Ήττα στην πρεμιέρα της στο European League η Εθνική γυναικών

Την ήττα με 3-0 από την Τουρκία γνώρισε η Εθνική Γυναικών στον πρώτο της αγώνα για το European League που διεξήχθη στο Χαλκιοπουλειο της Λαμίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα μπορούσε να είχε καλύτερη τύχη στο παιχνίδι, αν δεν έχανε το β’ σετ στο οποίο βρέθηκε να προηγείται με 14-2, ωστόσο εκεί φάνηκε η έλλειψη ρυθμού καθώς αυτό ήταν το πρώτο ματς της χρονιάς για τα κορίτσια του Καλμαζίδη.

Στο πρώτο σετ το καλό ξεκίνημα της Εθνικής (8-5) δεν είχε συνέχεια μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ καθώς τα σερβίς της Γκουρκαϊνάκ επέτρεψαν στην Τουρκία να τρέξει ένα σερί 0-6 για να γίνει το σκορ 8-11 και να μην χάσουν ξανά το προβάδισμα. Παρόλο που πλησιάσαμε (11-12, 15-16) οι Τουρκάλες πάντα ξέφευγαν με την τελευταία ευκαιρία να χάνεται στο 22-24 όταν Λαμπρούση στην προσπάθεια της για επίθεση έκανε φιλέ.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής στο β’ σετ καθώς με την Παπαφωτίου στο σερβίς προηγηθήκαμε με 6-0! Η Τουρκία είχε τρομερά προβλήματα σε όλους τους τομείς και με την Ελληνική ομάδα να κυριαρχεί πάνω στο φιλέ η διαφορά πήρε μεγάλες διαστάσεις (8-1, 10-1,13-2).

Ωστόσο η διακοπή που προέκυψε στο 14-3 όταν ο Τούρκος προπονητής έκανε διπλή αλλαγή και δημιουργήθηκε μπέρδεμα με τις θέσεις επέτρεψε στις φιλοξενούμενες να μειώσουν σε 14-6 και στο 16-9 η Γκουρκαϊνάκ πάλι με τα σερβίς της έφερε το σκορ στο 16-13!

Ο πόντος της Κιόση ήταν μια προσωρινή ανάσα (17-13) με την Τουρκία όμως να τρέχει νέο σερί ισοφαρίζοντας (17-17) και να προηγείται 19-20 με νέο άσο της Γιλμάζ!

Η Εθνική ισοφάρισε 20-20, αλλά πλέον το μομέντουμ είχε αλλάξει και η Τουρκία με νέο σερί έφτασε στο 20-24 και παρόλο που μειώσαμε σε 23-24, οι φιλοξενούμενες τελείωσαν το σετ!

Μετά από αυτή την εξέλιξη η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος της Τουρκίας η οποία μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ πήρε μια διαφορά (8-12) την οποία και συντηρούσε (10-12, 12-16, 14-16, 14-18, 16-18) για να ξεφύγει με 17-23 καθαρίζοντας ουσιαστικά το σετ και τον αγώνα.

Την Παρασκευή (31/7, 18:00) οι δύο ομάδες θα τεθούν και πάλι αντιμέτωπες στο Χαλκιοπούλειο.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 21-25

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Νομικού 10 (7/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 16% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Κιόση 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 37% άριστες), Γιώτα 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (68% υπ. - 37% άριστες) / Βασιλαντωνάκη 7 (6/14 επ., 1 άσο), Χαντάβα, Χριστοδούλου Στράντζαλη 2 (1/8 επ., 1 άσο)

Τουρκία (Γενγκίλ): Γιλμάζ 6 (1/5 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γκιουλέρ 1 (1 άσο), Γιλντιρίμ 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 17% άριστες), Μποζ 8 (7/30 επ., 1 άσο), Γκουρκαϊνάκ 11 (6/8 επ., 5 άσοι), Αϊντινογκιουλαρί 7 (3/3 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Καϊτσάν -λ (38% υπ. - 19% άριστες) / Κεστιρενγκόζ4 (3/7 επ., 1 άσο), Καρασόι 1 (1 άσο), Τσακίρογλου 6 (6/11 επ.)