Ισοφάρισε στα πέναλτι ο Ολυμπιακός, 13-11 τη Βουλιαγμένη

Με πρωταγωνίστρια τη γκολκίπερ Διαμαντοπούλου, η οποία έπιασε δύο πέναλτι ο Ολυμπιακός νίκησε 13-11 τη Βουλιαγμένη και έστειλε σε πέμπτο ματς τη σειρά των τελικών. Το Σάββατο στο Λαιμό το τελευταίο ραντεβού των δύο ομάδων που θα κρίνει τον τίτλο.

Μέχρι τώρα ήταν το καλύτερο παιχνίδι στη μάχη για τον τίτλο και η χαμένη ευκαιρία του ΝΟΒ να πανηγυρίσει τον τίτλο. Αυτό γιατί η ομάδα του Κώστα Δήμου μετά το 2-1 του Ολυμπιακού, είχε σταθερό προβάδισμα, φτάνοντας να προηγηθεί 5-3 και 8-5.

Οι "ερυθρόλευκες" δεν εγκατέλειψαν τη μάχη. Εκμεταλλεύτηκαν κάποιες αδράνειες στην αντίπαλη άμυνα, βελτιώθηκαν στις δύο πλευρές της πισίνας και ισοφάρισαν 8-8 και 9-9 με γκολ της Μπούικα στα 26'' πριν από τη λήξη.

Η Βουλιαγμένη έχασε την τελευταία επίθεση (χρεώθηκε επιθετικό φάουλ η Ασημάκη) και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Στην έξτρα διαδικασία η Διαμαντοπούλου απέκρουσε δύο στις τέσσερις εκτελέσεις, η Κούβδου καμία στον ίδιο αριθμό και ο Ολυμπιακός κατέκτησε τη νίκη που τον κρατά ζωντανό στην προσπάθεια να κατακτήσει τον τίτλο.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-3, 2-2, 4-2
Πέναλτι: 4-2

Ολυμπιακός: Τετζαλίδου 2, Πλευρίτου Ελ. 1, Μανωλιουδάκη 3, Αβραμίδου 1, Πλευρίτου Μ. 1, Μπούικα 5

Βουλιαγμένη: Τσουκαλά 3, Ξενάκη 1, Ρουμπέση 4, Γερολύμου 2, Β. Διαμαντοπούλου 1

Το live του τελικού

18:32
Καλησπέρα, θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη του τέταρτου τελικού της Α1 Γυναικών ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στη Βουλιαγμένη.
18:40
Η Βουλιαγμένη ήταν εντυπωσιακή στον τρίτο τελικό. Αν νικήσει απόψε θα στεφθεί πρωταθλήτρια για 12η φορά και τρίτη συνεχόμενη.
18:42
Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός έχει πολλές λύσεις, είναι εντυπωσιακός όταν παίζει στην έδρα του και με την υποστήριξη των φίλων του πηγαίνει για το 2-2 απόψε. Σε περίπτωση που τα καταφέρει ο 5ος τελικός θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (24/5,20.30) στον Λαιμό.
18:43
Ο προπονητής της Βουλιαγμένης, Κώστας Δήμου θα έχει στη διάθεση του και την Αντιγόνη Ρουμπέση που ξεπέρασε το πρόβλημα στο χέρι, το οποίο την άφησε εκτός τρίτου τελικού.
18:50
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ολυμπιακός (Χ.Παυλίδης): Χρ. Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου, Πλευρίτου Ελ, Σώρα, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Καλογεράκου, Πλευρίτου Μ, Πλευρίτου Β. Μπούικα, Νιαρχάκου, Σταματοπούλου, Γκούζουλα, Α. Βασιλακοπούλου.

