Παναθηναϊκός - Κηφισιά 73-67

Το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού μεταξύ στην τρίτη περίοδο αρκούσε για να νικήσει 73-67 την Κηφισιά στο ΟΑΚΑ. Χλωμοί οι "πράσινοι" στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ξεχώρισαν ο Φελντέιν για τα σουτ και ο Χαραλαμπόπουλος.

Καλάθης Κηφισιά Γλυνιαδάκης

Έτσι κρίθηκε

Μια σκληρή άμυνα όπως της Κηφισιάς ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να συμπεριφερθεί ανάλογα για ν' ανταπεξέλθει στις ανάγκες του αγώνα. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ποντάροντας στα απλά του μπάσκετ, αιφνιδίασε τους "πράσινους" και μετά το αντίπαλο 10-7 προηγήθηκε 19-12 (στο 8') και 23-14.

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς άφησε πολύ στο παρκέ τον Χαραλαμπόπουλο βρίσκοντας σκορ από τον νεαρό, αυτός πάντως που άνοιξε την αντίπαλη άμυνα ήταν τα σουτ Φελντέιν και Φώτση. Το "τριφύλλι" έφτασε στο -2 (34-23 του 20') μετά το 25-17 των φιλοξενούμενων που στο μεσοδιάστημα σε αβίαστα λάθη και έχασαν το ρυθμό τους, και αφότου προσπέρασε άρχισε να επιβάλλεται στο παρκέ.

Δεν χρειάστηκαν μάλιστα ούτε πέντε λεπτά στην τρίτη περίοδο για το 48-35 ύστερα από το 16-1 επιμέρους σκορ στο οποίο είχε συμμετοχή και ο Ραντούλιτσα. Το ζητούμενο της Κηφισιάς ήταν να κρατήσει χαμηλά το σκορ μήπως και σταδιακά επιστρέψει. Ο Ελ Αμίν όμως είχε πάψει είτε να σκοράρει είτε να δημιουργεί και η ομάδα του Παπαθεοδώρου έμεινε μοιραία χαμηλά.

Το 57-42 του 30' ήταν μαξιλάρι ασφαλείας για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έκλεισε όπως τέλειωσε το ματς: υπνωτισμένος. Με αποτέλεσμα το 62-57 του 35' και το 70-64 στο τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-34, 57-42, 73-67

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 11(1τρ, 3ρ), Παππάς 3(1), Γκιστ 8(1), Καλάθης 4(6ρ, 6ασ), Παπαγιάννης 2, Γιάνκοβιτς 5(1τρ), Φώτσης 12(2τρ, 5ρ), Ραντούλιτσα 5, Φελντέιν 21(5/9τρ, 5ρ), Διαμαντίδης 2, Κούζμιτς

Κηφισιά: Στίγγερς 4, Κασελάκης 11(2τρ, 5ρ), Χογκ 12(2τρ, 10ρ, 5λ), Σμιθ 10(7ρ), Ελ Αμίν 13(6ρ, 6ασ), Χατζηνικόλας 1, Γκίκας 4, Πόποβιτς, Χρυσικόπουλος 3(1), Γλυνιαδάκης 9(6ρ)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Τζέιμς Φελντέιν είχε 5/9 τρίποντα και 21 πόντους, αλλά ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πρόλαβε σε 19:52 να έχει 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Ο μικρός μπορεί να βοηθήσε σε τέτοια ματς.

Το φύλλο αγώνα

Ο Παναθηναϊκός δεν είναι στο αγωνιστικό επίπεδο που θα ήθελε ο Σάσα Τζόρτζεβιτς, ο οποίος την ίδια στιγμή που προσπαθεί να βελτιώσει το σύνολό του να βάλει στο ροτέισον τους πιτσιρικάδες. Δεν είναι όλα εύκολα στη ζωή και απέναντι σε μια συμπαγή Κηφισιά λίγο έλειψε να πέσει στην παγίδα. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου θα έπρεπε να βάλει περισσότερα τρίποντα από τα 5/25 και να έχει λιγότερα λάθη από τα 18 για διεκδικήσει μέχρι τέλους τους τις λιγοστές πιθανότητές της.

