20ή αγ.: Νίκες για τους πρωτοπόρους

Οι πρωτοπόροι της Α1 Γυναικών (Ολυμπιακός, ΑΕΚ, Βριλήσσια και Παναθηναϊκός) ξεπέρασαν με χαρακτηριστική άνεση τα εμπόδια της 20ής αγωνιστικής.

Σαν σίφουνας πέρασε από την Πολίχνη ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 3-0 σετ της Σταυρούπολης. Ο Γιάννης Νικολάκης προτίμησε να ξεκουράσει την Κάταλιν Κις ενόψει και του ντέρμπι με τα Βριλήσσια, ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες.

Εύκολο έργο είχε η ΑΕΚ κόντρα στους Ίωνες, καθώς επικράτησε 3-0 σετ και διατηρήθηκε στο -2 από τον Ολυμπιακό. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ, όπου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 17-17, η Ένωση δεν συνάντησε σθεναρή αντίσταση.

Εκμεταλλευόμενος το καλό σερβίς και, κυρίως, τις σοβαρές απουσίες του Ηρακλή (σ.σ. αγωνίστηκε χωρίς λίμπερο και τις δύο βασικές κεντρικές), ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 στο κλειστό της Κυψέλης και κλείδωσε την τέταρτη θέση.

Τα Βριλήσσια ήταν η μοναδική ομάδα της πρώτης τετράδας που έχασαν σετ, ωστόσο αυτό που έχει σημασία είναι ότι επιβλήθηκαν 3-1 σετ του Ρεθύμνου και επανήλθαν στις επιτυχίες. Στο πρώτο και το τρίτο σετ οι γηπεδούχοι "χτύπησαν" από τη γραμμή του σερβίς, ενώ το τέταρτο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.