Βουλιαγμένη (Κ.Δήμου): Κούβδου, Τσουκαλά, Χυδηριώτη, Ντάσιου, Πρωτοππαπά, Ξενάκη, Ασημάκη, Ρουμπέση, Γερολύμου, Β. Διαμαντοπούλου, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη, Ζοφώλη, Μαυρωτά, Βαρελίδη.
18:55
1-1: Ισοφαρίζει η Ρουμπέση από την περιφέρεια. Kακή εκτίμηση από τη Διαμαντοπούλου.
18:56
Ένα λεπτό αγώνα ήδη στον τελικό, έχουμε δύο γκολ.
18:56
Με παίκτρια παραπάνω ο Ολυμπιακός. Διώχνει σε κόρνερ η Κούβδου το σουτ που έγινε.
18:58
Ψιλοκρεμαστό σουτ από τη Γερόλυμου, μπλοκάρει η Διαμαντοπούλου.
18:59
Σκαστό σουτ από την Τσουκαλά, άουτ η μπάλα. Παραμένει το 1-1.
18:59
Απομένουν τέσσερα λεπτά στο πρώτο οκτάλεπτο.
19:00
Αδύναμο γύρισμα από την Ασημάκη. Η Πλευρίτου παίζει δίχως σκουφάκι.
19:01
Βιαστικές επιθέσεις από τις δύο ομάδες, πολλά φάουλ στην προσπάθεια των παικτριών να εξασφαλίσουν μια θέση.
19:01
Αποβολή της Μπούικα σε μαρκάρισμα στην Τσουκαλά.
19:02
Τάιμ άουτ Βουλιαγμένη στα 2:35.
19:03
Ήδη τέσσερα σουτ έχει επιχειρήσει η Βουλιαγμένη από την περιφέρεια.
19:04
Κίτρινη κάρτα στον Δήμου για διαμαρτυρία.
19:04
Νέο τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό αυτή τη φορά. Απομένουν δύο λεπτά και 21 δευτερόλεπτα για το πρώτο οκτάλεπτο.
19:06
2-1: Η Μαργαρίτα Πλευρίτου στην παίκτρια παραπάνω. Το πανηγυρίζει με έντονο τρόπο. Το χρειαζόταν ο Ολυμπιακός που ήταν νευρικός στην επίθεση.
19:07
Πήγε χαμενη η επίθεση του Ολυμπιακού. Στην κόντρα η Βουλιαγμένη και η Ασημάκη κερδίζει πέναλτι.
19:07
2-2: Η Γερόλυμου ισοφαρίζει με πέναλτι στα 48 δευτερόλεπτα.
19:09
Ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο: 2-2
19:12
Ξεκίνησε το δεύτερο οκτάλεπτο.
19:13
Σουτ της Μανωλιουδάκη, διώχνει δύσκολα η Κούβδου.
19:14
2-3: Φοβερό γκολ της Ρουμπέση. Επέμεινε και δικαιώθηκε.
19:15
Πέναλτι της Χυδηριώτη στη Μπούικα.
19:15
3-3: Ισοφαρίζει με πέναλτι η Μπούικα.
19:16
3-4: Τσουκαλά από την περιφέρεια στα 05:45.
19:17
Η μπάλα δεν πέρασε στη Μπούικα. Χάθηκε η επίθεση του Ολυμπιακού.
19:18
Πέναλτι κερδίζει και πάλι η Ασημάκη.
19:18
3-5: Στο +2 η Βουλιαγμένη με την Τσουκαλά.
19:20
Η Διαμαντοπούλου αποκρούει το σουτ της Βουλιαγμένης στην κόντρα. Σημαντική απόκρουση.
19:21
Τρία λεπτά για το ημίχρονο στο "Παπαστράτειο".
19:22
Δοκάρι της Μανωλιουδάκη. Παρενέβη η Τσουκαλά.
19:23
1/5 ο Ολυμπιακός στην παίκτρια παραπάνω. Δύο λεπτά ακόμα.
19:25
Λόμπα άουτ από την Τετζαλίδου.