Το στατιστικό του αγώνα

Το LIVE του αγώνα

16:43
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ, εδώ όπου σε περίπου ένα τέταρτο θα ξεκινήσει η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Κηφισιά
16:44
Πρόκειται για το παιχνίδι που ρίχνει την αυλαία της 13ης αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και συνάμα αυτή του α' γύρου του πρωταθλήματος
16:44
Οι γηπεδούχοι αναζητούν τη νίκη που θα τους διατηρήσει αήττητους εντός των συνόρων, μετά από 13 αγώνες πρωταθλήματος και άλλους 2 αγώνες για το Κύπελλο Ελλάδος
16:45
Αν η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, τότε θα έχει κάνει το 13/13 για δεύτερη φορά τα τελευταία 17 χρόνια (από τη σεζόν 1999-'00 κι έπειτα). Η πρώτη φορά είχε γίνει πριν από οκτώ χρόνια (το 2007-'08) με προπονητή τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς
16:47
Παρεμπιπτόντως, η Κηφισιά θα παραταχθεί δίχως τον Ρομπ Λόουερι, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου προτίμησε να τον ξεκουράσει εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος
16:49
Από την άλλη πλευρά, προβλήματα απουσιών δεν υπάρχουν για τον Σάσα Τζόρτζεβιτς. Εξαιρείται φυσικά ο Λευτέρης Μποχωρίδης που έτσι κι αλλιώς είναι εκτός μάχης από την αρχή της σεζόν
16:52
Ελάχιστος είναι ο κόσμος που βρίσκεται στο ΟΑΚΑ, με λιγότερο από δέκα λεπτά να μένουν για το τζάμπολ
16:53
Περίπου χίλιοι φίλοι του "τριφυλλιού" έχουν βρεθεί σήμερα (11/1) στην Καλογρέζα για να δουν το τελευταίο παιχνίδι του α' γύρου
16:55
Ξεκινά η παρουσίαση των δύο ομάδων
16:55
Αρχηγός για την Κηφισιά ο Νίκος Γκίκας, που φέτος πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις με τη φανέλα των "κόκκινων"
16:56
Οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Γιώργος Παπαγιάννης θα τεθούν αντιμέτωποι με τους προπονητές τους στην Εθνική Εφήβων, Ηλία Παπαθεοδώρου και Γιώργο Λιμνιάτη. Μαζί και με τον συμπαίκτη τους στις "μικρές" Εθνικές ομάδες, Δημήτρη Σταμάτη
16:58
Δύο λεπτά ακόμη για την έναρξη της αναμέτρησης, της τελευταίας για τον α' γύρο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ
16:58
Το παιχνίδι μπορεί να φαντάζει εύκολο για τον Παναθηναϊκό, αλλά ενδεχομένως μόνο έτσι δεν έχουν τα πράγματα. Μην ξεχνάτε πως η Κηφισιά κέρδισε φέτος τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, ενώ έχασε στις λεπτομέρειες από τον Ολυμπιακό στο Ζηρίνειο
16:59
Αν ο Λόουερι ευστοχούσε μάλιστα στο τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή, τότε η νίκη θα είχε καταλήξει στην πλευρά της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου
16:59
Οι παίκτες βρίσκονται στους πάγκους για τις τελευταίες οδηγίες πριν το τζάμπολ
17:00
Ο Παναθηναϊκός θα ξεκινήσει την αναμέτρηση με τους Καλάθη, Παππά, Χαραλαμπόπουλο, Γκιστ και Παπαγιάννη
17:01
Η Κηφισιά παρατάσσεται με τους Κασελάκη, Ελ Αμίν, Στίγκερς, Σμιθ και Χογκ
17:02
Ξεκίνησε το παιχνίδι, με τον Παπαγιάννη να κάνει το λάθος. Ομοίως κι ο Στίγκερς που χρεώνεται με βήματα
17:03
Ο Σμιθ ανοίγει το σκορ με φόλοου (0-2)
17:03
Τρίποντο από τον Παππά, μετά την ασίστ του Παπαγιάννη (3-2)
17:04
Δύσκολο καλάθι από τον Ελ Αμίν (3-4 στο 1'43'')
17:04
Οι γηπεδούχοι παίρνουν ξανά το προβάδισμα με 2/2 βολές του Χαραλαμπόπουλου (5-4)
17:05
Καλάθι από τον Παπαγιάννη, μετά την ωραία ασίστ του Παππά (7-4 στο 2'32'')
17:08
Ο Στίγκερς δίνει το προβάδισμα στην Κηφισιά με σουτ από τα πέντε μέτρα (7-8 στο 3'14'')
17:09
Σκοράρει ξανά ο Ελ Αμίν, αλλά απαντά άμεσα ο Καλάθης (9-10 στο 4'24'')
17:10
Ο Παπαγιάννης χρεώνεται με βήματα (9-10, 4'30"). Ήταν το τρίτο λάθος του Παναθηναϊκού.
17:11
Ο Χαραλαμπόπουλος αστοχεί για τρεις.
17:11
Ο Σμιθ σκοράρει και έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή. Τηλεοπτικό τάιμ άουτ στο ΟΑΚΑ.
17:13
Παναθηναϊκός: 2/3 βολές, 2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα.
Κηφισιά: 2/2 βολές, 5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο.
17:13
Αστοχεί στη συμπληρωματική βολή ο Σμιθ, παραμένει το 9-21.
17:14
Ο Χαραλαμπόπουλος (4π., 1/1 δίπ.) μειώνει σε 11-12, έπειτα από την ασίστ του Ραντούλιτσα.
17:14
Ο Χογκ (2π.) στέλνει ξανά τη διαφορά στο +3 (11-14) για την ομάδα των βορείων προαστίων.
17:16
Κασελάκης από τη γωνία για τρεις, στο 11-17 η Κηφισιά.
17:16
Στο παρκέ ο Διαμαντίδης, αντί του Καλάθη.
17:17
Στο μεταξύ, ο Γκιστ μειώνει σε 12-17 με 1/2 βολές.
17:18
Η Κηφισιά βγάζει αιφνιδιασμό και ο Κασελάκης αφήνει την μπάλα στο καλάθι του Παναθηναϊκού (12-19)! Ο Τζόρτζεβιτς καλεί τάιμ άουτ.
17:20
Ο Φελντέιν αστοχεί για τρεις. Ο Παναθηναϊκός σουτάρει με 14% στα τρίποντα (1/7)!
17:20
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου στο ΟΑΚΑ.
17:21
Ο Φελντέιν μειώνει σε 14-19 με τους πρώτους του πόντους στον αγώνα.
17:21
Λάθος πάσα του Διαμαντίδη στον Ραντούλιτσα
17:22
Ο Χρυσικόπουλος σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και τέλος πρώτης περιόδου στο ΟΑΚΑ, 14-22.
17:23
Η στατιστική της πρώτης περιόδου.
17:25
Ο Χρυσικόπουλος χρεώνεται με φάουλ στον Ραντούλιτσα.
17:25
Ο Σμιθ κάνει φάουλ στον Ραντούλιτσα και στέλνει τον Σέρβο σέντερ στις βολές.
17:26
0/2 βολές από τον Ραντούλιτσα, ο Φελντέιν στο ριμπάουντ.
17:26
Η μπάλα εκτός παρκέ από τα χέρια του Διαμαντίδη, επίθεση για την Κηφισιά. 4ο λάθος για τον Παναθηναϊκό.
17:28
Ο Ραντούλιτσα κερδίζει φάουλ από τον Γλυνιαδάκη.
17:28
Ο Φελντέιν σκοράρει για τρεις και ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 17-23.
17:30
Ο Κασελάκης αστοχεί για τρεις.
17:30
Ο Καλάθης επιστρέφει στον αγώνα αντί του Διαμαντίδη.
17:31
Ο Γλυνιαδάκης μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Χογκ και διαμορφώνει το 17-25.
17:31
Καλάθης και Ελ-Αμίν σκοράρουν για το 19-27.
17:33
2/2 βολές από τον Ραντούλιτσα, ο οποίος δίνει τη θέση του στον Κούζμιτς.
17:33
Ο Φώτσης μειώνει σε 22-27 με κάρφωμα και ο Παπαθεοδώρου καλεί τάιμ άουτ.
17:35

