Ελλάδα-Ρουμανία 17-3

Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, η Εθνική πόλο των ανδρών νίκησε τη Ρουμανία με 17-3 στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά και ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις του στο World League.

Λίγους μήνες μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Υγρού Στίβου στο Καζάν, η Εθνική πόλο των ανδρών ρίχτηκε στη μάχη του World League, ξεκινώντας με το... δεξί τις υποχρεώσεις της.

Η ομάδα του Θόδωρου Βλάχου, χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία κατά τη διάρκεια του αγώνα, νίκησε τη Ρουμανία με 17-3 στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά. Η Εθνική ήταν εξαιρετική από το ξεκίνημα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα από νωρίς στο παιχνίδι. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η άμυνα των Ελλήνων σίγησε για μερικά λεπτά, με αποτέλεσμα να δεχθεί τρία γκολ, η ομάδα είχε όμως χτίσει ήδη μια διαφορά που δεν επέτρεπε στους Ρουμάνους να κάνουν την αντεπίθεσή τους.

Τα τελευταία δύο οκτάλεπτα ανήκαν ξεκάθαρα στην Εθνική, η οποία με 9-0 έφτασε στο 17-3 και πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα της στο World League.

18:55
Η ομάδα του Θόδωρου Βλάχου, λίγους μήνες μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Υγρού Στίβου στο Καζάν, που οδήγησε στην πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2016 στο Ρίο της Βραζιλίας, ρίχνεται στη μάχη της διάκρισης του FINA World League, με αντιπάλους στον όμιλο, εκτός από τη Ρουμανία, τη Γεωργία και την Ουγγαρία.
18:56
Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Εθνικό Κολυμβητήριο του Πειραιά, "Πέτρος Καπαγέρωφ".
18:57
Σε 3-4 λεπτά έχουμε την έναρξη του αγώνα, με την προσδοκία βέβαια να μπει η Εθνική μας με το... δεξί στις υποχρεώσεις της.
18:58
Tώρα ακούγονται οι εθνικοί ύμνοι της Ελλάδας και της Ουγγαρίας.
19:05
Πήραμε την πρώτη κατοχή με τον Μυλωνάκη.
19:07
2' Πέναλτι για την Εθνική μας, το κέρδισε ο Κολόμβος.
19:07
2' Ο Στοϊνέσκου απέκρουσε την εκτέλεση του Φουντούλη και στην συνέχεια ο Χιώτης περιφερειακός έκανε δεύτερη προσπάθεια, αλλά και πάλι νικήθηκε.
19:08
2' Το 1-0 με τον Άγγελο Βλαχόπουλο από την περιφέρεια.
19:09
3' Το 2-0 με τον Μουρίκη από θέση φουνταριστού.
19:12
4' Το 3-0 με τον Βλαχόπουλο στον παίκτη παραπάνω, το δεύτερό του στο ματς ως τώρα.
19:12
5' Αποβολή του Αφρουδάκη και τάιμ άουτ για τη Ρουμανία.
19:14
5' Μπλοκ της ελληνικής άμυνας που παίζει εξαιρετικά ως τώρα.
19:15
6' Ασφυκτικό πρέσινγκ από τους διεθνείς μας, με τον Φλέγκα να μην έχει χρειαστεί να επέμβει ως τώρα.
19:16
7' Επέμβαση του Φλέγκα στην αριστερή του γωνία και τάιμ άουτ για την Εθνική μας.
19:18
8' Δοκάρι με τον Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω.
19:18
Λήξη πρώτου οκταλέπτου, Ελλάδα - Ρουμανία 3-0.
19:21
Το δεύτερο σπριντ πήγε στους Ρουμάνους.
19:22
1' Ο Νεγκρεάν με σουτ από την περιφέρεια μειώσε σε 3-1/
19:23
2' Ο Στοϊνέσκου έκανε μια ακόμη καλή επέμβαση, αυτή την φορά στο σουτ του Γεννηδουνιά.
19:23
2' Ωραία απόκρουση του Φλέγκα στον παίκτη παραπάνω της Ρουμανίας.
19:24
3' Δοκάρι του Αφρουδάκη στον παίκτη παραπάνω. Έχει... σιγήσει η ελληνική άμυνα εδώ και αρκετά λεπτά.
19:25
4' Ο Δερβίσης έκανε το 4-1 από την περιφέρεια.
19:27
5' Ο Κρέτου μείωσε σε 4-2 για τη Ρουμανία.
19:28
5' Φοβερή συνεργασία των Μυλωνάκη - Φουντούλη και ο Χιώτης περιφερειακός έκανε το 5-2. Εκπληκτική πάσα του Μυλωνάκη στον συμπαίκτη του.
19:29
6' Το 6-2 με τον Μυλωνάκη από την περιφέρεια. Η Εθνική μας ανοίγει την ψαλίδα.
19:30
7' Το 6-3 με τον Γκεόργκε στον παίκτη παραπάνω. Δεύτερη αποβολή για τον Χρήστο Αφρουδάκη.
19:31
7' Ο Κολόμβος με παίκτη παραπάνω έκανε το 7-3 για την Εθνική μας.
19:32
Τάιμ άουτ κάλεσε ο Ρουμάνος προπονητής.
19:34
Η Εθνική πήρε την κατοχή και κάλεσε τάιμ άουτ ο Θοδωρής Βλάχος.
19:35
8' Το 8-3 με ωραίο διαγώνιο σουτ από τον Μυλωνάκη.
19:36
Λήξη δεύτερου οκταλέπτου, Ελλάδα - Ρουμανία 8-3.
19:43
Έναρξη τρίτου οκταλέπτου.
19:44
2' Φοβερή λόμπα του Αφρουδάκη και 9-3 για την Εθνική.
19:46
4' Το 10-3 με τον Γεννηδουνιά στον παίκτη παραπάνω.
19:48
4' Το 11-3 με τον Φουντούλη από την περιφέρεια, έχοντας πάντως την τύχη με το μέρος του, καθώς η μπάλα χτύπησε στο μπλοκ και άλλαξε πορεία, μπερδεύοντας τον Ρουμάνο τερματοφύλακα.
19:49
6-7 οι αποβολές μέχρι στιγμής στο ματς.
19:52
7' Το 12-3 με εκπληκτικό σουτ του Βλαχόπουλου από την περιφέρεια.
19:54
8' Ωραία επέμβαση του Γαλανόπουλου και τάιμ άουτ από τον Βλάχο στα 31'' από το τέλος.
19:55
8' Ο Γούνας από την περιφέρεια έκανε το 13-3.
19:56
Λήξη τρίτου οκταλέπτου, Ελλάδα - Ρουμανία 13-3.
20:00
Ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος.
20:00
1' Ένα ακόμη τέρμα για την Εθνική μας, που έκανε το 14-3.
20:02
3' Δοκάρι για τους Ρουμάνους που έχουν πολλά λεπτά να σκοράρουν.
20:03
4' Το 15-3 με τον Γούνα στον παίκτη παραπάνω.
20:08
6' Ο Δελακάς έκανε το 16-3 με σουτ από την περιφέρεια.
20:08
7' Μια ακόμη επέμβαση από τον Γαλανόπουλο.
20:09
7' Με τον Κολόμβο από θέση φουνταριστού έγινε το 17-3 για την Εθνική.