19:27
Κόκκινη κάρτα στη μάνατζερ του Ολυμπιακού, Αλεξάνδρα Καλογερά.
19:27
Ολοκληρώθηκε το δεύτερο οκτάλεπτο 3-5.
19:32
Ξεκίνησε το τρίτο οκτάλεπτο.
19:33
3-6: Πάσα Τσουκαλά στην Ρουμπέση. Σκοράρει για το +3 στην παίκτρια παραπάνω.
19:35
4-6: Προσποιείται η Μανωλιουδάκη, μειώνει ο Ολυμπιακός
19:36
Σε κόρνερ διώχνει το σουτ της Ε.Πλευρίτου η Κούβδου, 4 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα για το τρίτο οκτάλεπτο.
19:37
5-6: Μπούικα από θέση φουνταριστού.
19:38
5-7: Ρουμπέση στην παίκτρια παραπάνω
19:40
Αποβάλλεται η Γερόλυμου. Τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός.
19:41
Στο δοκάρι το σουτ της Μαργαρίτας Πλευρίτου.
19:42
Νέο σουτ της Μαργαρίτας Πλευρίτου, στα χέρια της Κούβδου η μπάλα.
19:44
Ολοκληρώθηκε το τρίτο οκτάλεπτο 5-7
19:47
Ξεκίνησε το τελευταίο οκτάλεπτο. Της χρονιάς;
19:48
5-8: Η Γερόλυμου φέρνει τη Βουλιαγμένη ολοένα και πιο κοντά στον τίτλο.
19:49
6-8: Μειώνει η Τετζαλίδου
19:51
7-8: Η Μανωλιουδάκη κρατάει τον Ολυμπιακό μέσα στο πρωτάθλημα κι ενώ απομένουν 5 και 23.
19:52
Σουτ της Ρουμπέση στην παίκτρια παραπάνω, μπλοκ στην άμυνα ο Ολυμπιακός.
19:54
8-8: Ισοπαλία στον τελικό! Η Τετζαλίδου σκοράρει για δεύτερη φορά. Επιστρέφει από το -3 ο Ολυμπιακός.
19:55
Στο δοκάρι το σουτ της Πλευρίτου. Δύο και 17 ακόμα για το φινάλε.
19:56
8-9: Κεραυνός από την Τσουκαλά στα 2:03.
19:57
Μπλοκ της Βουλιαγμένης στην παίκτρια παραπάνω του Ολυμπιακού. Ένα λεπτό και 37 δευτερόλεπτα.
19:58
Στην επίθεση ο Ολυμπιακός.
19:59
Κόκκινη κάρτα στον προπονητή της Βουλιαγμένης, Κώστα Δήμου. Τα ηνία στην Κική Λιόση τώρα.
20:00
Προσποιήσεις από την Τετζαλίδου, το σουτ στα χέρια της Κούβδου. Ένα λεπτό και οκτώ δευτερόλεπτα ακόμα.
20:01
40 δευτερόλεπτα ακόμα και η μπάλα στον Ολυμπιακό.
20:01
Αποβολή κερδίζει η Μπούικα.
20:01
9-9: Μπούικα στην παίκτρια παραπάνω. 26 δευτερόλεπτα για το τέλος.
20:02
Η Βουλιαγμένη στην επίθεση.
20:03
Με επιθετικό φάουλ χρέωσαν οι διαιτητές την Ασημάκη. Τρία δευτερόλεπτα ακόμα.
20:04
Τέλος αγώνα.
20:05
Στο χέρι της Κούβδου και της Διαμαντοπούλου τώρα ο τέταρτος τελικός.
20:12
11-10: Αποκρούει η Διαμαντοπούλου το πέναλτι της Χυδηριώτη.
20:14
Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει σε 2-2 τη σειρά των τελικών σε έναν εκπληκτικό αγώνα. Ο πέμπτος καιο τελευταίος τελικός θα διεξαχθεί το Σάββατο (24/5).