Πρώτη νίκη η Βουλιαγμένη, 9-6 τον Παναθηναϊκό

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους τελικούς της Α1 πόλο των ανδρών έκανε η Βουλιαγμένη, επικρατώντας 9-6 του Παναθηναϊκού στην πρώτη μεταξύ τους μάχη.

Όσο κι αν φαντάζει παράλογο, το ματς κρίθηκε στο 2-0 του πρώτου οκταλέπτου. Η Βουλιαγμένη πήρε κεφάλι και δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να την απειλήσει, έχοντας συνεχώς το προβάδισμα. Μετά το 6-2 στις αρχές της τρίτης περιόδου οι "πράσινοι" επέστρεψαν και μείωσαν στα δύο γκολ (7-5), αλλά όχι περισσότερο.

Κάθε φορά που πλησίαζαν ο ΝΟΒ είχε τις λύσεις και δια χειρός Χρήστου Αφρουδάκη έφτασε στην τελική επικράτηση που την έφερε ένα βήμα από την παρουσία της στους τελικούς του πρωταθλήματος για ακόμη μία σεζόν.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-2, 2-2, 2-2

Βουλιαγμένη: Αφρουδάκης Χρ. 5, Μιράλης 2, Τίγκας 2

Παναθηναϊκός: Θεοδωρόπουλος 3, Παπαδόγκωνας 1, Αφρουδάκης Γ. 1, Δερμιτζάκης Δ. 1

18:47
Kαλησπέρα, θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη του πρώτου ημιτελικού των πλέι οφ ανάμεσα στη Βουλιαγμένη και στον Παναθηναϊκό.
18:48
Πρόκειται για τις ομάδες που τελείωσαν την κανονική περίοδο στην 2η και στην 3η θέση αντίστοιχα.
18:49
Στην κανονική περίοδο η Βουλιαγμένη απέσπασε ισοπαλία από τον Παναθηναϊκό στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, ενώ στον 2ο γύρο οι "μπέμπηδες" επικράτησαν άνετα.
18:53
Η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις δύο νίκες. Ο δεύτερος αγώνας θα πραγματοποιηθεί τη Μεγάλη Δευτέρα στο Ιλίσιο και αν χρειαστεί και τρίτος, τότε οι δύο ομάδες θα επιστρέψουν στον Λαιμό τη Μεγάλη Τετάρτη.
18:56
Μουντός ο καιρός στη Βουλιαγμένη, λίγος κόσμος στο κολυμβητήριο.
19:02
Oδηγίες από τον Γιώργο Αφρουδάκη στους συμπαίκτες του. Θυμίζουμε πως ο πρώην αρχηγός της εθνικής ομάδας ξεκίνησε την καριέρα του σε αυτό το κολυμβητήριο.
19:02
Ξεκίνησε ο αγώνας.
19:03
Πρώτη επίθεση για τον Παναθηναϊκό.
19:03
Χαμένη πήγε η επίθεση του Παναθηναϊκού, καλή άμυνα από τους γηπεδούχους.
19:06
1-0: Χρήστος Αφρουδάκης στον παίκτη παραπάνω.
19:08
Με επιθετικό φάουλ χρεώθηκε ο Κουρλιάφτης.
19:08
Γυριστό σουτ του Μασμανίδη, δεν βρήκε στόχο ο νεαρός της Βουλιαγμένης.
19:09
2-0: Μιράλης από την περιφέρεια
19:11
Δύο καλές αποκρούσεις για τον Χρονόπουλο στο παιχνίδι.
19:12
Σουτ του Τίγκα στο δοκάρι.
19:14
Καλό σουτ από τον Δερμιτζάκη, στο δοκάρι του Τσαλκάνη. Τελευταίες στιγμές στο πρώτο οκτάλεπτο.
19:14
Τετ α τετ Ελμισιάν-Χρονόπουλου, το δοκάρι σημαδεύει ο παίκτης της Βουλιαγμένης.

19:15
Ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο: 2-0
19:17
Στον Παναθηναϊκό η πρώτη επίθεση του δευτέρου οκταλεπτου.
19:18
Συνδυασμός Θεοδωρόπουλου-Γ.Αφρουδάκη, ο Τσαλκάνης έδιωξε.
19:21
Δεύτερη αποβολή για τον Γούβη.
19:22
2-1: Θεοδωρόπουλος στον παίκτη παραπάνω.
19:25
3-1: Χρήστος Αφρουδάκης στην περιφέρεια
19:26
4-1: Τίγκας στην περιφέρεια
19:29
2/6 η Βουλιαγμένη στον παραπάνω, 1/4 ο Παναθηναϊκός.
19:30
4-2: Παπαδόγκωνας ευστοχεί στο πέναλτι
19:32
5-2: Χρήστος Αφρουδάκης από την περιφέρεια. Το τρίτο σήμερα.
19:32
Ολοκληρώθηκε το δεύτερο οκτάλεπτο: 5-2
19:40
Σουτ Θεοδωρόπουλου, αποκρούει ο Τσαλκάνης.
19:45
Σουτ του Αφρουδάκη, μπλοκάρει εύκολα ο Τσαλκάνης.
20:03
8-6: Θεοδωρόπουλος 1:39 για το φινάλε του αγώνα.
20:05
9-6: Χρήστος Αφρουδάκης στην κόντρα.
20:06
Ολοκληρώθηκε ο αγώνας. Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους τη Μεγάλη Δευτέρα (14/4) στο Ιλίσιο κολυμβητήριο. Θυμίζουμε πως η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις δύο νίκες.