Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 9-12

Η Βουλιαγμένη έσπασε την έδρα του Ολυμπιακού και νικώντας 12-9 στον πρώτο τελικό της Α1 πόλο των γυναικών απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου. Η Ασημάκη έκρινε τον αγώνα στον Πειραιά, η σειρά μεταφέρεται στο Λαιμό.

Ο ΝΟΒ δεν είχε πανηγυρίσει νίκη επί του Ολυμπιακού στην κανονική περίοδο, την πέτυχε ωστόσο την κατάλληλη στιγμή. Χάρις στο επιμέρους 5-2 στο τελευταίο 8λεπτο η ομάδα του Κώστα Δήμου ανέτρεψε τις ισορροπίες στο παιχνίδι και άλωσε την έδρα των "ερυθρόλευκων", καταφέρνοντας να "κλέψει" το πλεονέκτημα της έδρας και να έχει πλέον τον πρώτο λόγο.

Ο ΝΟΒ είχε προβάδισμα δύο τερμάτων μέχρι το 5-3, αλλά ο Ολυμπιακός δεν εγκατέλειψε τόσο εύκολα τη μάχη. Αντέδρασε και προσπέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 7-6 ύστερα από γκολ της Μαυρέλου.

Την κρίσιμη ώρα τη Βουλιαγμένη σήκωσε στις πλάτες της η Ασημάκη. Τα διαδοχικά γκολ από θέση φουνταριστού έκαναν το 8-7 και έκτοτε οι πρωταθλήτριες δεν έχασαν το έλεγχο. Ακόμη δύο γκολ από την περιφέρεια φρέναραν κάθε προσπάθεια του Ολυμπιακού να επιστρέψει και ο τελικός κρίθηκε στο 10-7.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 3-2, 2-5

Ολυμπιακός: Τετζαλίδου 2, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 3, Μαυρέλου 2, Πλευρίτου Μ. 1

Βουλιαγμένη: Τσουκαλά 1, Λιόση 2, Γερόλυμου 2, Κουτέλη 1, Κοντογιάννη 1, Ασημάκη 2, Ρουμπέση 3

* Στο πρώτο παιχνίδι για την τρίτη θέση ο Ηρακλής νίκησε 14-8 τον Τρίτωνα στο Λάκκωμα.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ

21:12
Kαλησπέρα, ο Ολυμπιακός πηγαίνει για την τρίτη νίκη του σήμερα. Η γυναικεία ομάδα πόλο αντιμετωπίζει τη Βουλιαγμένη στον πρώτο τελικό της Α1.
21:15
Ξεκίνησε ο τελικός.
21:15
Η Βουλιαγμένη βρίσκεται στην επίθεση.
21:16
Άουτ το σουτ της Χριστίνας Τσουκαλά από την περιφέρεια.
21:16
Με παίκτρια παραπάνω ο Ολυμπιακός στην επίθεση.
21:16
Κακή επίθεση.
21:18
Στο δοκάρι το σουτ της Τσουκαλά.
21:18
21:18
Απομένουν έξι λεπτά για το τέλος του οκταλέπτου.
21:19
0-1: Η Κουτέλη βάζει τη Βουλιαγμένη μπροστά στο σκορ
21:20
Ο Ολυμπιακός δεν έχει καταφέρει ακόμα να κάνει επίθεση με αξιώσεις.
21:24
2-2: Αβραμίδου τρία λεπτά πριν το τέλος.
21:25
Μεγάλη απόκρουση της Διαμαντοπούλου στο σουτ της Τσουκαλά.
21:34
Έμεινε η μπάλα στα χέρια της Αβραμίδου. Πέντε λεπτά για το τέλος.
21:35
3-4: Όμορφο γκολ της Κοντογιάννη
21:38
3-5: Λιόση από θέση φουνταριστού στα 3:10.
21:52
5-6: Η Τσουκαλά επαναφέρει τη Βουλιαγμένη μπροστά στο σκορ.
21:53
6-6: Αμέσως ισοφαρίζει η Ελευθερία Πλευρίτου.
21:58
7-7: Ισοφαρίζει η Ασημάκη.
22:01
Τέλος γ' οκταλέπτου.
22:01
22:01
Δικό μας λάθος η Ελευθερία Πλευρίτου είχε πραγματοποιήσει το 7-6. Στη συνέχεια ισοφάρισε η Ασημάκη με γυριστό σουτ.
22:03
Πάμε να δούμε τι θα γίνει στο τελευταίο οκτάλεπτο.
22:04
7-8: Εντυπωσιακό γκολ της Ασημάκη.
22:07
7-9: 4:26 πριν το τέλος η Ρουμπέση δίνει διαφορά δύο γκολ.
22:09
7-10: Η Ρουμπέση πήρε επάνω της το παιχνίδι 3:20 πριν το τέλος.
22:10
Απομένουν δύο λεπτά και 40 δευτερόλεπτα για το φινάλε του πρώτου τελικού.
22:17
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ.
22:19
Για να απαντήσουμε σε ένα τελευταίο ερώτημα, το πρωτάθλημα κρίνεται στις τρεις νίκες.