Βουλιαγμένη - Κίνεφ Κίρισι 9-10

Σε ένα από τα παραδοσιακά ευρωπαϊκά ντέρμπι των τελευταίων ετών, η Βουλιαγμένη ηττήθηκε από την Κίνεφ Κίρισι με 9-10 και θα αναζητήσει την πρόκριση στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί στις 11 Μαρτίου.

Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί ξανά στα προημιτελικά το 2014, με την Βουλιαγμένη να παίρνει την πρόκριση στο Final 4, έχοντας αποσπάσει ισοπαλία στο πρώτο παιχνίδι, ενώ στη ρεβάνς επικράτησε με 14-13.

Στο "Παπαστράτειο", η Βουλιαγμένη δεν κατάφερε να νικήσει την ρωσική ομάδα, σε μια αναμέτρηση με δραματικό φινάλε. Η Χυδηριώτη ισοφάρισε 9-9 1:13 πριν από το τέλος, η Κίνεφ Κίρισι έμεινε με παίκτρια παραπάνω και στη συνέχεια η Σιμάνοβιτς έγραψε το 9-10, δίνοντας στην ομάδα της προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της 11ης Μαρτίου, με φόντο την πρόκριση στο Final 4 της Ευρωλίγκας.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-4, 2-0, 3-3.

Βουλιαγμένη: Β.Διαμαντοπούλου 1, Ξενάκη 1, Γερόλυμου 2, Ρουμπέση 3, Τσουκαλά 1, Χυδηριώτη 1.

Κίνεφ Κίρισι: Ιβάνοβα 1, Σιμάνοβιτς 2, Προκόφιεβα 4, Κρίμερ 2, Χοχριάκοβα 1.

19:49
Kαλησπέρα, θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη του δεύτερου προημιτελικού της Euro League με... ελληνικό ενδιαφέρον ανάμεσα στη Βουλιαγμένη και στην Κίνεφ Κίρισι.
19:50
Στο "Παπαστράτειο" νωρίτερα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 10-6 της ουγγρικής Ζέντες και έκανε σημαντικό βήμα για το Final-4.
19:52
Περνώντας στο αποψινό ζευγάρι η Βουλιαγμένη και η Κίνεφ Κίρισι έχουν αναμετρηθεί αναρίθμητες φορές. Δύο φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης η Βουλιαγμένη, η Κίρισι αναζητεί εδώ και χρόνια το τρόπαιο δίχως επιτυχία.
19:55
Και το 2014 οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και πάλι στα προημιτελικά. Στον πρώτο αγώνα η Βουλιαγμένη είχε αποσπάσει ισοπαλία 9-9 στο Κίρισι και στον επαναληπτικό η ομάδα του Κώστα Δήμου είχε νικήσει 14-13.
19:59
Ξεκίνησε ο αγώνας.
20:00
Πρώτη επίθεση για την Κίρισι.
20:00
Καλή αμυντική προσπάθεια από τη Βουλιαγμένη στην πρώτη φάση του αγώνα.
20:08
2-2: Ισοφαρίζει η Σιμάνοβιτς στα 1:56 με γυριστό σουτ.
20:09
Πενήντα δευτερόλεπτα ακόμη. Τάιμ άουτ στο "Παπαστράτειο".
20:11
Χάνει την ευκαιρία η Βουλιαγμένη. Νέο τάιμ άουτ στα 31 δευτερόλεπτα.
20:13
2-3: Η Προκόφιεβα βάζει την Κίρισι μπροστά στο σκορ στα 12 δευτερόλεπτα.
20:14
Με το ψιλοκρεμαστό σουτ της Αγγελικής Γερόλυμου τελειώνει το οκτάλεπτο.
20:20
Αστόχησε ξανά η Χυδηριώτη. Κόρνερ για τη Βουλιαγμένη. Σουτ της Ρουμπέση, νέο κόρνερ από την Καρνάου (τερματοφύλακας Κίρισι).
20:21
Νέα απόκρουση της Ρωσίδας τερματοφύλακα στο σουτ της Καρνάου.
20:22
Σουτ της Τσουκαλά, δεν βρήκε στόχο.
20:24
Δύο λεπτά και 39 δευτερόλεπτα απομένουν για το ημίχρονο. Η επίθεση στην Κίρισι με παίκτρια παραπάνω
20:25
2-4: Η Κρίμερ σκοράρει στην παίκτρια παραπάνω στα 2:18.