Νίκησε αλλά έμεινε εκτός τελικής φάσης η Εθνική ανδρών

Με νίκη, που δεν συνοδεύτηκε όμως από την πρόκριση στην τελική φάση, ολοκλήρωσε την Τρίτη (20/03) η Εθνική μας ομάδα ανδρών την παρουσία της στην προκριματική φάση του φετινού World League.

Οι διεθνείς μας επικράτησαν με 10-9 της Ρουμανίας στο "Π. Καπαγέρωφ" αλλά στη τριπλή ισοβαθμία που προέκυψε στην κορυφή, μετά και τη νίκη της Ισπανίας επί της Τουρκίας με 12-3, υστέρησαν στις διαφορές στα μεταξύ τους ματς. Το εισιτήριο για το Καζακστάν θα μπορούσε να είχε πάει στην Ελλάδα, αν επικρατούσε στο φινάλε με +3.

Όπως και να έχει, η Εθνική μας στρέφει πλέον εξ ολοκλήρου την προσοχή της στο προολυμπιακό τουρνουά του Έντμοντον (1-8 Απριλίου), συνεχίζοντας την προετοιμασία της στο Βελιγράδι, όπου θα κάνει κοινές προπονήσεις με τη Σερβία.

Στα του αγώνα, τα δύο συγκροτήματα συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, με τους διεθνείς μας να πετυχαίνουν τέσσερα σερί τέρματα και να ξεφεύγουν με 8-5 στη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Κράτησαν το πάνω χέρι ως τα μέσα του τρίτου οκταλέπτου (9-6), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 9-8 περίπου δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Στο χρόνο που απέμενε το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με την Ελλάδα να καταφέρνει εν τέλει να βγει νικήτρια με 10-9.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-2, 1-2, 1-2.

Ελλάδα (4/7π.π.): Δεληγιάννης, Μυλωνάκης, Μιράλης 1, Κοκκινάκης 1, Χατζηθεοδώρου, Θεοδωρόπουλος 1, Αφρουδάκης Χρ. 1, Δελακάς, Αφρουδάκης Γ. 2, Φουντούλης Ι. 2, Μουρίκης 2, Βουλγαράκης, Καραμπέτσος.

Ρουμανία (3/6π.π.): Στοϊνέσκου, Ράντου 3, Νεγκρεάν, Ντιακόνου, Ιόσιπ 1, Μπουσίλα 1, Ματέι 2, Τσιοβεάνου, Γκοάμτα 1, Γκοσποντίνοφ, Γκίμπαν 1, Κάνταρ, Γκιόργκε.