14η αγ.: Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός

Ένας εξαιρετικός Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει από την Κηφισιά, αλλά με τους Ούγκο και Σούρδι να κάνουν μεγάλο ματς έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Την μεγαλύτερη ίσως νίκη του έκανε φέτος ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί της Κηφισιάς και ουσιαστικά την κατέβασαν από την κορυφή της Volleyleague.

Όλα αυτά κόντρα στα προγνωστικά αφού ο Ανδρεόπουλος κατέβασε μια ομάδα με μόλις τρεις ακραίους μετά την αποχώρηση του Σιμεόνοφ και με τον Σούρδι να παίρνει φανέλα βασικού. Την ίδια ώρα η Κηφισιά δεν έπιασε τα γνώριμα στάνταρ της στην υποδοχή και αυτό της δημιούργησε προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της.

Το ματς: Η αφετηρία του παιχνιδιού δεν μας προϊδέασε για το τι θα ακολουθούσε. Ο Παναθηναϊκός ήταν ιδιαίτερα νευρικός, δεν είχε ρυθμό στο παιχνίδι του και αυτό έφερνε πολλά και εύκολα λάθη. Στην αντίπερα όχθη η Κηφισιά τελείωσε το πρώτο σετ χωρίς λάθος, το μπλοκ - άμυνα δούλευε εξαιρετικά και κάπως έτσι ήρθε η κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17.

Από εκεί και πέρα είδαμε ένα άλλο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός με όπλο το μπλοκ - άμυνα βρήκε το ρυθμό που του έλειπε και όλοι οι παίκτες του άρχισαν να ανεβάζουν στροφές. Από τα μισά του πρώτου σετ η διαφορά άρχισε να ανοίγει και έτσι οι πράσινοι έφτασαν στο +4 (16-12) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με τον Σούρδι να κάνει μονό μπλοκ στον Γιοβάνοβιτς η διαφορά πήγε στους πέντε (22-17) για να έρθει το ένα με 25-20.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου είχαν ρυθμό και έβγαζαν πάθος σε όλες τις κινήσεις τους με τη διαφορά να είναι σταθερά πάνω από τους πέντε πόντους. Κάπως έτσι ήρθε εύκολα η ανατροπή με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 2-1 στα σετ με 25-19.

Πραγματικό ντέρμπι είχαμε στην τέταρτη περίοδο. Εκεί έγινε της ανατροπής με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Εκεί έγινε της ανατροπής με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 2-5 με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά στο 10-9. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 14-15 και οι πράσινοι με δύο πόντους του Ούγκο πήραν μπροστά στο σκορ με 16-15.

Η ομάδα του Αρσενιάδη με τον Νικολάκη να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού με τα σερβίς του προηγήθηκε με 18-21. Η συνέχεια όμως είχε πράσινη απόχρωση. Ο Κανέλλος ντύθηκε Νικολάκης και με το σερβίς του βοήθησε ώστε οι γηπεδούχοι να προσπεράσουν με 22-21.

Ο Ρουμελιωτάκης με άσο έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 22-23, αλλά ακολούθησε ένα 3-0 για τον Παναθηναϊκό που του έδωσε και τη νίκη. Ο Σούρδι γκρέμισε τις διαφημιστικές πινακίδες για να βγάλει την άμυνα με τον Παπαγγελόπουλο να χρεώνεται διπλή μπαλιά (23-23). Στη συνέχεια ο Πανταλέων πήρε τον πόντο πάνω στο φιλέ για να έρθει μία επίθεση από τον Σούρδι να κάνει το 25-23.

Παναθηναϊκός - Κηφισιά 3-1

Τα σετ: 17-25, 25-20, 25-19, 25-23

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 20 (14/21 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 63% υπ - 33% άριστες), Φερρέιρα 21 (16/40 επ, 5 μπλοκ), Κανέλλος 8 (8/11 επ), Πανταλέων 6 (2/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σούρδι 14 (11/20 επ, 3 μπλοκ, 69% υπ - 50% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 63% υπ - 42% άριστες), Παπαδόπουλος, Μπέλλος 1 (1/3 επ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 11 (7/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 70% υπ - 40% άριστες), Μπίσετ 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (12/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ - 31% άριστες), Γιοβάνοβιτς 20 (18/46 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 7% άριστες), Κόντος, Κόβαλτσουκ 1 (1/2 επ, 58% υπ - 31% άριστες).