Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 14-2

ΤΟΝ "ΕΠΝΙΞΕ"! Δίχως να συναντήσει το παραμικρό εμπόδιο, ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Παναθηναϊκό στο Λαιμό με το εντυπωσιακό 14-2 και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί περιμένει τον νικητή του αγώνα μεταξύ Εθνικού και Βουλιαγμένης (20.00).

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Ολυμπιακός που συνέτριψε με 14-2 τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά του Final Four. Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν καλά και με σωστή άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τους παίκτες τους Θοδωρή Βλάχου. Ωστόσο λίγο πριν το φινάλε του πρώτου οκταλέπτου, ο Ντόσκας άνοιξε το σκορ, ενώ ο Κολόμβος διπλασίασε τα τέρματα των "ερυθρολεύκων".

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο τυπικά γηπεδούχος Ολυμπιακός με άμυνα για... σεμινάριο και καλά τελειώματα, αύξησε τη διαφορά του στο 6-0. Στο ίδιο τέμπο συνέχισε και στην επανάληψη, κλείνοντας το τρίτο οκτάλεπτο με τη διαφορά στο 9-0 και τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει λύσεις, ούτε όταν αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω.

Στην τελευταία περίοδο οι άμυνες χαλάρωσαν και τελικά ο Παναθηναϊκός βρήκε δύο γκολ με τον Πρίμορατς, ο Ολυμπιακός πέτυχε επίσης τέρματα στον αιφνιδιασμό και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 14-2.

Τα οκτάλεπτα:2-0, 4-0, 3-0, 5-2

Ολυμπιακός: Βλαχόπουλος 3, Μουρίκης 1, Μυλωνάκης 1, Ντόσκας 1, Κολόμβος 3, Γούνας 1, Δελακάς 1, Σμιθ 1, Φουντούλης 2

Παναθηναϊκός: Πρίμορατς 2

17:49
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι! Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη του πρώτου ημιτελικού του Final Four Κυπέλλου μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού.
17:56
Τυπικά γηπεδούχος ο Ολυμπιακός σήμερα. Ο Θοδωρής Βλάχος έχει στη διάθεσή του τους εξής:

17:57
Παρουσιάζονται οι δύο ομάδες αυτή τη στιγμή.
18:00
Έπεσαν στην πισίνα οι αθλητές.
18:00
Διαιτητές οι κύριοι Μπουδραμής Νικόλαος και Βόσικας Στέφανος.
18:03
Ξεκίνησε η αναμέτρηση!
18:03
Πρώτη μπάλα για τους "πράσινους".
18:04
Σουτ του Βλαχόπουλου για τον Ολυμπιακό και αποκρούει ο Καραμπέτσος!
18:06
Σουτ από τον Καρούτζο για τον Παναθηναϊκό και μπλοκάρει ο Πάβιτς.
18:07
Αποβολή στον Γ. Αφρουδάκη.
18:08
ΔΟΚΑΡΙ από τον Ντόσκα! Άτυχος ο παίκτης του Ολυμπιακού.
18:08
Σουτ του Μυλωνάκη και νέα απόκρουση του Καραμπέτσου!
18:09
Τάιμ άουτ από τον Τεό Λοράντο.
18:10
Ο Ολυμπιακός δεν έχει βρει ακόμα λύσεις στην άμυνα του Παναθηναϊκού.
18:12
ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ με τον Ντόσκα.
18:13
Μεγάλη απόκρουση στη γωνία από τον Πάβιτς.
18:14
Τάιμ άουτ του Θοδωρή Βλάχου.
18:15
ΓΚΟΛ! Ο Κολόμβος κάνει το 2-0 για τον Ολυμπιακό.
18:19
Ξεκίνησε το δεύτερο οκτάλεπτο.
18:21
ΓΚΟΛ! Ο Άλεξ Γούνας με δυνατό σουτ στη γωνία κάνει το 3-0.
18:23
Πολύ καλή άμυνα από τους παίκτες του Ολυμπιακού. Δεν δίνουν χώρο στους "πράσινους".
18:27
ΓΚΟΛ! Ωραίο γύρισμα και σουτ του Μουρίκη για το 4-0. Λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού.
18:29
ΓΚΟΛ! Φοβερός συνδυασμός από τους παίκτες του Ολυμπιακού και τελείωμα από τον Δελακά για το 5-0!
18:32
ΓΚΟΛ! Ο Φουντούλης με πέναλτι γράφει το 6-0.
18:35
Λήξη πρώτου ημιχρόνου! Ο Ολυμπιακός προηγείται άνετα με 6-0 του αιώνιου του αντιπάλου.
18:38
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
18:40
Σουτ του Κόνγουεϊ και μπλοκ από τον Βλαχόπουλο.
18:40
ΓΚΟΛ! Φοβερό μακρινό σουτ από τον Βλαχόπουλο και η μπάλα στα δίχτυα για το 7-0.
18:46
ΓΚΟΛ! Νέο δυνατό σουτ από τον Φουντούλη αυτή τη φορά για το 8-0. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να βρει λύσεις.
18:46
Άμυνα για σεμινάριο από τον Ολυμπιακό.
18:47
Τάιμ άουτ από τον Θοδωρή Βλάχο.
18:47
Ούτε με παίκτη παραπάνω έχουν βρει σκορ οι "πράσινοι".
18:49
ΓΚΟΛ! Ο Σμιθ κάνει το 9-0 για τον Ολυμπιακό!
18:50
ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό με τον Γούνα.
18:51
Τέλος τρίτου οκταλέπτου!
18:55
ΓΚΟΛ! Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Βλαχόπουλος κάνει το 10-0!
18:56
ΓΚΟΛ! Ο Βλαχόπουλος και πάλι γράφει το 11-0. Τρίτο γκολ για τον άσο του Ολυμπιακού.
19:03
ΓΚΟΛ! Ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο ματς. Σκόρερ ο Πρίμορατς.
19:04
ΓΚΟΛ! Άμεση απάντηση από τον Ολυμπιακό με τον Κολόμβο για το 12-1.
19:05
ΓΚΟΛ! Ο Πρίμορατς και πάλι μειώνει σε 12-2.
19:06
ΓΚΟΛ! Ο Κολόμβος με ωραία κίνηση και σουτ από κοντά για το 13-2.
19:07
ΓΚΟΛ! Ο Φουντούλης κάνει το 14-2.
19:08
Τελικό: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 14-2
19:09
Οι "ερυθρόλευκοι" βρίσκονται στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Εθνικός-Βουλιαγμένη.