17:36
Ο Φώτσης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 (25-27, 15'15"). Ο Παναθηναϊκός έχει 3/11 τρίποντα.
17:38
Ο Χαραλαμπόπουλος κερδίζει φάουλ από τον Χρυσικόπουλο και διαμορφώνει το 27-29 με 2/2 βολές. Ακόμα 4'04" για το ημίχρονο στο ΟΑΚΑ.
17:40
1/2 βολές από τον Γλυνιαδάκη (27-30, 16'30").
17:41
2/2 βολές από τον Χαραλαμπόπουλο (29-30, 16'45").
17:42
Ο Κασελάκης (8π., 2/4 δίπ.) σκοράρει με δύσκολο fade away, για το 29-32.
17:43
0/2 βολές από τον Κούζμιτς. Ο Τζόρτζεβιτς χαμηλώνει το σχήμα με τους Φώτση, Γκιστ στη γραμμή ψηλών.
17:43
Στο +5 (29-34) η Κηφισιά με τον Στίγκερς.
17:44
Ο Καλάθης αστοχεί ελεύθερος για τρεις.
17:45
Τάιμ άουτ.
17:47
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Η Κηφισιά διατηρεί σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.
17:48
Φελντέιν για τρεις.
17:48
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. Η Κηφισιά πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-34.
17:52
Παναθηναϊκός - Κηφισιά 32-34 ημίχ.
Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-34.
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 8, Παππάς 3 (1), Γκιστ 1, Καλάθης 4, Παπαγιάννης 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 5 (1), Ραντούλιτσα 1, Φελντέιν 8 (2), Διαμαντίδης, Κούζμιτς.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγγερς 4, Κασελάκης 8 (1), Χογκ 2, Σμιθ 4, Ελ-Αμίν 10, Γκίκας, Πόποβιτς, Χρυσικόπουλος 3 (1), Γλυνιαδάκης 3.
18:04
Ξεκίνησε το β' ημίχρονο.
18:05
Ο Φώτσης (8π., 2/3 τρίπ.) σκοράρει για τρεις έπειτα από την ασίστ του Καλάθη και δίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (35-34).
18:07
O Φώτσης σκοράρει εκ νέου, για το 37-34.
18:08
Ο Χογκ μειώνει σε 37-35 με 1/2 βολές.
18:09
Ο Φελντέιν (10π.) διαμορφώνει το 39-35 από τη γραμμή.
18:09
Χαραλαμπόπουλος (11π., 1/3 τρίπ.) σκοράρει για τρεις (42-35) και ο Παπαθεοδώρου καλεί τάιμ άουτ.
18:11

