Εύκολη νίκη για την Αργεντινή

Η Αργεντινή επικράτησε εύκολα της Λιθουανίας με 102-79 σε αγώνα για τον Α’ Όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί δυσκόλεψαν πάρα πολύ τους Αργεντινούς και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα είναι αμφίρροπο. Με το ξεκίνημα όμως της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Μάνου Τζινόμπιλι ανέβασε την απόδοση της τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (51-39).

Στην τρίτη περίοδο η Αργεντινή διατήρησε την υπεροχή και έφτασε την διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους. Η διαφαινόμενη νίκη της σε συνδυασμό με το προχωρημένο της ώρας έκανε πολλούς θεατές να αποχωρήσουν από το γήπεδο με τον αγώνα να ολοκληρώνεται σε σχεδόν άδειες εξέδρες! Κορυφαίος για την Αργεντινή ήταν ο σταρ των Σαν Αντόνιο Σπερς, Μάνου Τζινόμπιλι, που πέτυχε 21 πόντους με 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Εξαιρετικός ήταν και ο Λουίς Σκόλα με 32 πόντους ενώ ο Ντελφίνο πέτυχε 20. Από την Λιθουανία ξεχώρισε ο Λίνας Κλέιζα με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 51-39,78-61,

Αργεντινή (Χούλιο Λάμας):Σκόλα 32, Τζινόμπιλι 21, Μάτα , Καμπάθο 1, Πριτζιόνι 9, Γκουτιέρεζ Χ. 6, Ντελφίνο 20, Λέιβα , Γκουτιέρεζ Λ. 3, Νοτσιόνι 10, Γιάσεν , Κάμεριτς .

Λιθουανία (Κεστούλις Κεμζούρα): Καουκένας 4, Καλνιέτις 6, Ματσιούλις 7 , Πότσιους 5, Σεϊμπούτις , Σονγκάϊλα 11, Γιασάϊτις , Κλέϊζα 20, Καβαλιάουσκας , Γιασικεβίτσιους 6, Βαλαντσιούνας 6 , Γιανκούνας 14.