στον Παμβοχαϊκό ο οποίος βγαίνει εκτός πλέι άουτ.
20:41
Παναχαϊκή - ΑΕΚ 23-25 Τέλος του αγώνα και στην Πάτρα.
20:42
Πλέον Παναθηναϊκός, Άρης, Νίκη Αιγινίου και Παναχαϊκή θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ.