Η σύνοψη της 2ης μέρας

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσαν την Κυριακή, 2η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, η Αλεξάνδρα Τσιάβου και η Χριστίνα Γιαζιτζίδου.

Το ελληνικό δίδυμο της κωπηλασίας και παγκόσμιες πρωταθλήτριες άρχισαν την προσπάθειά τους στη διοργάνωση με τον καλύτερο τρόπο, αφού στον προκριματικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών τερμάτισαν άνετα στην 1η θέση με χρόνο 7:03.66 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, οι Λευτέρης Κόνσολας και Παναγιώτης Μαγδάνης πήραν την 5η θέση στην προκριματική σειρά με 6:42.13 και πλέον θα προσπαθήσουν, μέσω των ρεπεσάζ, να πάρουν την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Με νίκες προχώρησαν στο μονό του πινγκ πονγκ οι δύο Έλληνες πρωταθλητές, καθώς στον 2ο γύρο ο Καλλίνικος Κρεάνγκα, αν και έχασε το πρώτο σετ, νίκησε τον Βέλγο Ζαν Μισέλ Σέιβ με 4-1 (5-11, 11-3, 11-9, 11-6, 11-8) και ο Παναγιώτης Γκιώνης νίκησε τον Αιγύπτιο Ομάρ Ασάρ με 4-0 (11-5, 11-9, 11-7, 11-9).

Στην κολύμβηση, μοναδική ελληνική συμμετοχή ήταν αυτή του Άρη Γρηγοριάδη στα 100μ. ύπτιο. Στον προκριματικό τερμάτισε με χρόνο 54.52 κι έμεινε 17ος, όμως στη συνέχεια αποσύρθηκε ο Ρώσος Μορόζοφ κι έτσι ο Ελληνας πρωταθλητής πέρασε στον ημιτελικό, όπου με χρόνο 54.20 κατετάγη 14ος.

Εξαιρετική ήταν η προσπάθεια της Βασιλικής Μιλλούση στο σύνθετο ατομικό της ενόργανης γυμναστικής, όμως η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό, για 0,708 β., ενώ αποκλείστηκε και από τους τελικούς των οργάνων, συμπεριλαμβανομένου της δοκού ισορροπίας, που ήταν και ο μεγάλος της στόχος. Εκεί η Μιλλούση βαθμολογήθηκε με 14.366 και πήρε την 18η θέση. Στους ασύμμετρους ζυγούς πήρε 13.425 και ήταν 42η, στις ασκήσεις εδάφους πήρε 12.933 και ήταν 58η, ενώ στο άλμα πήρε 12.800 και ήταν 74η. Έτσι, στο σύνθετο με 53.524 βαθμούς κατετάγη 34η.

Εκτός συνέχειας έμεινε ο Χρήστος Τσακμάκης, καθώς στον προκριματικό του μονού κάνοε σλάλομ πήρε την 15η θέση με 105.22.

Ούτε η Αθηνά Δούκα τα κατάφερε στη σκοποβολή, αφού στο αεροβόλο πιστόλι από 10μ. πήρε στον προκριματικό την 42η θέση με 369 βαθμούς και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Εκκίνηση για τα ελληνικά πανιά δόθηκε σε δύο κατηγορίες. Στα Finn ο Γιάννης Μιττάκης ήταν 4ος στην 1η ιστιοδρομία, 21ος στην 2η κι έτσι βρίσκεται στην 13η θέση με 25β.π. Στα Star οι Αιμίλιος Παπαθανασίου και Αντώνης Τσότρας πήραν την 3η θέση στην 1η ιστιοδρομία, την 16η στην 2η κι έτσι βρίσκονται στην 9η θέση με 19β.π.

Τέλος, με ήττα άρχισε τις υποχρεώσεις της η μοναδική ελληνική ομάδα που μετέχει στους Αγώνες του Λονδίνου, αφού η εθνική ανδρών της υδατοσφαίρισης έχασε στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου με 8-6 από την Κροατία.