18:12
O Φώτσης στέλνει τη διαφορά στο +9 (44-35) με καλάθι στον αιφνιδιασμό.
18:14
2/2 βολές για τον Ραντούλιτσα, στο 16-1 το επιμέρους σκορ για τον Παναθηναϊκό στην γ' περίοδο (48-35, 24'44")!
18:16
Στο μεταξύ, ο Νίκος Παππάς δεν βρίσκεται στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Ο 25χρονος γκαρντ έχει μείνει στα αποδυτήρια λόγω μυϊκού τραυματισμού και εξετάζεται από το ιατρικό τιμ των "πράσινων".
18:19
Ο Σμιθ ρίχνει τη διαφορά στους 10 (48-38). Τάιμ άουτ.
18:22
Όμορφη συνεργασία των παικτών της Κηφισιάς και καλάθι από τον Σμιθ, για το 51-40.
18:22
Ο Γκιστ στέλνει ξανά τη διαφορά στο +13 (53-40, 29').
18:23
Ο Σμιθ συνεχίζει να δίνει λύσεις στην επίθεση της Κηφισιάς (53-42).
18:24
Ο Γκιστ κάνει το 55-42.
18:25
Ο Φελντέιν καρφώνει στον αιφνιδιασμό και ο Παναθηναϊκός κλείνει την γ' περίοδο στο υπέρ του 57-42.
18:27

18:29
O Χογκ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 (57-45).
18:30
Ο Γκιστ (8π.) απαντάει με τον ίδιο τρόπο για τον Παναθηναϊκό (60-45). Ακόμα 815" για το τέλος του αγώνα στο ΟΑΚΑ.
18:30
Νέο τρίποντο από τον Χογκ (60-48).
18:32
Ο Διαμαντίδης σκοράρει τους πρώτους του πόντους στον αγώνα, για το 62-48.
18:33
O Γιάνκοβιτς χρεώνεται με τεχνική ποινή για θέατρο.
18:33
Ο Ελ-Αμίν μειώνει σε 62-49 από τη γραμμή των βολών. Κατοχή για τους φιλοξενούμενους.
18:34
Ο Γκίκας μειώνει σε 62-51.
18:35
Χογκ και Γλυνιαδάκης σκοράρουν για το 62-55.
18:36
Γιάνκοβιτς για τρεις, 65-55 στα 4'45" για το τέλος.
18:36
Ο Στίγκερς σερβίρει στον Γλυνιαδάκη και ο Χανιώτης σέντερ μειώνει σε 65-57.
18:38
O Γιάνκοβιτς στέλνει ξανά τη διαφορά στο +10 (67-57) με 2/2 βολές. Ακόμα 3'45" για το τέλος.
18:41
Ο Γκίκας σκοράρει στον αιφνιδιασμό (67-60) και ο Τζόρτζεβιτς καλεί τάιμ άουτ.
18:43
Φελντέιν για τρεις από τη γωνία, 70-60.
18:43
Ο Δομινικανός γκαρντ φτάνει τους 18 πόντους. Ακόμα 2'10" για το τέλος.
18:45
2/2 βολές από τον Γλυνιαδάκη, 70-62 (38'53").
18:48
Τέλος αγώνα στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Κηφισιάς με 73-67 και έκλεισε τον πρώτο γύρο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ με ρεκόρ 13-0.