Φοίνικας-Ηρακλής 3-0

Ο Φοίνικας συνεχίζει τη μεγάλη αντεπίθεση για τον τίτλο. Νίκησε 3-0 σετ τον Ηρακλή στη Σύρο, ισοφάρισε 2-2 τις νίκες και στέλνει τη σειρά των τελικών σε πέμπτο παιχνίδι. Οποια ομάδα επικρατήσει θα κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Σε έναν ακόμα εντυπωσιακό τελικό, όπου και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, ο Φοίνικας Σύρου ήταν πιο ψύχραιμος στο φινάλε κάθε σετ και πήρε τη νίκη με 3-0 επί του Ηρακλή.

Έτσι, οι νησιώτες ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Volleyleague και το πρωτάθλημα θα κριθεί το Σάββατο (28/04, 19:00) στη Μίκρα.

Η εξέλιξη και στα τρία σετ ήταν ιδιαίτερα δραματική, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν κάθε φορά τα ψυχικά αποθέματα και να "καθαρίζουν" στο φινάλε, χάρη στο εξαιρετικό τους σέρβις.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-23